Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kolejne elektryczne autobusy w Radomiu. Miejski przewoźnik dzisiaj podpisał umowę na ich dostawę, dziewięć wozów kupi za unijną dotację

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Umowę na dostawę elektrycznych podpisali Krzysztof Musiał z firmy Solaris (od lewej) i Krzysztof Zalibowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Na zdjęciu też prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Umowę na dostawę elektrycznych podpisali Krzysztof Musiał z firmy Solaris (od lewej) i Krzysztof Zalibowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Na zdjęciu też prezydent Radomia Radosław Witkowski. Tadeusz Klocek
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w środę 15 lipca podpisało umowę na dostawę dziewięciu autobusów elektrycznych z firmą Solaris, która wygrała przetarg i wyprodukuje wozy. Latem przyszłego roku nowe autobusy mają wyjechać na ulice Radomia, będą nimi jeździli pasażerowie linii numer 3. Zamówienie jest warte ponad 23 miliony złotych, czego 85 procent pokryje unijna dotacja.

Solaris Bus & Coach S.A. dostarczy do Radomia elektryczne autobusy klasy MAXI z pięcioma ładowarkami mobilnymi. zamówienie obejmuje też dostarczenie samochodu technicznego z ładowarką mobilną. Firma jest zobowiązana także do budowy stacji szybkiego ładowania pantografowego.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu podpisało umowę z firmą Solaris na dostarczenie 9 nowych autobusów elektrycznych.Za rok pojazdy maja wyjechać na ulice Radomia. Firma Solaris ma dostarczyć  fabrycznie nowe autobusy elektrycznych wraz z pięcioma ładowarkami mobilnymi i pojazdem technicznym.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu podpisało um...

Rok na realizację zamówienia

Solaris wygrał przetarg ogłoszony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Firma była jedynym oferentem. Postępowanie zostało rozstrzygnięte w ostatni piątek.

- Rozpatrywaliśmy ją wnikliwie pod względem formalnym i wymogów technicznych. Wszystko jest dobrze i w związku z tym dzisiaj możemy podpisać umowę - mówił we wtorek 15 lipca Krzysztof Zalibowski, prezes miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Umowa zakłada, że autobusy, ładowarki i wóz techniczny dla radomskiego przewoźnika zostaną dostarczone w ciągu 12 miesięcy.

- Jak do tej pory współpraca z Solarisem układa się bardzo dobrze, przypomnę, że ta sama firma dostarczyła pierwszych 10 elektrycznych autobusów, które już jeżdżą na naszych trasach. Myślę więc, że około 15 lipca przyszłego rok nowe autobusy wyjadą na ulice Radomia - zapowiadał Krzysztof Zalibowski.

Dziewięć Solarisów Urbino 12 electric będzie obsługiwało linię numer 3, która kursuje z osiedla Michałów na Idalin. Miejska spółka musiała wskazać linię już na etapie składania wniosków o unijną dotację na zakup "elektryków". Wybrano „trójkę” ponieważ jej trasa prowadzi przez dzielnice gęsto zaludnione i centrum miasta, gdzie są budynki zabytkowe. A ograniczenie emisji spalin w takich częściach miast jest szczególnie ważne. Stacja ładowania zostania przygotowana na pętli przy ulicy Królowej Jadwigi.

- Zakup kolejnych "elektryków" stawia nas w czołówce nie tylko polskich, ale i europejskich miast, posiadających tabor autobusów niskoemisyjnych - mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - To kolejny element tworzonej przez nas Strefy Wygodnego Ruchu, czyli bilansowania potrzeb kierowców, pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji publicznej.

"Elektryki" już jeżdżą

Przypomnijmy, że na początku lipca tego roku na ulice Radomia wyjechało już pierwszych 10 elektrycznych autobusów. Kupiło je miasto dzięki dotacji na tak zwany program multimodalny. To też unijne pieniądze, Urząd Miejski dostał je na tworzenie strefy wygodnego ruchu. Wozy także jeżdżą w barwach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i obsługują linie numer 1 i 12.

Dziesięć elektrycznych autobusów wraz z całą infrastrukturą ładującą kosztowało prawie 32 miliony złotych. Nowe Solarisy umożliwiają podróż około 75 pasażerom. Pojazdy są ogrzewane gazem ziemny, a nie - jak to zwykle było w takich pojazdach - olejem napędowym. Solarisy są wyposażone w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

Zakupiona w ramach tego samego zamówienia infrastruktura towarzysząca to dziesięć ładowarek na terenie zajezdni Żakowice i dwie pantografowe, które ustawiono na pętlach końcowych linii numer 1 na Południu i Gołębiowie I.

Motofakty

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie