Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brud, pasożyty i... Sprawdź, gdzie bawi się Twoje dziecko

/wit/
Teren jest mało atrakcyjny dla dzieci, ale w piaskownicy pod naszym blokiem wymieniono piasek, dlatego pozwalam dziecku na zabawę – mówi Barbara Chojnicka, opiekunka 2- letniej Hani.
Teren jest mało atrakcyjny dla dzieci, ale w piaskownicy pod naszym blokiem wymieniono piasek, dlatego pozwalam dziecku na zabawę – mówi Barbara Chojnicka, opiekunka 2- letniej Hani. Fot. Szymon Wykrota
Radomski Sanepid w czerwcu pobrał do badań próbki piachu z 300 piaskownic na terenie Radomia. Które z nich są bezpieczne?

500 złotych za psa w piaskownicy

Mimo, że przed większością placów zabaw jest informacja, która zakazuje wstępu ze zwierzętami, to niewiele osób tego przestrzega. Za takie ignorowanie wewnętrznego regulaminu spółdzielni i wspólnot korzystania z placów zabaw można otrzymać mandat do 500 złotych.

Uwaga, te choroby mogą grozić Twojemu dziecku!

Uwaga, te choroby mogą grozić Twojemu dziecku!

1.Taxokaroza - choroba pasożytnicza, której nosicielami są psy i koty. Na zakażenie najczęściej narażone są dzieci, bawiące się w piaskownicach zabrudzonych odchodami zwierząt.
2.Glistnica - można się zarazić połykając jajeczka zawierające żywe larwy przy spożywaniu brudnych owoców warzyw, czy nie mycie rąk po zabawie w zabrudzonej piaskownicy.
3.Owsica - owsiki przebywają u człowieka w końcowym odcinku jelita cienkiego, można się zarazić wkładając brudne palce do buzi bawić się w zanieczyszczonej piaskownicy.

Zanieczyszczony piach, ubytki w konstrukcjach. To najczęstsze z uchybień, na jakie natknął się radomski Sanepid podczas kontroli miejskich piaskownic w ubiegłym roku. W tym jest dużo lepiej, skontrolowano około 300 zorganizowanych miejsc zabaw dla dzieci, a wyniki są zadawalające. Znacznie gorzej jest z "dzikimi" piaskownicami - tam roi się od pasożytów.

Radomski Sanepid w czerwcu pobrał do badań próbki piachu z 300 piaskownic na terenie Radomia. Kolejny raz podobne badanie będzie przeprowadzone w sierpniu.

- Kontrola objęła tylko te piaskownice, które zgłosiły nam spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Tak zwanych "dzikich" piaskownic, czyli nie ogrodzonych, nie zorganizowanych i niedostosowanych do potrzeb dzieci, nie kontrolujemy - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu.
Najlepiej wyglądają piaskownice i place zabaw spółdzielni "Łucznik", "Nasz Dom" i "Budowlani".

Większość jest ogrodzona i w dobrym stanie technicznym, a piaskownice mają piach z atestem. Maluchom i rodzicom warto polecić place na Plantach oraz na osiedlu Nad Potokiem, pomiędzy ulicami Olsztyńską a Sadkowską, a także te na Gołębiowie II i Borkach.

Nad piaskownicami pieczę sprawują spółdzielnie mieszkaniowe, Zakład Usług Komunalnych i wspólnoty mieszkaniowe. Te ostatnie w wielu przypadkach nie wywiązują się z zadania twierdząc, że place zabaw i piaskownice są własnością nie ich, a miasta.

W ubiegłym roku w najgorszym stanie były niewielkie piaskownice na osiedlu XV- Lecie, przy ulicach Kołłątaja, Struga, 11 - Listopada, Chrobrego, Sowińskiego, Jasińskiego, Malczewskiego i Miłej. Po upomnieniach wspólnoty i spółdzielnia nieco o nie zadbały.

Sprawdziliśmy, jak wygląda jedna z obleganych piaskownic w parku Leśniczówka. Teren jest niezabezpieczony, a piaskownica nie ogrodzona, co sprawia, że bez problemu potrzebę mogą w niej załatwić psy, koty i ptaki.

- Przychodzę z wnukiem na ten placyk i nie spuszczam go z oka, bo nie wierzę, że piach jest czysty, a sprzęt bezpieczny. Przydałaby się tu plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, przyjazny dzieciom - mówi pani Krytyna, którą spotkaliśmy z rocznym wnukiem Piotrusiem.

Gdzie nie powinno bawić się Twoje dziecko?

Gdzie nie powinno bawić się Twoje dziecko?

1. Zły stan techniczny urządzeń do zabawy: drabinki, huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele (wystające metalowe elementy, chwiejące się, niestabilne, zardzewiałe i uszkodzone urządzenia). 2. Nie ogrodzony plac zabaw, brak wyznaczonej piaskow-nicy. 3. Brak miejsca ,w którym może usiąść rodzic, by bawić się z dzieckiem, nakarmić je, podać picie.

Małe, niezorganizowane piaskownice i placyki zabaw świecą pustkami. Nie są atrakcyjne dla kilkuletnich dzieci, bo nie ma huśtawek, drabinek, pajęczyny czy toru przeszkód. Maluchy bawią się w nich najczęściej dlatego, że są usytuowane blisko domu.

Jedna z takich piaskownic znajduje się między wieżowcami przy ulicy 25 Czerwca.

- Teren jest mało atrakcyjny dla dzieci, ale w piaskownicy wymieniono piasek, dlatego pozwalam dziecku na zabawę - mówi Barbara Chojnicka, opiekunka 2- letniej Hani.

Piaskownice, to miejsca, gdzie maluchy najchętniej się bawią. To jednak też wylęgarnia groźnych dla zdrowia zaraz-ków - mówi Zuzanna Dobkiewicz i dodaje, że zawsze pilnuje, by podczas spaceru z psem, pupil nie załatwiał się w piaskownicy.

Zgodnie z przepisami piasek powinien być wymieniany co najmniej raz w roku, w tym przed sezonem letnim. Piaskownice na nie ogrodzonych placach powinny być nocą przykryte, tak by nie doszło do nie kontrolowanych zanieczyszczeń. Tymczasem zdarza się, że pełnią funkcje toalet dla psów i kotów.
Bywa, że miejscowa młodzież okupuje teren, a do piachu wrzuca niedopałki papierosów i szkło. Zabawa w takiej piaskownicy, to gwarancja chorób pasożytniczych i skórnych.

- Nie wymieniany, zanieczyszczony piasek grozi robaczycami i rota - wirusami - mówi Stanisława Szczeniak - Mazur, lekarz pediatra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie