MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą mieć szansę na maturę. Powstaje pierwsze w regionie liceum specjalne

ik
- Liceum uzupełniające to szansa dla tych młodych ludzi, którzy do tej pory nie mogli kontynuować nauki - mówi Halina Kot, dyrektor Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Radomiu.
- Liceum uzupełniające to szansa dla tych młodych ludzi, którzy do tej pory nie mogli kontynuować nauki - mówi Halina Kot, dyrektor Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Radomiu. Szymon Wykrota
Ośrodek Szkolno - Wychowawczy przy ulicy Grzecznarowskiego rozszerza swoją ofertę. Od września absolwenci specjalnych szkół zawodowych będą mogli kontynuować naukę. Powstanie tam pierwsze w regionie uzupełniające liceum specjalne.

W Ośrodku Szkolno - Wychowawczym imienia Janusza Korczaka przy ulicy Grzecznarowskiego powstanie uzupełniające liceum ogólnokształcące specjalne. W regionie takich szkół nie ma w ogóle, w kraju jest ich 49. W piątek radomscy radni zgodzili się na powołanie nowej placówki.

SZANSA DLA MŁODYCH

Nabór będzie prowadzony już w tym roku, liceum uzupełniające będzie działać w ośrodku od 1 września.

- Myślę, że uda się otworzyć dwa oddziały - mówi Halina Kot, dyrektor Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Radomiu. - Taka szkoła jest naprawdę potrzebna. To szansa dla tych młodych ludzi, którzy do tej pory nie mogli kontynuować nauki. A jest ich naprawdę spora grupa. Liczymy na naszych absolwentów, ale też młodzież z innych ośrodków.
Warunek jest jeden - chętni muszą być absolwentami zasadniczej szkoły zawodowej i mieć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

TYDZIEŃ W SZKOLE

- Teraz nawet w pełni sprawnym i wykształconym młodym ludziom trudno jest znaleźć pracę, a co dopiero, jeśli chodzi o naszych wychowanków - mówi Halina Kot. - Nasza szkoła to dla nich dwa lata nauki, socjalizacji, po prostu rozwoju. Po tych dwóch latach mogą przystąpić do matury, później nawet kontynuować naukę w studiach policealnych.

Do tej pory absolwenci specjalnych szkół zawodowych mogli się dalej uczyć, w szkołach wieczorowych. Tam nauka odbywa się w weekendy i trzeba za nią płacić.

- Nasi uczniowie potrzebują większej uwagi i pomocy, dla nich weekendowa nauka to za mało, dla nich najlepiej będzie, kiedy zajęcia będą przez cały tydzień - przekonuje Halina Kot. - Poza tym u nas nie będą musieli płacić, w większości ich rodziców zresztą na to nie stać.

JEDNA DYREKCJA

- O utworzenie takiej szkoły prosiła dyrektor ośrodka, ale też rodzice dzieci - mówił wiceprezydent Ryszard Fałek, odpowiedzialny za sprawy oświaty.

W piątek do pomysłu przekonywał radnych także argumentem finansowym. Liceum będzie działało w strukturach Ośrodka Szkolno - Wychowawczego.

- Nie będzie zatrudniać dodatkowych nauczycieli, będzie wspólny budynek, dyrekcja i administracja - wyliczał Ryszard Fałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie