Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bractwo Kurkowe zaprasza na wystawę o Ignacym Janie Paderewskim

/bk/
Bractwo Kurkowe
Bractwo Kurkowe świętego Sebastiana w Radomiu, "Łaźnia" oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie zapraszają w niedzielę, 11 listopada, do "Łaźni" przy ulicy Żeromskiego 56 na otwarcie wystawy o Janie Ignacym Paderewskim.

Wystawa pochodzi z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Składa się na nią 36 plansz ukazujących Ignacego Jana Paderewskiego, jako wybitnego artystę, polityka i wielkiego patrioty. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17.

Wystawa o Janie Ignacym Paderewskim mogła być zrealizowana w Radomiu dzięki współpracy Bractwa Kurkowego z warszawskim Muzeum Niepodległości

- Cieszymy się, że możemy zaprezentować tę wystawę w naszym mieście podkreśla Sławomir Adamiec. - Poprzez pokazanie drogi życiowej Paderewskiego, jako wybitnego artysty i męża stanu, który znakomicie przyczynił się do niepodległego bytu państwowego i narodowego, chcemy nie tylko umacniać więzi narodowe ale także popularyzować kulturę muzyczną w Radomiu. Popularyzacja szeroko rozumianej kultury, tradycji narodowych i niepodległościowych, w szczególności tych związanych z chwałą oręża polskiego to cel naszego stowarzyszenia.

Wystawie towarzyszyło będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez uczestników spotkania.

- Przy akompaniamencie fortepianu Jadwigi Stępkowskiej, usłyszymy i wspólnie przeżyjemy nie tylko czar wspomnień i uniesień patriotycznych ale i poprzez śpiew na przykład "O mój rozmarynie...", oddamy hołd tym, którzy poprzez własne życie, talent i prace, przysłużyli się odzyskanej w 1918 roku niepodległości - zaprasza Hetman Bractwa Kurkowego.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) - jeden z najwybitniejszych Polaków - żył w czasach dla Europy i dla Polski bardzo burzliwych. Geniusz fortepianu, sławny na całym świecie, przyjaciel koronowanych głów, polityków i artystów. Nigdy nie zapomniał o swojej Ojczyźnie - Polsce. Czynnie zaangażował się w politykę mającą na celu odrodzenie Polski. Pozyskał dla sprawy polskiej przywódców świata zachodniego, w tym przede wszystkim prezydenta Stanów Zjednoczonych - Thomasa Woodrow Wilsona. Rok 1919 był jego triumfem - został premierem odrodzonej po 123 latach niewoli Polski i jako jej delegat złożył podpis pod Traktatem Wersalskim. Do końca życia był szanowany i uwielbiany na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie