Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania dla kobiet w Zwoleniu i Kazanowie

wit
- Mammografia trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie – mówi Elżbieta Sikora, technik radiolog z firmy FADO.
- Mammografia trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie – mówi Elżbieta Sikora, technik radiolog z firmy FADO.
Jak wynika z analizy radomskich onkologów, mieszkanki naszego regionu rzadko znajdują czas dla siebie. Teraz nadarza się okazja, aby to zmienić. Wszystko dzięki badaniom mammograficznym w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Ważne

Panie, które chcą wykonać mammografię 14 i 15 marca na terenie powiatu zwoleńskiego powinny dokonać wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem 58 666 2 444, 801 080 007 lub poprzez stronę internetową www.fado.pl. Na badanie należy zabrać dowód osobisty.

Takie darmowe badania w ramach programu finansowanego przez NFZ odbędą się 14 i 15 marca w powiecie zwoleńskim.

Przez dwa dni mammobus zaparkuje w miejscowości Policzna przy ulicy Prusa 9 obok Ośrodka Zdrowia. 15 marca mobilna przychodnia zatrzyma się w Kazanowie przy ulicy Zwoleńskiej 22 obok Straży Pożarnej.

- Zachęcam mieszkanki tych miejscowości do badań. Mammografia to nic innego jak prześwietlenie piersi. Trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie. By wykonać je w ramach programu czyli za darmo nie trzeba posiadać skierowania lekarskiego - tłumaczy Elżbieta Sikora, technik radiolog z firmy FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni.

O tym, że mammografia, to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi potwierdza Wojciech Majchrzak, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w szpitalu przy ulicy Aleksandrowicza w Radomiu.

Badanie polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Jest bezpieczne, bo promieniowanie, które emituje, jest porównywalne do RTG zęba.

- Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tak zwanych zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez dotyk - mówi doktor Majchrzak.
Liczba nowych zachorowań na raka piersi jest ogromna - 12 tysięcy rocznie. Na szczęście wiele kobiet zgłasza się do lekarza, gdy nowotwór jest jeszcze we wczesnym stadium. To pozwala podjąć leczenie, a w wielu przypadkach zachować pierś, dzięki zabiegowi oszczędzającemu. Można go wykonać w szpitalu przy ulicy Aleksandrowicza w Radomiu na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie