Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy S12 w regionie radomskim. Znamy wariant preferowany dla odcinka z Radomia do Puław. Jakie opinie samorządowców?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie trafił wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej w sprawie odcinka trasy S12 od Radomia do Puław. Dla wielu samorządów zdecydowano o wyborze najbardziej niekorzystnego przebiegu trasy.

- Zweryfikowana została dokumentacja projektowa, w tym również analiza, gdzie w oparciu o kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne został wskazany najkorzystniejszy wariant przebiegu przyszłej trasy. We wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej skierowanym do RDOŚ wskazaliśmy jako preferowany wariant B (kolor brązowy) z podwariantem AB - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wybrany wariant preferowany o długości około 66 kilometrów przebiega przez teren gmin Orońsko, Kowala, Radom, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez siedem węzłów. Konsorcjum firm Schuessler Plan Inżynierzy oraz Safage, które wykonuje dokumentację projektową, pozostało uszczegółowienie rozwiązań technicznych oraz prace związane z rozpoznaniem geologicznym podłoża dla wariantu, dla którego RDOŚ wyda decyzję środowiskową. Termin umowny mija z końcem 2021 roku. Kolejnym krokiem, po pozyskaniu środków finansowych, będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy.

Samorządowcy z regionu są podzieleni w tej sprawie. Już przed kilkunastoma miesiącami postulowali, aby wybrać wariant A. Podpisano nawet wspólne stanowisko i wysłano do Ministra Infrastruktury. - Dla nas jest niekorzystny. Nie dość, że jest obwodnica południowa Radomia, to teraz jeszcze S12 będzie dzielić naszą gminę. Prosiliśmy o zmiany, postulowaliśmy, nie udało się, ale nie rezygnujemy z walki - mówi Dariusz Bulski, wójt Kowali.

W podobnym tonie wypowiada się Waldemar Trelka, starosta radomski. - Wiele miesięcy temu przekazaliśmy swoje postulaty do GDDKiA i ministerstwa infrastruktury. Postulowaliśmy o wariant A i szkoda, że nie został uwzględniony. Gmina Kowala i Sołtyków (gmina Skaryszew) najbardziej ucierpią na tej decyzji - mówił nam Trelka.

- Taka trasa jak S12, by mogła dobrze spełniać swoją funkcję, powinna przebiegać stosunkowo blisko miast. Dlatego zaproponowany przebieg jest tylko częściowo zgodny z naszymi oczekiwaniami. Na odcinku od węzła Radom-Południe, czyli połączenia z dawną „siódemką” do węzła Radom-Kowala rzeczywiście został wybrany wariant, w którym trasa będzie przebiegała blisko granicy Radomia. Niestety inaczej to wygląda w przypadku kolejnego odcinka w kierunku wschodnim, gdzie droga ma się oddalać od miasta. W rezultacie węzeł Radom-Lotnisko będzie oddalony o 7 km od portu lotniczego. Tu pojawia się pytanie, kto zbuduje drogę od węzła do samego portu lotniczego, przebiegającą w zdecydowanej większości przez teren gminy Skaryszew. Niestety na zdalnym spotkaniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na to pytanie nie odpowiedziała – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Przypomnijmy, że za wariantem A opowiedziała się też między innymi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Z wybory wspomnianego wariantu zadowoleni są włodarze z gminy Zwoleń. Postulowali oni o wprowadzenie podwariantu AB, bowiem wcześniejsze założenia zakładały, że miejscowość Paciorkowa Wola Stara będzie podzielona. W gminie Orońsko również nie ma zastrzeżeń.

Przyszła trasa S12 w województwie mazowieckim będzie miała długość około 107 kilometrów. Dla ponad 41-kilometrowego odcinka od granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego do Radomia trwa już postępowanie administracyjne prowadzone przez RDOŚ w Warszawie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla wariantu 2 (kolor pomarańczowy). Ma ponad 41 kilometrów i przebiega przez teren gmin Gielniów, Rusinów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Wydanie decyzji ma zapaść na przełomie 2021 i 2022 roku. Swoją opinie wydały już Wody Polskie, a niebawem wypowie się sanepid.

Droga ekspresowa S12 w przyszłości połączy nie tylko autostradę A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego z S7 koło Radomia i funkcjonującym już odcinkiem S12 od Puław do końca obwodnicy Piask. Stanie się także najkrótszym szlakiem przez Lublin do granicy z Ukrainą w Dorohusku czy też przez S17 do Hrebennego. Obecnie przygotowywana jest koncepcja programowa dla 75 kilometrów S12 od Piask do granicy państwa, a budowę tej trasy, wraz z obwodnicą Chełma, planuje się zakończyć w 2026 roku. Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają bezpieczne i szybkie połączenie drogowe z Radomiem, drogą ekspresową S7 oraz autostradą A1 i drogami prowadzącymi do Łodzi i Poznania oraz dalej na zachód Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie