Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą pieniądze na podręczniki

Monika DASZKOWSKA
- Uczniowie mogą ubiegać się między innymi o tak zwane stypendia socjalne, przydzielane raz na półrocze. W tym wypadku dochód w ich rodzinie nie może przekroczyć 351 złotych netto na jedną osobę - mówi Ewa Walczak, naczelnik Wydziału Edukacji szydłowieckiego magistratu.
- Uczniowie mogą ubiegać się między innymi o tak zwane stypendia socjalne, przydzielane raz na półrocze. W tym wypadku dochód w ich rodzinie nie może przekroczyć 351 złotych netto na jedną osobę - mówi Ewa Walczak, naczelnik Wydziału Edukacji szydłowieckiego magistratu. archiwum
Podpowiadamy, gdzie udać się po pomoc finansową w gminie Szydłowiec przed nowym rokiem szkolnym. Kto się może o nią starać i co otrzyma?

Tam znajdziesz pomoc!

Tam znajdziesz pomoc!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu, ulica Kilińskiego 2, telefon (048) 617 18 12; Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu, ulica Staszica 3a, telefon: (048) 617 86 60, (048) 617 52 97 (uczniowie niepełnosprawni).

Dochód starających się o pomoc socjalną, nie może przekraczać: w przypadku osób samotnych 477 złotych netto, a w przypadku rodzin 351 złotych netto na jednego członka rodziny.

Coraz więcej osób sięga po pomoc finansową na zakup podręczników i przyborów szkolnych dla dzieci w gminie Szydłowiec. Jeśli i ty potrzebujesz takiej pomocy, podpowiadamy, gdzie się po nią udać i o co można się starać.

Jeszcze do 8 września wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu czeka na listy osób, które wystąpiły z wnioskiem o dofinansowanie do wyprawki szkolnej dla swojego dziecka.

- Formalnie odbywa się to w ten sposób, że rodzice czy opiekunowie składają wnioski do dyrektorów szkół, w których uczą się ich dzieci, a ci przekazują listę nam - wyjaśnia Ewa Walczak, naczelnik wydziału edukacji urzędu miejskiego w Szydłowcu.

Jest jednak warunek. Dochód osób, które starają się o dofinansowanie, nie może przekroczyć 351 złotych netto na członka rodziny.

- Dofinansowaniem może jednak zostać objęte także 10 procent uczniów, którzy nie spełniają kryterium dochodowego, ale znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, występuje u nich w rodzinie problem alkoholowy, rodzina jest wielodzietna, zdarzył się jakiś tragiczny wypadek losowy - wyjaśnia Ewa Walczak.
Wspomniana pomoc dotyczy uczniów z klas I - III szkół podstawowych i klas pierwszych gimnazjów.

Rodzice, zakupując podręczniki, powinni wziąć fakturę, a w razie braku możliwości, napisać oświadczenie o ich zakupie.

PROGRAM "UCZEŃ NA WSI"

Do wydziału edukacji po pomoc finansową w ramach programu "Uczeń na wsi" mogą udać się także uczniowie niepełnosprawni.

- Wśród warunków, jakie muszą spełnić są: ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, nauka w szkole podstawowej, gimnazjum lub w szkole ponadgimnazjalnej (z wyłączeniem szkoły policealnej), zameldowanie na terenie gminy wiejskiej, obszaru wiejskiego lub miasta do 5 tysięcy mieszkańców w gminie miejsko - wiejskiej - tłumaczy Ewa Walczak.

Przyznane dofinansowanie może obejmować następujące koszty: zakupu przedmiotów ułatwiających naukę, uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych, korzystania z Internetu, kursów doszkalających. W przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych dofinansowanie może obejmować dodatkowo koszty czesnego, zakwaterowania, albo dojazdów do szkoły.

- O wspomnianą pomoc finansową uczniowie mogą się ubiegać raz na półrocze - mówi Ewa Walczak.

PO POMOC DO MOPS-U

Po pomoc finansową można zgłosić się także do Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Szydłowcu.

- Przyznajemy zasiłki celowe na zakup materiałów szkolnych - mówi Józef Czerwiak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Szydłowcu. - Już teraz zgłaszają się do nas osoby potrzebujące takiej pomocy. Nie ma określonego terminu, w którym trzeba składać wnioski.

Warunkiem uzyskania pomocy jest: w przypadku osób smaotnych dochód nie przekraczający 477 złotych netto, a w przypadku rodziny 351 złotych netto.

Kwota zasiłków waha się od 100 do 300 złotych.

DOPŁACĄ DO DOŻYWIANIA

Miejski Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu pokrywa także koszty dożywania uczniów w szkołach.

- Średnio wydajemy na to 50 tysięcy złotych miesięcznie we wszystkich gminnych szkołach i przedszkolach - mówi Józef Czerwiak. - Niestety na razie mamy pieniądze tylko na jeden miesiąc. Czekamy. Mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy dotację z urzędu wojewódzkiego.

A potrzeby są duże. Tylko w ostatnim roku szkolnym 2008/2009 z dożywiania korzystało 1043 uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie