Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Warszawy przez powiat grójecki. Sprzeciwy nie ustają. Odwołano planowane spotkania informacyjne w gminach

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Wójt gminy Pniewy protestuje przeciwko budowie autostrady.
Wójt gminy Pniewy protestuje przeciwko budowie autostrady. Ireneusz Szymczak Wójt Gminy Pniewy
W ostatnim czasie powrócił temat wielkiej obwodnicy Warszawy. Jej budowa ma mieć na celu stworzenie tras szybkiego ruchu, ułatwiających podróżowanie z możliwością ominięcia zatłoczonej stolicy. Pojawiły się jednak sprzeciwy włodarzy gmin, przez które ma przebiegać trasa, a planowane spotkania informacyjne zostały odwołane.

Budowa obwodnicy Warszawy przez powiat grójecki. Są sprzeciwy, a spotkania informacyjne odwołane

Budowa obwodnicy ma na celu przede wszystkim stworzenie bezpiecznego odcinka trasy drogowej, zapewniającego usprawnienie dalekobieżnego ruchu drogowego oraz odciążenie aglomeracji warszawskiej, w tym samej stolicy, od ruchu tranzytowego. Dla miejscowości w północnej części regionu radomskiego byłby to więc najszybszy i najłatwiejszy dojazd do wschodniej granicy Polski, a z drugiej strony całej europejskiej sieci autostradowej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowała w gminach, przez które ma przejść trasa, spotkania informacyjne. Jednak już po pierwszych spotkaniach, na których wypłynęły nowe argumenty i oczekiwania mieszkańców, kolejne zebrania zostały odwołane. Gminy, takie jak Grójec i Pniewy nie doczekały się.

- W wyniku dotychczas przeprowadzonej serii spotkań informacyjnych, które dotyczyły wstępnych prac koncepcyjnych dla planowanej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW), podjęliśmy decyzję o ich czasowym zawieszeniu. Terminy kolejnych spotkań informacyjnych ustalimy, po przeprowadzeniu stosownych analiz i możliwych rozwiązań, uwzględniających dotychczas podniesione argumenty merytoryczne i oczekiwania społeczne - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Sprzeciw w sprawie autostrady A50 nie ustaje

Wśród protestujących przeciwko budowie obwodnicy Warszawy pojawił się wójt gminy Pniewy, znajdującej się w powiecie grójeckim,

- Zdecydowanie sprzeciwiam się tymże propozycjom, a wszystkie 3 planowane warianty Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej przechodzące przez teren Gminy Pniewy są dla nas absolutnie nieakceptowalne. Dla rolników i sadowników skutkować będą podziałami gospodarstw oraz wygaszeniem działalności sadowniczej na terenie wokół planowanej trasy. A dla osób, które zamieszkały w naszej gminie - wysiedleniem. To niedopuszczalne - informował w oficjalnym stanowisku Ireneusz Szymczak, wójt gminy Pniewy. - Jako Wójt zdecydowanie sprzeciwiam się trasowaniu planowanej autostrady A50 przez teren Gminy Pniewy i będę kontynuował wcześniej podjęte działania mające na celu lokalizację planowanej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej poza terenem gminy Pniewy - dodał.

Dodatkowo Ireneusz Szymczak podjął kolejne kroki w sprawie i wydrukował banery, które pojawiły się na terenie kilku miejscowości w gminie Pniewy, przez które ma przejść potencjalna trasa obwodnicy Warszawy. Na plakatach widnieje napis "NIE DLA AUTOSTRADY".

- Jako Wójt postanowiłem wydrukować bannery dla mieszkańców Koceran, Michrowa, Michrówka, Kornelówki, Natalina i Huty Jeżewskiej. Wskazują one jednoznacznie nasze stanowisko w sprawie autostrady A50, której przebieg należy planować poza terenem Gminy Pniewy - napisał Ireneusz Szymczak, wójt gminy Pniewy pod zdjęciami.

Przypomnijmy, że już w 2021 roku wójt gminy Pniewy wydawał stanowisko w tej sprawie. Razem z burmistrzem Tarczyna negatywnie opiniowali proponowany przebieg autostrady, a w zamian wskazali alternatywny, optymalny bieg trasy. Miał on mieć miejsce poza terenem gminy Pniewy, w miejscu, gdzie od lat zabezpieczony był pas terenu na tę inwestycję. Pod tym stanowiskiem podpisał się również burmistrz Grójca.

Jakie drogi mają powstać i którędy przebiegną ewentualne trasy obwodnicy Warszawy?

W ramach inwestycji mają powstać droga ekspresowa S50 i autostrada A50. Droga S50 będzie biegła od powiatu płońskiego po sochaczewski, a autostrada A50 połączy Sochaczew z Grójcem. Wiadomo, że po północnej stronie Warszawy nowa trasa będzie drogą szybkiego ruchu, a po południowej, "grójeckiej” autostradą. "Ring” warszawski od południowej strony będzie się łączył z autostradą A2 zarówno od zachodniej, jak i wschodniej strony stolicy.

Wykonawcą dokumentacji dla drogi ekspresowej S50 jest Transprojekt Warszawa. Na realizację umowy o wartości około 8,5 milionów złotych przewidziano 44 miesiące. Zakończenie prac projektowych zaplanowano na I kwartał 2026 roku. Dokumentację dla drugiego odcinka obwodnicy aglomeracji warszawskiej biegnącego do Grójca opracuje firma TRAKT. Na realizację umowy o wartości około 12,5 milionów złotych przewidziano 44 miesiące. Zakończenie prac projektowych zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie