Będzie nowa stacja kolejowa w Warce, perony i przebudowane trasy drogowe

jp
Tak ma wyglądać nowa stacja kolejowa w Warce na trasie numer 8, według wizualizacji przygotowanej w spółce PKP PLK.
Tak ma wyglądać nowa stacja kolejowa w Warce na trasie numer 8, według wizualizacji przygotowanej w spółce PKP PLK. PKP PLK/ portal gmina Warka
Udostępnij:
Obecna stacja kolejowa w Warce zostanie gruntownie przebudowana i zmodernizowana. Powstaną też nowe rozwiązania komunikacyjne w sieci drogowej.

Portal Gmina Warka prezentuje udostępnione przez spółkę PKP PLK wizualizacje nowej stacji kolejowej oraz obiektów, które powstaną w związku z gruntowną przebudową trasy kolejowej numer 8. Ma być komfortowo dla podróżnych korzystających z kolei, wygodnie dla osób o ograniczonej mobilności, ale też bezpieczniej dla wszystkich użytkowników dróg.

Odnowiona stacja

Na gruntownie przebudowanej i zmodernizowanej stacji kolejowej będą dwa 300-metrowe perony z wiatami, które zostaną kompleksowo wyposażone w system informacji pasażerskiej, ławki i oznakowanie. Wybudowane zostanie przejście podziemne z pochylniami, które ułatwi dojście do peronów także osobom o ograniczonej mobilności. Nowa stacja kolejowa będzie posiadała ścieżki naprowadzające dla osób niedowidzących. Wysokość peronów pozwoli wygodnie wsiadać i wysiadać z pociągów. Podróżni dowiedzą się o kursowaniu pociągów dzięki nowemu nagłośnieniu oraz z gablot informacyjnych. Lepszy dostęp mieszkańców do kolei zapewni nowy przystanek Warka Miasto.
W ramach prac powstaną dwa jednokrawędziowe perony o długości 200 metrów. Dostęp do obiektu będzie zapewniony od ulicy Lotników oraz ulicy Nowakowskiego.Roboty zaplanowano jeszcze w tym roku.

Przebudowane przejazdy

Przebudowane zostaną dwa przejazdy kolejowo - drogowe. Ma być też wybudowany wiadukt drogowy w ciagu drogi wojewódzkiej 731 , tam gdzie jest obecnie przejazd kolejowy w kierunku Białobrzegów. Ma to usprawnić komunikację w mieście i zapewnić większe bezpieczeństwo. Zostanie zlikwidowany przejazd kolejowy na ulicy Nowakowskiego. Na przejeździe w ciągu drogi lokalnej łączącej ulicę Gośniewską z ulicą Grójecką wymieniona będzie nawierzchnia, a droga zostanie poszerzona na dojazdach. Na samym przejeździe zainstalowane zostanie oświetlenie.
Na przejeździe w ciągu ulicy Grójeckiej także wymieniona zostanie nawierzchnia, będzie wybudowany chodnik i zainstalowane zostanie nowe oświetlenie. Najważniejszą i najkosztowniejszą inwestycją jest trwająca obecnie budowa nowego mostu kolejowego na Pilicy.

Szybka kolej do Warszawy

Kolejowe prace modernizacyjne w Warce są częścią wielkiej inwestycji kolejowej realizowanej już ponad 10 lat, czyli przebudowie trasy numer osiem na odcinku z Warszawy do Radomia. Największe opóźnienia związane z realizacją inwestycji dotyczyły przygotowań, problemów z wykonawcą dokumentacji, ale też wykupem działek i koniecznością usunięcia niezgodności w mapach geodezyjnych.

Obecnie trwa budowa newralgicznego najważniejszego odcinka całej inwestycji z Warki do Radomia. Do połowy 2021 roku między Warką a Radomiem przebudowane zostaną tory na odcinku długości 45 kilometrów.
Wybudowany zostanie drugi tor. W Dobieszynie i na sześciu przystankach w: Grabowie, Strzyżynie, Kruszynie, Woli Bierwieckiej, Bartodziejach, Lesiowie mają powstać nowe perony dostosowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się.
Budowane będą trzy nowe przystanki: Stara Wola, w Radomiu przy ulicy Kozienickiej, przy ulicy Żółkiewskiego i przy ulicy Żeromskiego. Po zakończeniu przebudowy trasy z Warszawy do Radomia, skróci się czas podróży ze 115 do około 75 minut. Pociągi osobowe pojadą kolejową „ósemką” będą mogły jeździć z prędkością 160 kilometrów na godzinę, a towarowe z prędkością 120 kilometrów na godzinę.

Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów. Większe bezpieczeństwo zapewnią przebudowane przejazdy drogowe i urządzenia sterowania ruchem.

Realizacja całej inwestycji oznacza na razie duże utrudnienia dla podróżnych. Obecnie na jednym z odcinków działa zastępcza komunikacja autobusowa, a część pociągów jeździ okrężną drogą Centralną Magistralą Kolejową.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Skm jezdza co piec minut Puste a pociagi do Radomia co godzine

G
Gość

200 czy 300 metrów

G
Gość

Dwa w Warce, dwa w Czachówku, dwa w Legionowie, a w Radomiu jeden?

Gdyby zrobić Potkanów, Południe, Główny, Centrum i Północ to i szynobusy by miały sens.

G
Gość

Czy to że będzie druga stacja w Warce zostało potwierdzone przez PLK ? Bo wg. oficjalnych informacji dodatkowego przystanku ma nie być.

D
Dżo

To ile w końcu ma jechać pociąg?

75 min? Czybjaknpodaje p. Bielak ok. 57 min?

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie