MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bombki, ozdoby, złote łańcuchy czyli tworzymy bożonarodzeniowy nastrój

Anna GOGUŁA
- Według najnowszych trendów na choince można wieszać piórka, skrzydła, a nawet maski weneckie, które możemy potem wykorzystać w karnawale – mówi o modzie choinkowej Edyta Oleś, właścicielka salonu kwiatów Ellite w Radomiu.
- Według najnowszych trendów na choince można wieszać piórka, skrzydła, a nawet maski weneckie, które możemy potem wykorzystać w karnawale – mówi o modzie choinkowej Edyta Oleś, właścicielka salonu kwiatów Ellite w Radomiu. Fot. Tadeusz Klocek
Podpowiadamy, jak stworzyć ciepłą atmosferę w naszym domu na ten czas.

Ile to kosztuje?

Ile to kosztuje?

Sztuczną choinkę, 90-centymetrową kupimy od 10 do 60 złotych. 210-centymetrowa od 70 do 200 złotych, 180-centymetrowa ze złotymi szyszkami od 60 do 130 złotych. Prawdziwe niewielkie choinki w ceramicznej doniczce dostępne są od 8 złotych. Drzewko z podświetlanymi kwiatkami od 100 do 150 złotych.
Za najtańsze lampki ze 100 żaróweczkami zapłacimy 6 złotych, za "ryż świetlny" około 26 złotych, sople od 20 złotych. Ceny łańcuchów dwumetrowej długości w różnych kolorach zaczynają się od 1 złotego, a grubych okazałych od 7 złotych.
Szklany czubek na choinkę kosztuje 7 złotych, sześć bogato zdobionych bombek szklanych 30 złotych. Dużo tańsze są bombki plastikowe; trzy możemy kupić za 1,70, cztery za 7, a sześć za 12 złotych. Są też pojedyncze ozdoby choinkowe po 70 groszy, czy szklane kształty od 3 złotych. Ceny kompletów bombek zaczynają się od 12 złotych. Za komplet 20 bombek i łańcuch w takim samym kolorze zapłacimy około 24 złotych. Za dużą bombkę szklaną z namalowanym pejzażem zapakowaną w specjalnym pudełku zapłacimy 27 złotych.

Święta Bożego Narodzenie to czas, który spędzamy z najbliższymi. Składamy sobie życzenia i obdarowujemy się prezentami. Pomimo zimnej pory roku są one najcieplejsze, najbardziej radosne i rodzinne święta w roku.

Większość z nas już rozpoczęła przygotowania do przyszłotygodniowych świąt. W ferworze kupujemy potrzebne nam produkty spożywcze i prezenty często zapominając o wystroju mieszkania. A z niewielkim nakładem funduszy i pracy możemy nadać naszym kątom odświętnym wygląd.

POSIADAJĄ SWĄ SYMBOLIKĘ

Nie każdy z nas orientuje się, że wiele elementów świątecznych ma swoją symbolikę i długą tradycję. Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.

- Niektóre zachowania związane ze świętami mają głównie wymiar estetyczny. Podejmujemy się czegoś, jak na przykład ustawiania choinki, czy zawieszania jemioły, nie wiedząc, jakie jest tego przesłanie. Co więcej w ostatnim czasie pojawiają się nowe formy, które nie mają żadnych treści. Są to na przykład choinki w kolorze innym niż zielony, wykonane z drutu czy tektury. Kupujemy ozdoby, bo podobają nam się wizualnie - wyjaśnia Maria Gagacka, socjolog.

ZGODNIE Z UPODOBANIAMI

Najwięcej naszej uwagi poświęcamy przede wszystkim na udekorowanie świątecznego drzewka. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, jaką choinkę wybrać. Czy zdecydować się na żywą i pachnącą, czy pozostać przy sztucznej? Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji i oczekiwań. Najważniejsze, żeby nam się podobało.

Powinniśmy też przemyśleć, jaką wybrać kolorystykę ozdób. Najlepiej, żeby pasowała do stylu i tonacji naszych wnętrz.

- Wszystko zależy od klienta. Jedni chcą choinki radosne i kolorowe inni wolą stonowane i dopasowane do tonacji pomieszczeń. Zawsze cieszy się powodzeniem klasyczna czerwień, zieleń, biel, srebro i królewskie złoto - opowiada o sposobie przystrojenia choinki Edyta Oleś, właścicielka salonu kwiatów Ellite w Radomiu.

Skąd ta tradycja?

Skąd ta tradycja?

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe, pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo dobrego i złego" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech.
Źródło Wikipedia.

PIÓRKA, ANIOŁKI, MASKI

Dla tych bardziej odważnych i stawiających na nowoczesne trendy styliści tez mają kilka propozycji. Od jakiegoś czasu choinki ubiera się w jednej tonacji kolorystycznej. W tym sezonie można się pokusić o czerń, biel, czekoladę, a nawet bakłażan. Ciekawym rozwiązaniem jest też połączenie brązu i fioletu czy limonki.

- Teraz na choince można powiesić praktycznie wszystko. W ofercie dostępne są sople, piórka i skrzydła. Można pokusić się o skrzydła anioła, pawie, a nawet pantofelki. Świetne są też dekoracje, które odbijają światło - poleca Edyta Oleś. - Dzięki takim ozdobom możemy stworzyć nietypową aranżację. Hitem jest choinka wenecka, na której możemy umieścić nawet maski, które potem możemy wykorzystać na zabawie sylwestrowej i w karnawale.

Więcej na ten temat czytaj w sobotnim wydaniu Echa Dnia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie