MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania dla mężczyzn w Radomskim Centrum Onkologii. Jak się zapisać?

OPRAC.:
Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Radomskie Centrum Onkologii rusza z kampanią informacyjną dotyczącą raka prostaty. Zaprasza mężczyzn w wieku powyżej 50 lat na bezpłatne badania przesiewowe.
Radomskie Centrum Onkologii rusza z kampanią informacyjną dotyczącą raka prostaty. Zaprasza mężczyzn w wieku powyżej 50 lat na bezpłatne badania przesiewowe. Archiwum Echa Dnia
W Radomskim Centrum Onkologii mężczyźni w wieku powyżej 50 lat będą mogli bezpłatnie zbadać marker PSA. To badanie pozwalające wykryć raka prostaty we wczesnej fazie. Aby się zapisać wystarczy zadzwonić na infolinię. Akcja zaczyna się w środę 1 czerwca.

Bezpłatne badania dla mężczyzn w Radomskim Centrum Onkologii

Radomskie Centrum Onkologii po raz kolejny organizuje kampanię promocyjną dotyczącą nowotworu gruczołu krokowego, skierowaną do mężczyzn będących powyżej 50. roku życia. Tak jak w poprzednich edycjach, w ramach akcji zostaną wykonane nieodpłatnie badania stężenia markera PSA w surowicy krwi.

Aby zapisać się na badanie trzeba zadzwonić na infolinię pod numerem telefonu 48 377 90 20. Zapisy rozpoczną się 1 czerwca o 8 rano. Liczba miejsc jest ograniczona, z bezpłatnie testy będzie mogło wykonać 200 mężczyzn. Badanie PSA można wykonać zarówno w Radomskim Centrum Onkologii, przy ulicy Uniwersyteckiej 6, ale też przychodni Radomskie Centrum Rodziny przy ulicy Radomskiego 5 w Radomiu.

- Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Z powodu nowotworu prostaty w Polsce co roku umiera około 4 tysięcy mężczyzn. Jest on drugą, zaraz po raku płuc, przyczyną zgonów. We wczesnym etapie nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Jednym z coraz popularniejszych badań kontrolnych jest badanie PSA – mówi dr med. Jarosław Łyczek, specjalista radioterapii onkologicznej w Radomskim Centrum Onkologii.

Marker PSA jest drugim, obok badania prostaty, testem przesiewowym, który pozwala na wykrycie bezobjawowego raka prostaty, we wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu leczenie jest bardziej efektywne.

- PSA to antygen gruczołu krokowego, białko wytwarzane przez komórki stercza. Jego stężenie można oznaczyć w zwykłym badaniu krwi, którą pobiera się z żyły łokciowej pacjenta. Na badanie wykonane w ramach akcji nie jest wymagane skierowanie. Badany nie musi być na czczo, jednak dla wiarygodności wyników powinien pamiętać, że poziom PSA całkowitego może wzrosnąć i utrzymywać się na nienaturalnie wysokim poziomie w ciągu 48 godzin po stosunku czy jeździe na rowerze. Dlatego też co najmniej na dwa dni przed wykonaniem testu PSA badany powinien powstrzymać się od tego typu aktywności – dodał Łyczek.

Badanie powinno być wykonywane przesiewowo u wszystkich mężczyzn po 50. roku życia. Ponadto badanie poziomu PSA zaleca się u mężczyzn, u których występują takie objawy jak: częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, osłabienie strumienia moczu, zaparcia, bóle pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, utrata wagi, zaburzenia erekcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie