Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie dodatkowy pociąg w relacji Kraków – Warszawa przez Kielce i Radom!

Janusz Petz
Janusz Petz
Na najważniejszej dla radomian trasie z Krakowa do Warszawy pociągi będą jeździć co dwie godziny.
Na najważniejszej dla radomian trasie z Krakowa do Warszawy pociągi będą jeździć co dwie godziny. PKP Intecity
W projekcie rozkładu jazdy 2022/23 zaplanowano uruchomienie dodatkowego połączenia kolejowego w relacji Warszawa – Kraków – Warszawa przez Radom i Kielce. Poinformował o tym wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Więcej połączeń na trasie z Krakowa do Warszawy przez Radom i Kielce

Minister informuje w odpowiedzi na zapytanie poselskie radomskiego posła Konrada Frysztaka. Zwrócił on uwagę na to, że w ciągu dnia przewidziano jedynie 6 połączeń, co jest według niego liczbą niewystarczającą.

„Należy zwrócić uwagę na to, że każdego dnia tę trasę pokonuje tysiące osób podróżujących do swoich miejsc pracy. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie połączenia relacji Warszawa-Radom-Kielce-Kraków w stałym takcie, co 2 godziny, przez cały dzień. Ponadto pierwszy pociąg powinien rozpoczynać swój bieg około godziny 4.30-5 z Kielc. Następnie wyżej wymienione połączenie powinno być obsługiwane co 2 godziny aż do godziny 19-20. Jeśli chodzi natomiast o wyjazd z Warszawy, to pierwszy pociąg powinien wyruszać około godziny 6, a sama obsługa powinna trwać do godziny 22” - napisał poseł w swoim zapytaniu.

W odpowiedzi wiceminister infrastruktury napisał: "Informuję, że w projekcie Rocznego Rozkładu Jazdy edycji 2022/2023 Ministerstwo Infrastruktury wraz z PKP Intercity Spółka Akcyjna zaplanowało uruchomienie dodatkowego połączenia w tym ciągu komunikacyjnym. Nowy pociąg IC „Kinga” relacji Warszawa Wschodnia – Kraków Główny – Warszawa Wschodnia przez Radom, Kielce, zestawiony z EZT ED160 Flirt ma na celu uzupełnienie cyklu połączeń na trasie Warszawa – Radom – Kielce - Kraków. Wyjaśniam, że godziny odjazdów pociągów ze stacji początkowych zostały zaplanowane w równych odstępach czasowych, co 2 godziny. Obecnie nie jest możliwe podanie dokładnych godzin przyjazdów i odjazdów pociągów na tej trasie trasie, ponieważ przyszły rozkład jazdy jest na etapie opracowywania. Ostateczny kształt rozkładu będzie znany po jego zarządzeniu przez zarządcę infrastruktury kolejowej, PKP PLK S.A. na podstawie wniosków przewoźników o przydzielenie tras pociągów opracowuje roczny rozkład jazdy” - odpowiada na zapytanie wiceminister Andrzej Bittel.

Nie będzie natomiast szybkiego przywrócenia połączeń kolejowych relacji Lublin-Radom- Łódź. W tej sprawie zapytanie zadał również poseł Konrad Frysztak. „Od kilkunastu lat pasażerowie województw: łódzkiego, mazowieckiego oraz lubelskiego postulują o przywrócenie połączenia kolejowego Lublin-Radom-Łódź. Chodzi tu o połączenie trzech największych ośrodków miejskich w tej części Polski. Według analiz ruchu pasażerskiego, połączenia relacji Lublin-Radom-Łódź powinny być realizowane 4 razy dziennie, w stałym takcie co 4 godziny” - pisze w swoim zapytaniu poseł.

Wiceminister Andrzej Bittel zapewnia, że ministerstwo dostrzega potrzebę uruchomienia połączeń na trasie Lublin – Radom – Łódź, bo połączenia te obsługiwałyby wiele ośrodków miejskich, ale tak zwane wytrasowanie połączeń na tej linii zależy od dostępności taboru, zakończenia prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na linii numer 22 w obrębie Radomia, a także od limitu dofinansowania przewozów międzywojewódzkich, który zaplanowany jest na dany rok w ustawie budżetowej.

„Z uwagi na ograniczenia wynikające z przyjętego limitu rekompensaty na lata 2022-2024 wprowadzanie zmian mających wpływ na wzrost pracy eksploatacyjnej będzie możliwe po tym okresie. Powyższe uwarunkowania wskazują, iż pierwsze połączenia w ramach wskazanej linii mogą zostać uruchomione najwcześniej od Rocznego Rozkładu Jazdy edycji 2024/25. Jednocześnie informuję, że założenia dotyczące schematu połączeń po roku 2030, zakładają obsługę linii komunikacyjnej Lublin – Radom – Tomaszów Mazowiecki – Łódź – Kalisz – Poznań – Szczecin z częstotliwością kursowania co 4 godziny. Na chwilę obecną nie jest możliwe określenie dokładnych godzin odjazdów i przyjazdów pociągów” - pisze wiceminister Bittel.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie