Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w powiecie szydłowieckim. Ponad 22 procent mieszkańców jest bez pracy. Zobacz najświeższe dane

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Archiwum
Ponad 22 procent osób, mieszkańców powiatu szydłowieckiego nie ma pracy. To stan na koniec grudnia 2021. Dane przedstawił podczas sesji Rady Powiatu, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Tadeusz Piętowski. Jak sam podkreśla, wiele osób po prostu nie chce podjąć pracy.

Stopa bezrobocie w powiecie szydłowieckim jest jedną z najwyższych w województwie mazowieckim. Według Tadeusza Piętowskiego, dyrektor PUP w Szydłowcu, liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec grudnia 2021 roku, wynosiła 3227 osób, z czego 1623 to kobiety. Na koniec 2020 roku ta liczba jest mniejsza o 267 osób. Warto podkreślić, że na początku stycznia 2020 roku stopa wynosiła 23,9, ale już na koniec tego roku 24,3. W roku 2021 w styczniu 23,3, a na koniec roku 22,3 procenta.

W grudniu 2021 zarejestrowanych jako bezrobotne: 3227, natomiast w grudniu 2020 roku 3494. Co ciekawe, 49 uchodźców z Ukrainy obecnie zarejestrowanych jest jako bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy. Aktywnych zawodowo jest piętnaście z nich. Na staż wysłano dziewięć osób, roboty publiczne wykonuje pięć, a jedna interwencyjne.

Radny Zdzisław Bąk z Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że bezrobocie w powiecie szydłowieckim jest pięć razy wyższe niż w województwie i cztery razy wyższe niż w kraju. Dopytywał dyrektora, czy te różnice można zniwelować. - Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Po współpracy z bezrobotnymi wiem, że mają różne doznania. Istnieje niechęć w zdobywaniu nowych kwalifikacji. Każdy pracodawca wie, z jakimi bolączkami trzeba się mierzyć, w poszukiwaniu pracowników. Jedna osoba tak na prawdę mówi, że nie umie danej rzeczy wykonywać, kolejna, że z różnych przyczyn nie chce podjąć pracy, a jeszcze inna po prostu nie chce pracować. Kierujemy osoby do różnych podmiotów. Pracodawcy, którzy się do nas zwracają, traktowani są jednakowo. Niestey, nie każda bezrobotna osoba chce pracować - mówił Tadeusz Piętowski.

Powiatowy Urząd Pracy w Szydłowcu w 2021 roku świadczył między innymi pośrednictwo pracy, informację zawodową, pomagał w poszukiwaniu pracy, przeprowadzał szkolenia, przekwalifikowania. Wśród zadań było kierowanie na staże, refundacja kosztów przedsiębiorców w tworzeniu nowych stanowisk pracy, formy aktywizacji do 30 roku, 50 roku życia, dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób powyżej 50 roku życia, realizacja zadań w związku z tarczą antykryzysową w związku z pandemią COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie