Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Skaryszewa. Mieszkańcy mogą jeszcze zgłaszać swoje uwagi na temat przebiegu trasy

Janusz Petz
Janusz Petz
Trzy zaproponowane warianty (żółty, zielony i niebieski) przebiegu obwodnicy Skaryszewa w ciągu drogi krajowej numer9.
Trzy zaproponowane warianty (żółty, zielony i niebieski) przebiegu obwodnicy Skaryszewa w ciągu drogi krajowej numer9. GDDKiA Warszawa
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła drugą akcję informacyjną dotyczącą wariantowego przebiegu projektowanej obwodnicy Skaryszewa. To czas na składanie swoich zastrzeżeń i uwag, ale sama droga będzie zbudowana dopiero w 2028 roku.

Początkowo planowano przeprowadzić dwa etapy akcji informacyjnej, po to by zebrać opinie zainteresowanych mieszkańców i władz samorządowych odnośnie przebiegu przyszłej obwodnicy Skaryszewa. Jednak z uwagi na sytuację epidemiologiczną zdecydowano, że projektant będzie kontynuował prace projektowa, a druga akcja informacyjna będzie przeprowadzona w formie korespondencyjnej.

Trzy warianty

Od 16 września na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad udostępniono wszystkie materiały dotyczące projektowanej inwestycji, a także formularz na którym można zgłaszać swoje opinie. GDDKiA czeka na wszystkie wnioski i uwagi do 30 września. Formularze można wypełnić bezpośrednio na stronie internetowej lub przesłać drogą mailową lub pocztą tradycyjną. Nowa trasa ma mieć długość około 6-8 kilometrów w zależności od wybranego wariantu. Z trzech zaproponowanych wariantów dwa mijają miasto od zachodniej strony, jeden od wschodniej.

Obwodnica Skaryszewa, po zbudowaniu i oddaniu do ruchu, wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 9 z Radomia, w kierunku południowym. Jest to ważny szlak komunikacyjny w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i dalej Rzeszowa. Obwodnica będzie stanowiła również uzupełnienie oraz element rozprowadzający ruch z planowanej drogi ekspresowej S12.

Wykonawcą dokumentacji o wartości prawie 2 milionów złotych jest firma Arkas-Projekt, która ma zakończyć swoje prace do końca 2023 roku.

Harmonogram budowy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podaje też terminy realizacji całej inwestycji. Do czerwca 2022 roku ma być złożony wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej. W 2024 roku zostanie ogłoszony przetarg w systemie „projektuj i buduj”, w tym samym roku ma być podpisana umowa z wykonawcą, a same roboty budowlane mają być prowadzone w latach 2026 -28.
Podobnie jak w przypadku wielu podobnych inwestycji można spodziewać się dużych emocji ze strony właścicieli działek, które zostaną przejęte pod budowę drogi.

Już teraz na stronach GDDKiA można znaleźć też wszystkie szczegółowe informacje dotyczące przejmowania działek. Ich wyceną zajmą się niezależni rzeczoznawcy. Kwota odszkodowania zostanie zwiększona o 10 tysięcy złotych w przypadku gdy na działce znajduje się budynek, w którym mieszka właściciel. Kwota odszkodowania zostanie zwiększona o 5 procent jeśli nieruchomość zostanie przekazana w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji wojewody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie