Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowej siedziby Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Radomiu. Wmurowano kamień węgielny. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
W uroczystości zmurowania kamienia węgielnego wzięli udział radomscy parlamentarzyści, prezydent Radomia, przedstawiciele inwestora i wykonawców.Na kolejnych slajdach zobacz zdjęcia z prowadzonej już budowy oraz z uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
W uroczystości zmurowania kamienia węgielnego wzięli udział radomscy parlamentarzyści, prezydent Radomia, przedstawiciele inwestora i wykonawców.Na kolejnych slajdach zobacz zdjęcia z prowadzonej już budowy oraz z uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Na radomskim Potkanowie wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Polskich Sieci Elektroenergetycznych połączoną z serwerownię do obsługi sieci energetycznych. To jedna z najkosztowniejszych inwestycji w mieście - ma kosztować blisko 500 milionów złotych.

Budowa siedziby Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Radomiu - jedna z najkosztowniejszych inwestycji w mieście

Na Potkanowie powstaje siedziba wielkiego oddziału Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który swoim zasięgiem obejmuje obszar jednej piątej terenu Polski. To jednak nie tylko sam biurowiec, ale także serwerownia, gdzie będą gromadzone i przetwarzane dane ze wszystkich liczników energii elektrycznej zamontowanych w Polsce. Ważny jest też nie tylko sam budynek, ale wszystko co jest pod ziemią, w tym przede wszystkim sieci światłowodowe, które będą służyły na przykład do sterowania przesyłem energii elektrycznej.

Zobacz zdjęcia z rozpoczęcia budowy w sierpniu:

- Radom to jest siedziba główna dla ludzi pracujących w naszej firmie w Rzeszowie, Lublinie i całej polski południowo - wschodniej. To jest bardzo ważny ośrodek intelektualny i decyzyjny w naszej dziedzinie, który pozwala zarządzać całym systemem elektroenergetycznym w jednej piątej obszaru Polski - powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Polskich Sieci Elektroenergetycznych prezes spółki Eryk Kłossowski.

Dodał, że spółka ma związane z Radomiem dalekosiężne plany. - Tutaj w Radomiu rozpoczniemy bardzo dużą migrację naszej sieci światłowodowej i zmianę standardu przesyłu danych, dlatego potrzebujemy tak wielkiej serwerowni. Wiedzą państwo, że w czasach dygitalizacji ważna jest moc obliczeniowa. Tutaj w Radomiu będą się zbiegały trzy wielkie trakty światłowodowe. To jest rzecz bardzo ważna dla całej polskiej energetyki - powiedział Eryk Kłossowski.

- Żyjemy w takich czasach, które są ciekawe, ale też straszne. Doświadczenia wojny na Ukrainie pokazują jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie różnych obszarów państwa, a takim krwiobiegiem jest sieć elektroenergetyczna. Czasami decydują minuty, a nawet sekundy dla bezpieczeństwa sieci. To najszybciej działający i najbardziej wrażliwy na zakłócenia system. Dlatego cieszę się, że są takie decyzje, takie inwestycje, jaką widzimy w Radomiu. To jest też przecież ważne nie tylko dla Polski, ale także dla Radomia - powiedział pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Mateusz Berger.

To nie będzie zwykły biurowiec. Obiekt, który powstaje na Potkanowie przy ulicy Andrzeja Stanikowskiego ma być jednym z najbardziej reprezentacyjnych biurowców w mieście i będzie to jedna z najkosztowniejszych tego typu budowli w Radomiu. Projekt budynku wykonany został w BIM (Building Information Modelling) - nowoczesnej technologii cyfrowego modelowania i opisu elementów budynku. Pozwala ona zarówno na precyzyjne projektowanie, jak i na bardziej efektywne zarządzanie obiektem po jego oddaniu do eksploatacji.

Nowy obiekt ma mieć część biurową, ale też techniczną, związaną z zarządzaniem okręgową dyspozycją mocy. Strefy biurowa i operatorska mieszczą się w budynku biurowo-administracyjnym z trzema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną, składającym się z trzech zasadniczych brył połączonych ze sobą. Przy projektowaniu budynku duży nacisk położono na stosowanie przyjaznych otoczeniu rozwiązań - nowa siedziba PSE w Radomiu będzie energooszczędna, zastosowane zostaną także technologie umożliwiające wykorzystanie wody deszczowej, a na dachu zamontowane będą panele fotowoltaiczne. Budowa trwa już od miesiąca. Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum firm Fast Group oraz PORR. Aktualny harmonogram zakłada ukończenie projektu w ciągu 24 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie