Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych w Zwoleniu

Piotr Kutkowski
Nagrody fundowały władze samorządowe gmin, z których przyjechali na Biesiadę uczestnicy, a także powiat zwoleński. Dodatkowo ufundował on nagrody dla artystów z terenu gminy Szydłowiec. Tak naprawdę wygranym był każdy, kto stawił się na Biesiadzie.
Nagrody fundowały władze samorządowe gmin, z których przyjechali na Biesiadę uczestnicy, a także powiat zwoleński. Dodatkowo ufundował on nagrody dla artystów z terenu gminy Szydłowiec. Tak naprawdę wygranym był każdy, kto stawił się na Biesiadzie. Piotr Kutkowski
Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych w Zwoleniu tradycyjnie stała się okazją do poznania prawdziwego folkloru.

Stoły zastawione ludowymi potrawami, za stołami ludzie, którzy prezentowali muzykę, pieśni, poezję i ludowe opowieści. Tak wyglądała 32 już Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych w Zwoleniu.

Pomysł zrodził się przed wieloma laty, początkowo Biesiad było kilka, organizowano je w kilku miastach województwa radomskiego. W Zwoleniu postanowiono nadać imprezie charakter ponadregionalny. Misję przygotowań wziął na siebie miejscowy Dom Kultury, który do tej pory jest gospodarzem Biesiady.

W tym roku odbyła się ona 25 października, wzięło w niej udział blisko 70 artystów ze Zwolenia, Strykowic, Policzny, Przyłęka, Kozienic, Chotczy, Mirowa, Chlewisk, Orońska, Rusinowa, Potworowa czy Skaryszewa.

Występom uważnie przysłuchiwało się jury w składzie: Adolf Krzemiński - regionalista, folklorysta, poeta, Stefan Rosiński - etnograf, regionalista oraz Marian Popis - wiceprzewodniczący Towarzystwa Kultury Teatralnej w Radomiu.

Biesiadnicy przez kilka godzin prezentowali swoją twórczość w obecności innych uczestników. Dopisywały humory, a poprawiały je też przygotowane przez członków zespołu Gotardowie ludowe potrawy i domowe wypieki. Gdy jury obradowało uczestnicy imprezy wspólnie grali, śpiewali i tańczyli. Potem, na scenie sali widowiskowej wręczano nagrody ufundowane przez władze różnych gmin oraz powiatu zwoleńskiego. Dodatkową atrakcję stanowił pokaz tańców ludowych w wykonaniu Joanny Tęczy i Zdzisława Kwapińskiego, zdobywców głównej nagrody w konkursie tradycyjnego tańca ludowego w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie