Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Wiedniem wchodzi do kin. Będzie hit?

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Przed premierą filmu w Warszawie opowiadali o nim twórcy: Renzo Martinelli (reżyser), Daniel Olbrychski, Wojciech Mecwaldowski, Piotr Adamczyk i Alicja Bachleda-Curuś.
Przed premierą filmu w Warszawie opowiadali o nim twórcy: Renzo Martinelli (reżyser), Daniel Olbrychski, Wojciech Mecwaldowski, Piotr Adamczyk i Alicja Bachleda-Curuś. ZOOM
W radomskich kinach premiera nowej polsko-włoskiej superprodukcji

"Bitwa pod Wiedniem" ma widzów zaskoczyć swoim rozmachem. Wydano na nią około 12 milionów euro. Reżyserem filmu jest Renzo Martinelli.

Film jest koprodukcją polsko-włoską. Zagrali w nim: Murray Abraham (laureat Oscara za "Amadeusza"), Enrico Lo Verso, Jerzy Skolimowski, Alicja Bachleda-Curuś, Piotr Adamczyk, Antonio Cupo, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Wojciech Mecwaldowski, Edward Lubaszenko, Marcin Walewski.

ZDJĘCIA W RUMUNII I WE WŁOSZECH

Zdjęcia zostały zrealizowane w ciągu 13 tygodni w Rumunii w okolicach Bukaresztu, a także we Włoszech w Turynie i Mantui. W filmie wzięło udział ponad 10 tysięcy statystów, trzy tysiące koni, 6800 sztuk kostiumów.

"Bitwa pod Wiedniem" opowiada historię jednej z najsłynniejszych bitew w dziejach Europy. 12 września 1683 roku tysiące żołnierzy toczy walkę pod murami Wiednia. Europa walczy o utrzymanie swoich ziem. Trzysta tysięcy wojowników imperium Osmańskiego przedarło się przez Stary Kontynent zostawiając na swojej drodze spustoszenie i śmierć. Ich przywódca, Wielki Wezyr Kara Mustafa przewodzi im w bitwie o unicestwienie Chrześcijaństwa i zdobycie terytorium. Jednak narody europejskie zjednoczyły się przeciwko najeźdźcy w obronie swojej tożsamości. Wspierani duchowo przez wysłannika Bożego Marco D'Aviano oraz Jana III Sobieskiego z jego husarską armią, bohatersko stawiają czoła wrogowi.

SPECJALNA PREMIERA

Film będzie grany w obydwu radomskich kinach. W Heliosie zaplanowano na piątek, 12 października specjalną premierę. Wszystko rozpocznie się o godzinie 20.30. Wprowadzenie do filmu wygłosi historyk Krzysztof Szewczyk. Pokaz uświetnią miłośnicy epoki, w której rozgrywa się akcja filmu, którzy zaprezentują stroje husarskie oraz szlacheckie z XVII wieku. Program artystyczny poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu oraz królowej Marysieńce przedstawią przedstawiciele VIII Liceum Ogólnokształcącego, którego patronem jest zwycięski dowódca spod Wiednia.
Przez cały tydzień w hollu kina oglądać będzie można wystawę przygotowaną przez uczniów VIII Liceum Ogólnokształcące, ukazującą związki Jana III Sobieskiego z Radomiem i regionem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie