Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy S12 w regionie radomskim. Poseł Leszek Ruszczyk składa interpelację

jp
Przeciwko planowanemu przebiegowi trasy S12 w gminach Kowala, Skaryszew i Gózd protestowała już część mieszkańców.
Przeciwko planowanemu przebiegowi trasy S12 w gminach Kowala, Skaryszew i Gózd protestowała już część mieszkańców. Tadeusz Klocek
Wciąż duże emocje towarzyszą pracom projektowym budowy dużej południowej obwodnicy Radomia w ciągu trasy S12. Poseł Leszek Ruszczyk składa w tej sprawie interpelację, domagając się spowolnienia „dwunastki” i zbliżenia jej do Radomia.

- Społeczne protesty, które towarzyszą projektowaniu trasy S12 doprowadzą zapewne do tego, że będzie ona poprowadzona prosto, ale daleko od Radomia. To nie jest z korzyścią dla rozwoju miasta- mówi Leszek Ruszczyk. Zwraca uwagę, że zbliżenie trasy do Radomia ma też swoje duże znaczenie w kontekście planów rozwoju lotniska. Trasa S12 będzie się krzyżowała z trasą numer 9 na odcinku pomiędzy Radomiem a Skaryszewem. W zależności od proponowanego wariantu, węzeł drogowy będzie w dalszej lub bliższej odległości od lotniska. Ma to ogromne znaczenie dla ewentualnych planów inwestycyjnych na Sadkowie. Łatwość dojazdu do Portu Lotniczego z Kielc, Puław, Lublina i Łodzi to jeden z argumentów dedykowania radomskiego lotniska liniom, obsługującym loty czarterowe oraz tanim liniom lotniczym.

Wysokie parametry

Przypomnijmy, obecnie trwają prace nad sporządzeniem Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla budowy drogi na odcinku Radom - Puławy. Zdaniem posła z informacji przekazanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że ministerstwo narzuciło bardzo wysokie parametry techniczne projektowanej drogi, czyli 120 kilometrów na godzinę i promieniach łuków poziomych nie mniejszych niż 4500 metrów. Zdaniem posła, ale też zainteresowanych mieszkańców w znacznym stopniu utrudni to bezkolizyjne wpisanie drogi w mocno zurbanizowany teren.

„Może to także doprowadzić do wyboru wariantu przebiegającego przez najmniej zurbanizowane i jednocześnie najbardziej oddalone od Radomia obszary.”- pisze w swojej interpelacji poseł Leszek Ruszczyk dodając, że „oddalenie od Radomia obniży jakość obsługi miasta i efektywność ekonomiczną inwestycji”. Poseł pisze, że „poza możliwymi korzyściami komunikacyjnymi inwestycja ta może przynieść wiele innych m.in. gospodarcze, ekonomiczne, społeczne, urbanistyczne i środowiskowe”.

Poseł zwraca uwagę, że „narzucone parametry techniczne dla drogi ekspresowej S12 w rejonie Radomia są wyższe niż np. dla budowanej autostrady A1 na odcinku od aglomeracji śląskiej do Częstochowy. W odniesieniu do warunków technicznych są one najwyższe z możliwych wskazanych dla autostrad.” Zgodnie z tymi warunkami prędkość projektowa drogi w klasie S poza terenem zabudowy wynosi 80, 100 kilometrów na godzinę, z możliwością zastosowania 120 kilometrów na godzinę. Prędkość projektowa w terenie zabudowanym wynosi z kolei 80, 70, a przy usytuowaniu drogi na obszarze intensywnie zurbanizowanym dopuszcza się nawet 60 kilometrów na godzinę. Poseł pyta ministra infrastruktury czy możliwa jest zmiana parametrów drogi, ale także budowa nowych wlotów do Radomia.

Serial konsultacji

Za przygotowanie projektów odpowiada konsorcjum firm Multiconsult i Enviro, które za niespełna pięć milionów złotych ma wyznaczyć przebieg nowej drogi ekspresowej od węzła Radom Południe, aż do granicy z województwem łódzkim (czyli na odcinku około 42 kilometrów). Pod uwagę brane są trzy warianty trasy. Wariant żółty dotyczy obrębów: Romualdów, Zagórze, Skrzynno, Komorów, Kamień Duży, Sokolniki Suche, Kochanów, Kłudno, Wieniawa i Zawady. Wariant czerwony dotyczy miejscowości: Zagórze, Skrzynno, Komorów, Kamień Duży, Sokolniki Suche, Sokolniki Mokre, Wieniawa, Jabłonica, Zawady. Wariant brązowy uwzględnia miejscowości: Żuków, Ryków, Pogroszyn, Koryciska, Zawady.

Z map wynika, że w każdym z tych wariantów znajdują się posesje i domy, przeznaczone do wyburzenia.

Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że w sprawie przebiegu trasy złożono ponad 1000 wniosków od mieszkańców, samorządów, ale też posłów. W miarę możliwości opinie mają być uwzględnione przez projektantów. Zaplanowano, że odbędą się jeszcze dwie tury konsultacji z mieszkańcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie