Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni pukają do drzwi noclegowni. Zobacz, jakie warunki na nich czekają (video)

/wit/
Zimne noce, i poranne przymrozki sprawiły, że do radomskich noclegowni zgłaszają się osoby bez dachu nad głową. Warunkiem korzystania z placówek dla bezdomnych prowadzonych przez radomski Caritas jest trzeźwość.

Ile miejsc w placówkach dla bezdomnych?

Ile miejsc w placówkach dla bezdomnych?

Dom dla Bezdomnych w Radomiu przy ulicy Zagłoby 3 od lutego 2009 roku prowadzi Caritas Diecezji Radomskiej. Placówka dysponuje 55 miejscami. Ta dla bezdomnych kobiet z dziećmi przy ulicy Zagłoby 3, telefon (48)365-26-29 dysponuje 25 miejscami, 3 są interwencyjne dla osób w trudnej, nagłej sytuacji życiowej. W domu dla bezdomnych kobiet jest 6 miejsc, w noclegowni dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy Słowackiego 188 telefon (48)36-00-191 jest 24 miejsca, jest ona czynna od 1 października do końca kwietnia w godzinach 20-8.

- Niedawno było spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele instytucji i służb, które stykają się z osobami bezdomnymi i kierują je do placówek udzielających im pomocy. Ustalony został zakres działań i koordynacja pracy - mówi ksiądz Robert Kowalski, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej.

Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy Słowackiego 188 liczy 24 miejsca. Kilka jest już zajętych.
- Pierwsi panowie pojawili się tuż po pierwszych przymrozkach. Jeśli temperatura spadnie na pewno zgłoszą się kolejni, tak jest co roku - mówi kierownik placówki.

Nie każdy kto nie ma dachu nad głową decyduje się skorzystać z oferty noclegowni.

- Warunkiem jest trzeźwość i dostosowanie się do panujących zasad. Tuż po przybyciu osoba badana jest alkomatem - mówi ksiądz Robert Kowalski.

Placówka dla bezdomnych kobiet z dziećmi przy ulicy Zagłoby 3 liczy 25 miejsc. Tu rotacja jest duża. Część pań przybywa, są jednak i takie, którym udaje się wydostać ze szponów bezdomności.

- W tym roku kilka pań wyprowadziło się. Dwie dostały mieszkania socjalne, innym udało się je wynająć bo mają dochód. Ostatnio jedna z młodych kobiet, która przez dwa lata mieszkała na Zagłoby z dwójką dzieci wyprowadziła się do wynajętego mieszkania. Ukończyła kurs obsługi kasy fiskalnej i zatrudniła się w jednym ze sklepów - opowiada kierownik placówek dla bezdomnych.

Zdobycie pracy daje możliwość wyjścia z bezdomności. Konieczne jest jeszcze silne pragnienie zmian.

Osoby bez dachu nad głową, które trafiają do placówek prowadzonych przez Radomski Caritas poza ciepłym kątem mogą skorzystać z toalety, wyprać i wysuszyć swoje rzeczy. Mogą też liczyć na ciepłą odzież i karnet uprawniający do posiłków na stołówce "Caritasu".

Jadłodajnia przy ulicy Kościelnej wydaje codziennie około 300 gorących posiłków. Wszyscy, którzy z nich korzystają to podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie