Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie Izba Pamięci w Kowali

/inia/
Wójt gminy Kowala, Sławomir Stanik podpisał już umowę w sprawie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Biografia

Biografia

Ksiądz Roman Kotlarz urodził się 17 października 1928 roku w Koniemłotach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku. Pracował jako wikariusz w 6 parafiach diecezji sandomierskiej, a w 1961 roku został proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie. Był gorliwym duszpasterzem i odważnym kaznodzieją. Stawał w obronie prawdy, również prawdy historycznej oraz osób prześladowanych, czym narażał się komunistycznej władzy. Był wielokrotnie ostrzegany i szykanowany. Podczas wydarzeń "radomskiego czerwca" w 1976 roku był razem z protestującymi robotnikami Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. 25 czerwca 1976 roku ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił manifestujący tłum.
W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka, piętnował kłamstwo i niesprawiedliwość. Wielokrotnie przesłuchiwano go, przechodził tortury zwane "Ścieżkami zdrowia". Kilkakrotnie też bity był do nieprzytomności przez "nieznanych sprawców". 16 sierpnia 1976 roku trafił do szpitala skatowany i wyczerpany psychicznie i fizycznie. Zmarł po dwóch dniach, 18 sierpnia 1976 roku. Okoliczności śmierci do dziś są niewyjaśnione. Jego pogrzeb przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. Trumnę ciałem księdza nieśli na barkach robotnicy. Pochowany został w Koniemłotach w rodzinnym grobie. Tam też 2004 roku powstał Ośrodek Dokumentacji Życia księdza Romana Kotlarza. Obecnie ośrodek zbiera i przygotowuje materiały do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego kapłana.

Będzie remont budynku byłej plebani w Trablicach z przeznaczeniem na Dom Pamięci Księdza Romana Kotlarza z samorządem Mazowsza. Dotacja w wysokości 195 tysięcy 613 złotych stanowi 80 procent kosztów całego zadania. Izba ma być poświęcona księdzu Kotlarzowi oraz wydarzeniom radomskich strajków z czerwca 1976 roku.

Działania na rzecz odnowienia dawnej plebani księdza Kotlarza i urządzenia w niej izby pamięci władze gminy Kowala podjęły w 2012 roku. Inicjatorem jest wójt Sławomir Stanik. W ciągu kilku miesięcy gmina pozyskała własności nieruchomości, opracowała dokumentację techniczną i kosztorys adaptacji budynku, a następnie złożony został wniosek o uzyskanie unijnego wsparcia w ramach inicjatyw podejmowanych przez stowarzyszenie - Lokalną Grupę Działania "Wspólny Trakt".

Środki finansowe na utworzenie Domu Pamięci Księdza Romana Kotlarza pochodzić będą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, w ramach działania 413, "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" odpowiadającą warunkom przyznania pomocy w działaniu "Odnowa i Rozwój wsi" na obszarze Lokalnej Strategii Rozwoju, realizowanej przez Lokalną Grupę Działania "Wspólny Trakt".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie