Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Odrzywole zgromadził wielu biegaczy

Sok
Wśród organizatorów biegu był wójt gminy Marian Kmieciak i starosta powiatu Marian Niemirski.
Wśród organizatorów biegu był wójt gminy Marian Kmieciak i starosta powiatu Marian Niemirski. Ziemia Przysuska
W niedzielę 3 marca na trasie leśnej Odrzywół - Janówek odbył się już V Bieg „Tropem Wilczym”, poświęcony pomięci żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, WiN, NSZ i innych konspiracyjnych oddziałów.

W tegorocznym Biegu wzięło udział prawie 250 osób. Wśród uczestników była młodzież ze szkół w gminie Odrzywół: Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Jana Pawła II w Odrzywole, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego imienia doktor Heleny Spoczyńskiej w Lipinach, harcerze z Gminy Stara Błotnica oraz młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Goździkowie.

Pozdrowienia od prezydenta

Do uczestników Biegów swoje słowo pisemnie skierował prezydent Andrzej Duda. Do uczestników Biegu odrzywolskiego list z pozdrowieniami skierował Poseł Ziemi Radomskiej Dariusz Bąk. Wśród uczestników tegorocznego biegu byli miedzy innymi Starosta przysuski Marian Niemirski, Wójt Gminy Gielniów Władysław Czarnecki, asystent posła Dariusza Baka Sławomir Szymczyk, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gapys, nauczyciele i rodzice.

Ufundowane nagrody

Bieg Tropem Wilczym otworzył wójt Marian Kmieciak, który przywitał zebranych i przedstawił krótko historię Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem historii Ziemi Opoczyńskiej. Wójt wezwał młodzież do obrony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypomniał, że oprócz zdrowia, życia, wolności i godności, pomordowanym zabrano także prawo do grobu. W czasie walk po II wojnie światowej zginęło około 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, a około 6 tysięcy zostało zamordowanych. Ci, którzy przeżyli, byli wraz z rodzinami obywatelami drugiej kategorii, często nie mieli dostępu do szkół wyższych, określonych stanowisk, dobrej pracy.

Za zajęcie pierwszych miejsc w kilku kategoriach wiekowych Wójt Gminy ufundował sprzęt sportowy. Po ukończeniu Biegu na wszystkich czekał poczęstunek w postaci grochówki żołnierskiej.

Pamięci „Szarego”

Patronem Biegu odrzywolskiego był w tym roku słynny partyzant Ziemi Radomskiej i Kieleckiej, Żołnierz Armii Krajowej Antoni Heda „Szary”. To on kierował akcjami rozbicia więzień niemieckich w Starachowicach i Końskich. W 1946 roku rozbił komunistyczne więzienie w Kielcach, uwalniając ponad 400 więźniów, głównie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i AK. Władze komunistyczne skazały go na kilkakrotną karę śmierci, zamienioną na dożywocie na prośbę oficerów komunistycznej Armii Ludowej. Powodem była pomoc „Szarego” dla oddziału Armii Ludowej w czasie walk z Niemcami. Oprawcy z komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa zakatowali trzech braci i szwagra „Szarego”. W czasie PRL „Szary” był inwigilowany a w 1981 roku w stanie wojennym został internowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie