Brązowy medal i powołania do kadry dla radomskich siatkarzy plażowych (zdjęcia)

/sid/
W trakcie meczu o brązowy medal, przy wysokim prowadzeniu pary Czarnych Radom, Bartłomiej Malec doznał skurczu mięśni i kilka minut spędził poza linia boczną, wijąc się z bólu J. Stobiecki
Bartłomiej Malec i Michał Bryl, para Czarnych Radom wywalczyła brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w siatkówce plażowej. Oprócz medali, zawodnicy z Radomia odebrali także powołania do kadry Polski na mistrzostwa Europy kadetów.

W finale najpoważniejsi faworyci, Łukasz Kaczmarek i Sebastian Kaczmarek z Polonii Krotoszyn, mistrzowie Polski juniorów niespodziewanie przegrali z parą Piotr Łukasik i Przemysław Stępień ze Zrywu Volley Iława. W turnieju dziewcząt zwyciężyła para Katarzyna Kociołek i Jagoda Gruszczyńska z SMS Łódź.

Od czwartku w Radomiu trwały finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w siatkówce plażowej. Kadeci walczyli jednocześnie o medale mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej. Jako pierwsze do zmagań przystąpiły dziewczęta. W turnieju żeńskim różnice pomiędzy zespołami były widoczne i przebiegały pod dyktando uczennic Szkoły Mistrzostwa Sportowego siatkówki plażowej w Łodzi, a emocji dostarczyły dopiero spotkania decydujące o medalach. W spotkaniu o złoty medal Katarzyna Kociołek i Jagoda Gruszczyńska z SMS Łódź pokonały Magdalenę Nawrocką i Agatę Czerniak z Orkana Września. Brązowy medal, po zwycięstwie nad parą UKS Krzanowice, Aleksandrą Baron i Karoliną Daniszewską odniosła druga para z Łodzi, Malwina Smarzek i Paulina Czubak. Trzeci duet z łódzkiej szkoły zakończył mistrzostwa Karolina Baran i Agata Lewicka, zakończyły zmagania na miejscach 5-6.

Znacznie ciekawiej przebiegała rywalizacja w gronie chłopców. Wzbudziła także większe zainteresowanie kibiców, bowiem w walce o medale uczestniczyła para Czarnych Radom. Bartłomiej Malec i Michał Bryl po dwóch pewnie wygranych spotkaniach zmierzyli się w spotkaniu o awans do półfinału z parą PKS Zbąszyn, Marcin Szczechowicz i Bartłomiej Nowak. Pierwszy, wygrany pewnie pierwszy set i początkowe prowadzenie w drugiej partii nieco uśpiły czujność zawodników Czarnych. Rywale wygrali kilka dłuższych wymian i odzyskali pewność siebie, doprowadzając do tie breaka. W decydującej partii trwała wyrównana walka i żadnej z par nie udało się wypracować wyraźnej przewagi. Końcówka należała jednak do Malca i Bryla, którzy zapewnili sobie miejsce w najlepszej czwórce turnieju.

W półfinale siatkarze Czarnych zmierzyli się z późniejszymi triumfatorami turnieju, parą Piotr Łukasik i Przemysław Stępień ze Zrywu Volley Iława. Przełomowy dla losów spotkania okazał się drugi set, gdy w końcówce Malec ukarany został kartką za zbyt nerwową reakcję na decyzję arbitra. Radomianie stracili dwa punkty i przegrali seta. W tie breaku nie zdołali opanować nerwów i przegrali mecz, tracąc szanse na złoto.

W spotkaniu o brązowy medal szybko rozstrzygnęli pierwszą partię na swoją korzyść i prowadzili 17:12 w drugiej, gdy okazało się, że brązowy medal mogą zdobyć ich rywale, Hubert Kurowski i Kacper Kujawiak z STS Skarżysko-Kamienna. Po jednej z akcji Malec padł na boisku. W siatkówce plażowej kontuzja oznacza walkower dla przeciwnika. Na szczęście okazało się, że to nie uraz, a jedynie skurcz. Po kilku minutach i interwencji lekarza, Malec wrócił na boisko, wygrywając mecz i zapewniając sobie brązowy medal.

- Pierwszy raz w życiu złapał mnie skurcz - przyznał po meczu Malec. - Zupełnie nie mam pojęcia dlaczego. Na szczęście udało się wrócić na boisko.

W tym samym czasie, na sąsiednim boisku nad zalewem na Borkach najpoważniejsi kandydaci do złota, Łukasz Kaczmarek i Sebastian Kaczmarek przegrywali seta z parą z Iławy. Złoci medaliści rywalizacji juniorów nie sprostali Łukasikowi i Stępniowi, którzy tym samym wygrali Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży i zdobyli mistrzostwo polski kadetów. Łukasik został najlepszym zawodnikiem turnieju. Grzegorz Klimek, trener kadry siatkarzy plażowych, po zakończeniu mistrzostw ogłosił skład reprezentacji na mistrzostwa Europy kadetów, które w sierpniu rozegrane zostaną na Litwie. Polskę reprezentować będą Malec i Bryl.