Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Jastrzębiu jest już zakończona

mk
Kilka dni temu odbył się odbiór końcowy robót budowlanych Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Kilka dni temu odbył się odbiór końcowy robót budowlanych Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Gmina Jastrząb
Zakończyła się budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jastrzębiu. Jego budowa trwała kilka miesięcy. Gmina na ten cel pozyskała fundusze z Unii Europejskiej.

Kilka dni temu dokonano końcowego odbioru robót budynku Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się za stacją paliw przy ulicy Zacisznej 17 w Jastrzębiu wykonanych przez Firmę Budowlano - Usługową „Wiatrobud II” Paweł Wiatrak z Radomia. Za swoje usługi zaoferowała ponad 1,2 miliona złotych. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które gmina otrzymała wyniosło ponad 406,9 tysięcy złotych.

Budowa komfortem dla mieszkańców

Celem projektu jest stworzenie kompleksowego systemu gospodarowania odpadami poprzez budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ma to przede wszystkim zapewnić mieszkańcom infrastruktury niezbędnej do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów, a także dążyć do zwiększenia udziału odpadów zebranych selektywnie, w stosunku do wszystkich zebranych odpadów komunalnych na terenie gminy Jastrząb.

W ramach robót wykonano: zaplecze socjalno - biurowe, w którego skład wchodziła modernizacja, montaż i instalacja niezbędnej infrastruktury towarzyszącej instalacji, oświetlenie, ogrodzenie, wykonano powierzchnie utwardzone, zamontowano wagę samochodową z fundamentami. W ramach projektu wyposażono również pomieszczenie biurowe. Dla celów edukacyjnych na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wykonano ścieżkę edukacyjną. Przed zakończeniem inwestycji, samorządowcy zorganizowali spotkanie z mieszkańcami. Podczas spotkania zostały przedstawione prawidłowe metody segregowania odpadów oraz regulamin korzystania z PSZOK w Jastrzębiu.

Budowa zmniejszy koszta odbioru odpadów

Do wybrania wykonawcy potrzebne były dwa przetargi, ponieważ przy pierwszej próbie oferty przewyższały prawie dwukrotnie zaproponowaną przez samorząd cenę. Za drugim razem brakowało nieco ponad stu tysięcy, dlatego niezbędna była zgoda radnych na przesunięcie środków na ten cel. Budowa rozpoczęła się. Jak mówi włodarz Jastrzębia Andrzej Bracha, każda gmina do 2020 roku ma obowiązek posiadania takiego punktu. - Mam nadzieję, że to obniży nam koszty odbioru odpadów, bo niestety, teraz to wszystko idzie do góry. Ta budowa była niezbędna - stwierdził niedawno Bracha. - Budowa i eksploatacja PSZOK w gminie Jastrząb zmierza do poprawy stanu środowiska przyrodniczego poprzez objęcie systemem gospodarki odpadami mieszkańców gminy - zakończył.

Inwestycja rzeczywiście wydaje się bardzo potrzebna w gminie. Przypomnijmy, że od nowego roku na tym terenie są nowe opłaty za wywóz śmieci. Ceny za odbiór odpadów segregowanych wzrosły z 6 do 10 złotych oraz z 10 do 20 złotych w przypadku odpadów niesegregowanych za osobę. Ma to związek z tym, że od 1 stycznia tego roku wzrosła tak zwana opłata marszałkowska za składowanie odpadów. Firmy wywożące odpady płacą więcej za oddawanie odpadów do Radkomu w Radomiu. Do tej pory tę różnicę pokrywały ze swoich budżetów samorządy, ale dłużej już nie mogły tego robić.

Red Queen w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie