Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa żłobka w Szydłowcu zbliża się do finiszu

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Budynek dawnych szydłowieckich służb weterynaryjnych zmienił się nie do poznania. Powstaje tu właśnie żłobek miejski.
Budynek dawnych szydłowieckich służb weterynaryjnych zmienił się nie do poznania. Powstaje tu właśnie żłobek miejski. Piotr Stańczak
16 listopada ma nastąpić odbiór żłobka miejskiego w Szydłowcu, który będzie mieścił się przy ulicy Kościuszki 225.

Burmistrz Szydłowca Artur Ludew już kilka miesięcy temu wspominał, że potrzeby fachowej opieki nad dziećmi do lat 3 są duże. Wiele młodych kobiet musiało rezygnować z kontynuowania pracy zawodowej po urodzeniu potomstwa. Stąd też gmina starała się o dofinansowanie inwestycji z myślą o najmłodszych mieszkańcach. Wiosną tego roku udało się pozyskać 840 tysięcy złotych z rządowego programu „Maluch”. W sumie całkowity koszt utworzenia żłobka (z wyposażeniem) wyniesie nieco ponad milion złotych.

Odbiór 16 listopada

Żłobek będzie mieścił się w siedzibie dawnych służb weterynaryjnych. Budynek zmienił się jednak nie do poznania. Po wcześniejszym zostały właściwie tylko mury. Gmach został ocieplony, powstały lub w trakcie realizacji są między innymi nowy dach, stolarka okienna, tynki, nowe instalacje, ściany dekoracyjne. Wykonawcą jest Spółdzielnia Rzemieślniczo-Budowlana z Radomia.

- 16 listopada mamy dokonać odbioru budynku, wykonawca będzie miał siedem dni na ewentualne poprawki. Nie ma opóźnień w przebiegu robót - tłumaczy wiceburmistrz Szydłowca Edward Borek, który bezpośrednio nadzoruje inwestycję z ramienia magistratu. Jak dodaje, komisja dokonująca odbioru będzie kłaść nacisk głównie na te elementy, które będą wpływać na bezpieczeństwo maluchów.

- 16 listopada mamy dokonać odbioru budynku, wykonawca będzie miał siedem dni na ewentualne poprawki. Nie ma opóźnień w przebiegu robót - tłumaczy wiceburmistrz Szydłowca Edward Borek.

Miejsce dla 22 dzieci

Równolegle ze zbliżającym się finałem robót załatwiane są formalności związane z funkcjonowaniem żłobka. Radni oficjalnie powołali jednostkę budżetową pod nazwą „Żłobek Miejski”, uchwalili jego statut. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie dyrektora placówki. Jak mówi wiceburmistrz Borek, jeszcze w tym miesiącu ogłoszony zostanie konkurs na to stanowisko.

Do żłobka będzie mogło uczęszczać 22 dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do trzech lat. Radni ustalili też wysokość miesięcznej stawki za dzienny pobyt malucha (do dziesięciu godzin) i żywieniowej. Ta pierwsza wynosi 16 procent minimalnego wynagrodzenia miesięcznego brutto. Opłata za drugie dziecko z tej samej rodziny, uczęszczające do żłobka wyniesie 50 procent miesięcznej stawki, natomiast za trzecie i kolejne - 25 procent. Należność za dodatkowy pobyt dziecka, wykraczający poza 10 godzin ustalono na 0,16 proc. minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Dzienna stawka żywieniowa wyniesie 10 zł za dziecko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie