Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa stadionu Radomiaka przyśpieszyła. Wiemy, kiedy powinny być gotowe kolejne elementy obiektu. Zobacz zdjęcia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Trwa montaż dachu stadionu przy ulicy Struga. Poznaliśmy terminarz kolejnych prac, aż do zakończenia inwestycji przy ulicy Struga. Więcej na kolejnych zdjęciach
Trwa montaż dachu stadionu przy ulicy Struga. Poznaliśmy terminarz kolejnych prac, aż do zakończenia inwestycji przy ulicy Struga. Więcej na kolejnych zdjęciach Tadeusz Klocek
Jesteście ciekawi, kiedy będzie płyta boiska przy ulicy Struga, czy kiedy może odbyć się już próba oświetlenia stadionu, albo na trybunach będą krzesełka? Sprawdziliśmy, co będzie się działo w najbliższych tygodniach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to na koniec maja roboty budowlane powinny się zakończyć, a obiekt powinien być gotowy do odbiorów. Prace mocno przyspieszyły, czy się uda?

Budowa stadionu Radomiaka przyśpieszyła. Zajrzeliśmy do harmonogramu prac

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu oraz firma Betonox, generalny wykonawca budowy stadionu przy ulicy Struga podpisały ostatnie dwa aneksy dotyczące inwestycji. 30 grudnia - aneks terminowy, w którym ustalono, że roboty budowlane zostaną wykonane do końca mają tego roku. Później tak zwany aneks rzeczowo - finansowy, w którym określone jest, jakie prace i za ile jeszcze są do wykonania. I po podpisaniu aneksów prace bardzo przyspieszyły.

- Mamy ustalony ostateczny zakres prac koniecznych do zrealizowania na stadionie. Nie widzę możliwości zgłoszenia przez generalnego wykonawcę konieczności wykonania dodatkowych prac wydłużających budowę. Oczywiście, na zakończenie inwestycji może być jeszcze jeden aneks, ale to już na podsumowanie wszystkich prac, który będzie miał charakter rozliczający roboty

- mówi Rafał Górski, od 1 stycznia 2022 roku dyrektor do spraw inwestycji w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Radomiu.

Powstał też szczegółowy harmonogram rozpisujący płatności za wykonane prace do zakończenia inwestycji. Nie został on jeszcze zaakceptowany przez Miejski Ośrodek Sportu I Rekreacji, ale już teraz na jego podstawie można wnioskować, jakie roboty kolejno będą wykonywane.

Na budowie stadionu skończą z konstrukcją dachu i ruszą z murawą

I tak zakłada on, że do 20 marca wykonawca upora się z montażem konstrukcji dachu obu trybun. Obserwując ten etap prac najbardziej widać postęp. Są już konstrukcje zadaszenia, ale montowane są też membrany poszycia zadaszenia.

- Po 20 marca, kiedy nie będzie już od strony murawy ciężkiego sprzętu potrzebnego do wykonywania dachu będą mogły się zacząć prace przy płycie boiska

- mówi Rafał Górski.

Ten etap prac potrwa tygodnie, bo po pierwsze trzeba będzie przygotować kolejne warstwy podbudowy, drenaż, ale też system ogrzewania, czy nawadniania. Pod murawą, wszystkie warstwy konstrukcyjne będą miały 60 - 80 centymetrów grubości!

Równolegle trwają już też prace przy montażu oświetlenia stadionu. To zadanie firmy wybranej w oddzielnym przetargu. Już teraz przy konstrukcji dachu wykonywane są pewne prace z tym związane, ale ich większość odbędzie się już po zakończeniu robót przy trybunach.

- Generalnie cały osprzęt, okablowanie, reflektory są wykonywane na zamówienie. To są rzeczy dedykowane tylko do tego typu obiektów. One będą montowane, kiedy na płytę będą mogły wjechać podnośniki. Choć generalny wykonawca analizuje jeszcze, czy prac przy oświetleniu nie można wykonać z dachu, tam są kanały techniczne, przejścia. Podstawą jest to, czy to będzie bezpieczne - wyjaśnia Rafał Górski.

A kiedy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprosi na próbę oświetlenia nowego stadionu?

- Myślę, że to będzie w maju - odpowiada Rafał Górski.

Na stadionie przy ulicy Struga pracują też wewnątrz trybun

Wcześniej, bo jeszcze w marcu na trybunach powinno być już biało - zielono, bo będą montować krzesełka dla kibiców. Jak mówi Rafał Górski po zakończeniu zadaszenia na trybunach pozostanie montaż barierek i właśnie siedzeń.

- Mam nadzieję, że w połowie kwietnia będziemy mieli co najmniej połowę zamontowanych krzeseł - zapowiada Rafał Górski.

Membrany na dachu, dźwigary konstrukcji, ciężki sprzęt - to widzimy za płotu stadionu przy ulicy Struga. Ale roboty trwają też w pomieszczeniach pod trybunami stadionu. Będą w nich między innymi punkty gastronomiczne, magazyny, punkty medyczne, pomieszczenia dla sędziów.

- Pod trybuną północną od strony ulicy 11 Listopada wszystkie pomieszczenia są już gotowe. Są płytki, podłogi, wszystko jest wymalowane, kompletnie wyposażone są toalety dla kibiców. Wszystko jest zamknięte na klucz i czeka na odbiory. Pod trybuną południową trwają jeszcze prace wykończeniowe, niektóre pomieszczenia są prawie gotowe, w innych są układane płytki, w łazienkach trwa biały montaż

- opowiada Rafał Górski.

W kwietniu wszystko powinno być już zakończone. Później będą jeszcze układane chodniki, wykonywana elewacja w przejściach pod trybunami, ta będzie spójna z elewacją hali widowisko - sportowej.

- To prace zostaną już na koniec. Wiadomo, że to plac budowy, jeździ ciężki sprzęt, trwają dostawy materiałów. Jak ten etap się skończy będzie można układać płyty, montować bramy wejściowe. Wcześniej musimy też zrobić ogrodzenie, bo tam jeszcze będzie pracował ciężki sprzęt - wylicza Rafał Górski.

Ogrodzenie na stadionie przy ulicy Struga i bariery za bramkami

Te prace powinny się zacząć w najbliższych dniach. Wykonawca zacznie od budowy fundamentów pod ogrodzenie w miejscu trybun wschodniej i zachodniej. Przypomnijmy, teraz miasta nie stać, żeby je wybudować. W ich miejsce ma stanąć wysokie ogrodzenie, którego zadaniem będzie między innymi tłumienie odgłosów wydobywających się ze stadionu. Będzie miało dwa poziomy. I tak, za bramkami, oczywiście w odpowiedniej odległości staną 2,5 metrowej wysokości zapory, dalej jeszcze ogrodzenie o wysokości 6 metrów. Między nimi będą place, które będzie można wykorzystać do zabezpieczenia imprez, będą mogły tam stanąć wozy zaplecza technicznego policji czy straży pożarnej.

- To ogrodzenie to będą betonowe fundamenty i słupy, które będzie można później wykorzystać przy budowie kolejnych trybun, a pomiędzy nimi płyty z blachy - wyjaśnia Rafał Górski.

Odbiory techniczne na stadionie zaczną się w maju?

Jak mówi Rafał Górski w maju Betonox chciałaby zgłosić obiekt do odbioru przez Sanepid. Inspektorzy sprawdzają pomieszczenia zamknięte, łazienki, czy punkty gastronomiczne.

- Później rozpoczną się odbiory straży pożarnej. Z racji tego, że na tym obiekcie będą imprezy z udziałem tysięcy osób to one będą najważniejsze. To jest kwestia bezpieczeństwa, tu wszystko musi być wzorowe. Zakładamy oczywiście, że opinie będą pozytywne. Kiedy straż pożarna zakończy swoje procedury odbiorowe, Radomiak będzie mógł rozpocząć postępowanie zmierzające do uzyskania licencji na prowadzenie rozgrywek na nowym stadionie

- mówi Rafał Górski.

Na koniec lipca powinny się już zakończyć odbiory techniczne obiektu i będzie pozwolenie na jego użytkowanie. A to oznaczałoby, że w sierpniu mogłaby się tam odbyć pierwsza impreza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie