Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bractwo Kurkowe w Radomiu ujawniło swoje plany (zdjęcia)

Barbara Koś
Plany Bractwa Kurkowego przedstawili: Hetman Bractwa, Sławomir Adamiec – w stroju, i od lewej: Piotr Rogólski- członek, Krzysztof Szewczyk –Regimentarz Bractwa i Mariusz Fogiel – Kanclerz Bractwa
Plany Bractwa Kurkowego przedstawili: Hetman Bractwa, Sławomir Adamiec – w stroju, i od lewej: Piotr Rogólski- członek, Krzysztof Szewczyk –Regimentarz Bractwa i Mariusz Fogiel – Kanclerz Bractwa Barbara Koś
Koncert muzyki polskiej, wystawa poświęcona Ignacemu Paderewskiemu, strzelanie do kura i przypomnienie tradycji Trybunału w Radomiu - to najbliższe plany.
-Chcemy by radomianie szeroko włączyli się w nasze działania - mówili członkowie władz Bractwa
-Chcemy by radomianie szeroko włączyli się w nasze działania - mówili członkowie władz Bractwa Barbara Koś

-Chcemy by radomianie szeroko włączyli się w nasze działania - mówili członkowie władz Bractwa
(fot. Barbara Koś)

Spotkanie odbyło się w sali Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w której pokazywana jest wystawa " Tradycje krakowskiego Bractwa Kurkowego".

- To ważna wystawa, bo ona właśnie zainspirowała nas do powołania w Radomiu Bractwa Kurkowego Świętego Sebastiana - podkreślił Hetman Bractwa, Sławomir Adamiec, który dla przydania wagi spotkaniu ubrany był w odpowiedni Bractwom strój staropolski.

- Takie stroje będziemy mieli niebawem wszyscy - wyjaśnił Sławomir Adamiec.

Najbliższym działaniem Bractwa jest uroczysty koncert w piątek, 30 marca, o godzinie 17 w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

- Był organizowany w związku z zamknięciem wystawy "Tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego"- mówił Adamiec. - Jednak w związku ze śmiercią biskupa Edwarda Materskiego postanowiliśmy koncert dedykować pamięci zmarłego.

Podczas koncertu wystąpią muzycy Radomskiej Orkiestry Kameralnej czyli R.O.K. Quartet w składzie Lucjan Szaliński-Bałwas - I skrzypce, Marcin Król - II skrzypce, Wadim Aleksander Zarych - altówka i Barbara Piotrowska - wiolonczela.

Zaprezentowane zostaną: Tamburetta i Chromatica Adama Jarzębskiego, Kwartet smyczkowy nr 1 d-moll Stanisława Moniuszki oraz Kwartet smyczkowy E-dur Zygmunta Noskowskiego.

Paderewski i Król Kurkowy

Następną propozycją kulturalną Bractwa będzie wystawa poświęcona Ignacemu Paderewskiemu, "geniuszowi fortepianu" i ważnej postaci związanej z niepodległością Polski.

Dlatego Bractwo chce, aby ekspozycja zorganizowana wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie mogła zostać pokazana w szkole muzycznej.

Kolejnym działaniem będzie sierpniowy piknik Bractwa połączony z pierwszym strzelaniem o tytuł Króla Kurkowego Bractwa.

- W tradycyjnym strzelaniu mogą wziąć udział tylko członkowie Bractwa - tłumaczył Mariusz Fogiel, Kanclerz Bractwa. -Planujemy więc zorganizowanie drugiej, równoległej imprezy, strzelania otwartego, na które zaprosimy wszystkich radomian. Oni również będą ze sobą rywalizować o tytuł najlepszego strzelca.

Jak wyjaśnił Kanclerz Bractwa, będzie to dwubój: strzelanie z wiatrówki i łuku.

Co nam zostało ze świetnej przeszłości?

Bractwo Kurkowe choć działa dla przyszłości, zakorzenione jest głównie w przeszłości. Dlatego zechce powrócić do momentu, kiedy w Radomiu działał Koronny Trybunał Skarbowy.

-W roku 1613 roku Radom stał się siedzibą Koronnego Trybunału Skarbowego, który działał .przez 150 lat - przypomniał Krzysztof Szewczyk, Regimentarz Bractwa, historyk. -Radom był wówczas ważnym politycznym centrum.

W roku 2013 obchodzić będziemy 400 lecie istnienia Trybunału w naszym mieście. Dlatego Bractwo skupi się nad wystawą o Trybunale, na której pokaże, miedzy innymi, cenne księgi skarbowe z tego okresu.

- Myślimy też o stworzeniu komiksu historycznego Radomia i chcemy prosić o współpracę Wydział Sztuki Politechniki Radomskiej - mówił Krzysztof Szewczyk.

Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu uroczyście proklamowano 20 stycznia 2012 roku.

Bractwo dziękuje twórcom wystawy o tradycjach Bractwa Kurkowego w Krakowie: od lewej – Adam Zielezinski, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego,
Bractwo dziękuje twórcom wystawy o tradycjach Bractwa Kurkowego w Krakowie: od lewej – Adam Zielezinski, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Elżbieta Kwiecień, komisarz wystawy, Krzysztof Szewczyk, Sławomir Adamiec i Mariusz Fogiel

Barbara Koś

Bractwo dziękuje twórcom wystawy o tradycjach Bractwa Kurkowego w Krakowie: od lewej - Adam Zielezinski, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Elżbieta Kwiecień, komisarz wystawy, Krzysztof Szewczyk, Sławomir Adamiec i Mariusz Fogiel

(fot. Barbara Koś)

- Zapraszamy radomian na piątkowy koncert i nasze następne działania – mówi Sławomir Adamiec, Hetman Bractwa Kurkowego Świętego Sebastiana w Radomiu
- Zapraszamy radomian na piątkowy koncert i nasze następne działania – mówi Sławomir Adamiec, Hetman Bractwa Kurkowego Świętego Sebastiana w Radomiu

Barbara Koś

- Zapraszamy radomian na piątkowy koncert i nasze następne działania - mówi Sławomir Adamiec, Hetman Bractwa Kurkowego Świętego Sebastiana w Radomiu

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie