Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Podpisano umowę dotyczącą strażnicy i wieży kontroli lotów na Sadkowie

Łukasz Kościelniak
Tak ma wyglądać strażnica Lotniskowej Straży Pożarnej oraz wieża kontroli lotów.
Tak ma wyglądać strażnica Lotniskowej Straży Pożarnej oraz wieża kontroli lotów. PPL
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podpisało umowę na wykonanie na terenie lotniska Warszawa-Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku dwóch obiektów – budynku Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz wieży Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Umowa przewiduje również wykonanie prac uzupełniających w rejonie strażnicy. W postępowaniu przetargowym zwyciężyła spółka Anna-Bud z Warszawy, która na radomskim lotnisku buduje również tak zwane budynki kubaturowe.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Zgodnie z przyjętymi ustaleniami firma ma za zadanie opracować kompletną wielobranżową dokumentację projektową, uzyskać pozwolenia na użytkowanie, wykonać prace projektowe oraz wybudować budynek Lotniskowej Straży Ratowniczo – Gaśniczej i wieży Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wykonawca zobowiązuje się również do wykonania niezbędnych prac uzupełniających. Wartość umowy to 38 milionów 719 tysięcy 745 złotych brutto.

Oszczędności z przetargu

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” założyło na to zadanie budżet w wysokości 42 milionów 980 tysięcy 867 złotych, co oznacza oszczędność 4 milionów 261 tysięcy 122 złotych. Zakończenie prac projektowych przewidziane jest na 2022 rok, umowny czas realizacji to 66 tygodni. W imieniu PPL umowę podpisał prezes Stanisław Wojtera, stronę wykonawcy reprezentował Artur Bławat. W postępowaniu wzięło udział trzech oferentów: Anna-Bud, Doraco, Budimex. Warszawski Budimex zaproponował cenę 58 milionów 338 tysięcy złotych, gdańska Korporacja Budowlana Doraco 69 milionów 729 tysięcy złotych.

Firma Anna-Bud jest zwycięzcą innego przetargu i zgodnie z podpisaną już umową wykonawcą obiektów towarzyszących takich jak budynek administracyjny i przeznaczony dla służb lotniskowych oraz służby celnej. Przetarg obejmuje budowę obiektu, a także wewnętrznego układu drogowego połączonego z układem drogowym Portu Lotniczego z terenami parkingowymi. Wykonawca będzie miał też za zadanie zbudować przyłącza energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, a także wykonać prace związane z niską zielenią na obszarze jednego hektara.

Bez opóźnień

Na budowie lotniska w Radomiu wciąż trwa bardzo dobre tempo robót. Nie ma żadnych opóźnień w realizacji inwestycji, a niektóre z prac przebiegają szybciej niż zaplanowano. Trwają prace w otoczeniu zbudowanego już 2,5 – kilometrowego pasa startowego. Trwają prace związane z konstrukcją dróg kołowania i płyt postojowych we wschodniej części przebudowywanego lotniska. Bez żadnych zakłóceń i opóźnień odbywa się realizacja najkosztowniejszej inwestycji lotniskowej czyli budowa terminala.

Terminal będzie miał powierzchnię trzydziestu tysięcy metrów kwadratowych, znajdzie się tam 30 stanowisk check-in, dziewięć - kontroli bezpieczeństwa, po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w budynku będzie dziesięć bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. Znajdzie się tam także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi. Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie trzech milionów pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do dziewięciu milionów podróżnych.

Kolejne przetargi

W trakcie postępowania przetargowego są inwestycje dotyczące budowy płyt postojowych i dróg kołowania w zachodniej części portu lotniczego. W przypadku większości przetargów udało się znaleźć wykonawców, którzy zgodzili się zrealizować zadania za kwoty niższe od zaplanowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” Jedynie w przypadku przetargu dotyczącego budowy dróg dojazdowych do lotniska i przystanków autobusowych najniższa oferta znacznie przewyższała kwotę przeznaczoną na realizację tej inwestycji. Przetarg będzie powtórzony, ale oszczędności wynikające z innych przetargów dają pewność, że cała budowa radomskiego portu nie będzie kosztowała więcej niż pierwotnie przewidywano.

Nie ma więc żadnych podstaw, aby obawiać się o ewentualne kłopoty ze sfinansowaniem największego w historii miasta przedsięwzięcia. Jeszcze w tym roku – na początku grudnia mają być ogłoszone ostatnie przetargi dotyczące budowy nowego lotniska. Będą to zamówienia związane z parkingami, sieciami energetycznymi i teletechnicznymi, drogami dojazdowymi do urządzeń naprowadzania samolotów, wskaźników wiatru. Na początku grudnia ma być też ogłoszony przetarg na budowę masztu TETRA i zaprojektowania systemu świateł, które mają być zamontowane na drodze podejścia do lądowania, na pasie startowym i na płytach postojowych. Wszystkie inwestycje lotniskowe mają być skończone do 28 czerwca 2022 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie