MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie łatwiej o dopłaty do zwierząt. Zmiany także dla spółdzielni w zakresie płatności redystrybucyjnej

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2024.
Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2024. Canva/pixabay.com/Bru-nO/Arcaion
W połowie marca rozpoczęło się składanie wniosków w tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich. Wiadomo już, że będą zmiany w niektórych ekoschematach, nie pojawi się płatność dla małych gospodarstw. Uproszczenia obejmą również warunki przyznawania i wypłaty płatności redystrybucyjnej i płatności związanych z produkcją zwierząt. Co czeka hodowców i spółdzielnie?

Spis treści

Jak wspominaliśmy na strefaagro.pl, resort rolnictwa zaproponował nowelizację rozporządzenia „w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027”. Przepisy weszły w życie wraz ze startem kampanii dopłat bezpośrednich w połowie marca.

Dopłaty do krów, bydła, owiec i kóz z uproszczeniem

W 2023 roku, jak wskazują dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o wsparcie do zwierząt ubiegało się ok. 353 tys. rolników.

Do tej pory przepisy przewidywały zbyt szeroki zakres informacji, które dotyczą identyfikacji zwierząt. Rolnicy zgłaszali je do komputerowej bazy danych w systemie IRZ na potrzeby płatności związanych z produkcją do zwierząt. Zaproponowano, aby ograniczyć ich ilość na potrzeby ubiegania się o dopłaty do krów, bydła, owiec czy kóz.

Do płatności związanych z produkcją kwalifikują się zwierzęta, które:

  • najpóźniej do dnia złożenia tego wniosku (bydło, krowy, kozy) lub do 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności (owce), zostały zgłoszone do komputerowej bazy danych prowadzonej na podstawie przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
  • najpóźniej od dnia złożenia tego wniosku (bydło, krowy, kozy) lub od 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności (owce), spełniają wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt określone w ww. przepisach.

Zakres wymaganych informacji, w szczególności opis systemu utrzymywania bydła w siedzibie stada, jest znacznie szerszy niż wymagania określone przepisami unijnymi. Te dodatkowe informacje nie wpływają na warunki kwalifikowalności do dopłat.

Proponuje się wprowadzenie zmian mających na celu ograniczenie odesłania w zakresie wymaganych od rolnika ww. informacji koniecznych do weryfikacji zgłoszenia dokonanego w systemie IRZ na potrzeby płatności związanych z produkcją do zwierząt do danych wynikających z przepisów unijnych,widniało w projekcie.

Zmiana zakłada usunięcie odwołania do przepisów ustawy o IRZ w kilku konkretnych punktach.

Nowe oświadczenie o poddaniu się lustracji

Rząd ułatwi również życie spółdzielniom produkcji rolnej i spółdzielniom rolników. Zmiana brzmienia jednego z paragrafów ma umożliwić podmiotom ubiegającym się o płatność redystrybucyjną lub płatność związaną z produkcją do powierzchni upraw roślin pastewnych złożenie oświadczenia o poddaniu się badaniu lustracyjnemu.

Nowy wzór opracuje ARiMR i będzie zawierał dane spółdzielni, w tym KRS, nazwę podmiotu prowadzącego lustrację oraz datę jej przeprowadzenia.

Z danych wynika, że w ubiegłym roku o płatność redystrybucyjną ubiegało się 269 spółdzielni.

O wejściu w życie zmian Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała 15 marca 2024 roku, wraz ze startem naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Źródło: ARiMR, sejm.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie