Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Główna Politechniki Radomskiej imienia Kazimierza Pułaskiego

Redakcja
Lider Regionu 2008 w kategorii Edukacja - Sektor Publiczny

Biblioteka Główna Politechniki Radomskiej jest jedną z najbardziej nowoczesnych bibliotek naukowych w Polsce. Do dyspozycji czytelników jest 265 miejsc w Czytelniach Książek i Czasopism, Pokojach Cichej Nauki, Czytelni Profesorskiej, Czytelni Zbiorów Specjalnych, Czytelni Internetowej, Czytelni Baz Danych. Obok czytelni w budynku głównym Biblioteki czytelnicy i użytkownicy mogą korzystać z Czytelni Książek i Czasopism w Wydziale Ekonomicznym oraz Biblioteki Wydziałowej w Wydziale Mechanicznym. W Bibliotece Głównej zgromadzono ponad 170.000woluminów książek, 500 tytułów czasopism, ponad 150.000 woluminów zbiorów specjalnych (norm, patentów, prac naukowo-badawczych, katalogów, itp.).
JEDYNA TAKA W CAŁYM REGIONIE
Biblioteka posiada 110 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu i komputerowych baz danych. Biblioteka jako jedyna w regionie wyposażona jest w nowoczesny system zabezpieczenia przed kradzieżą. Książki i czasopisma w czytelniach i magazynie wolnego dostępu posiadają niewidoczny pasek zabezpieczający, który pozwala w momencie nieuprawnionego wynoszenia zbiorów włączyć alarm i zablokować automatycznie drzwi wyjściowe Biblioteki.
PUNKT INFORMACJI NORMALIZACYJNEJ
Biblioteka Główna jako pierwsza w Polsce uruchomiła Elektroniczny Punkt Informacji Normalizacyjnej. Otrzymuje ona bezpłatnie zbiór Polskich Norm w wersji elektronicznej z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Jest to jedyny w Polsce dostęp elektroniczny do norm polskich i europejskich obowiązujących w zakresie normalizacji. Na miejscu można zapoznać się z normami opublikowanymi w języku oryginału, normami tłumaczonymi na język polski (PN) oraz projektami norm. Pracownicy Uczelni i studenci wszystkich radomskich uczelni mogą kserować fragmenty norm do celów naukowych, badawczych i dydaktycznych. Kserowanie norm objęte jest szczegółową wewnętrzną ewidencją.
DOSTĘP DO ŚWIATOWYCH BAZ DANYCH
Wszystkie czytelnie Biblioteki Głównej dostępne są bezpłatnie dla pracowników i studentów Uczelni oraz wszystkich mieszkańców regionu radomskiego. Wszystkie książki, prenumerowane czasopisma dostępne są w Internecie. Wypożyczalnia Książek wyposażona jest w elektroniczny system wypożyczeń. Książki umieszczone są w katalogu komputerowym.
Biblioteka Główna posiada dostęp do światowych komputerowych baz danych, które dostępne są w sieci komputerowej Uczelni. Najczęściej wykorzystywane są następujące bazy: Science Direct, SCOPUS, ProQuest, Knovel, Beilstein, Safari Books Online, ACS Publications, OECD, EBSCO.
W budynku głównym Biblioteki Głównej można korzystać z Internetu zarówno na komputerach stacjonarnych i komputerach przenośnych. Biblioteka Główna posiada nowoczesne stanowisko multimedialne, które podłączone jest do najnowszej generacji telewizji cyfrowej, gdzie oprócz standardowych pakietów informacyjnych posiada pakiety specjalistyczne np. motoryzacja, sport, nauka, kultura, itp. Stanowisko to umożliwia odtwarzanie płyt DVD, pliki JPEG, VCD i inne oraz nagrywanie płyt z różnych opcji.
WŁASNA GALERIA I STRONA W INTERNECIE
W Bibliotece Głównej jest stała Galeria "KREART", której nazwa została wyłoniona w konkursie internetowym. W Galerii zgromadzono 68 obrazów namalowanych różnymi technikami malarskimi, 66 grafik, 10 rzeźb i kilkadziesiąt rysunków wykonanych przez studentów Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej.
Biblioteka posiada własną stronę internetową (www.biblioteka.pr.radom.pl), na której zamieszczone są informacje dotyczące książek, prenumerowanych czasopism, baz danych, czasu pracy Biblioteki, regulaminu Biblioteki, kontaktu meilowego, stanowiska multimedialnego, Elektronicznego Punktu Informacji Normalizacyjnej.
LICZNE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Biblioteka Główna osiągnęła bardzo dobre wyniki w rankingach opublikowanych przez "Rzeczpospolitą" oraz "Perspektywy". Za dostępność miejsc do nauki własnej (ilość miejsc w Bibliotece, liczbę stanowisk komputerowych, liczbę stanowisk z dostępem do Internetu dla własnych studentów, pracowników Uczelni oraz osób z zewnątrz Politechniki korzystających z czytelni i inne), Biblioteka zajęła pierwsze miejsce w Polsce pośród 23 naukowych bibliotek uczelni technicznych, biorąc pod uwagę ranking 91 uczelni akademickich uplasowała się na 5 miejscu. Za tempo komputeryzacji zasobów bibliotecznych oraz do-stęp do nich uzyskała 100 punktów na 100 możliwych i zajęła pierwsze miejsce wraz z kilkoma innymi bibliotekami uczelni technicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie