Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Na pasie startowym testowano kolejne urządzenia

Janusz Petz
Janusz Petz
Samochód na płycie lotniska przed sygnalizatorem nadającym czerwone światło symuluje rzeczywistą sytuację na drodze.
Samochód na płycie lotniska przed sygnalizatorem nadającym czerwone światło symuluje rzeczywistą sytuację na drodze. Inspekcja Transportu Drogowego
Kilkaset przejazdów samochodów osobowych, busów i ciężarówek, sprawdzenie między innymi możliwości wykrycia naruszenia przepisów drogowych, identyfikacji pojazdu, jakości zarejestrowanego obrazu – tak wyglądały testy systemów kontroli wjazdu pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Wszystko to odbyło się na nowo zbudowanym pasie startowym lotniska Warszawa – Radom.

Miejsce zupełnie nietypowe jak na testowanie urządzeń, które będą w przyszłości „batem” na kierowców łamiących przepisy na skrzyżowaniach.

Skrzyżowanie na pasie startowym

Chodziło o sprawdzenie systemów firm startujących w przetargu ogłoszonym przez Generalną Inspekcję Transportu Drogowego. Inspektorzy skorzystali z uprzejmości Państwowego Przedsiębiorstwa „Porty Lotnicze”, dzięki temu testy odbyły się w bezpieczny i komfortowy sposób poza ruchem drogowym. Wyznaczono cztery stanowiska, przy których ustawiono sygnalizatory świetlne, a na nawierzchni naklejono oznakowanie poziome – skrzyżowanie typu T – symulujące infrastrukturę skrzyżowania. Podczas kilkuset przejazdów pojazdów typu osobowy, bus oraz ciężarowy symulowano codzienne sytuacje drogowe.

Sprawdzono między innymi czy urządzenia właściwie identyfikują wykroczenie, rodzaj pojazdu, czy skutecznie odczytują numery rejestracyjne oraz jakość zarejestrowanego przez kamery obrazu, zarówno w dzień jaki i w nocy. Zgromadzony podczas testów materiał zostanie teraz przeanalizowany i sporządzona zostanie ocena każdego ze sprawdzonych systemów.

Wszędzie radary i kamery

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym planuje objąć kontrolami 30 kolejnych skrzyżowań w 18 miastach. Kontrole będą prowadzone z wykorzystaniem systemu kamer, które w chwili przekroczenia przez pojazd wirtualnej linii detekcji podczas nadawania czerwonego światła, automatycznie wykryje i zarejestruje wykroczenie. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w trakcie trwającej procedury przetargowej, będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania. Szacowany koszt montażu 30 systemów kontroli wjazdu pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle to 29,5 milionów złotych.

Zwiększenie liczby skrzyżowań objętych kontrolami jest kolejnym etapem rozbudowy systemu fotoradarowego CANARD GITD w ramach realizacji projektu współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Cały projekt zakłada zakup 358 urządzeń rejestrujących, które pojawią się na wszystkich kategoriach dróg publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie