Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budują wieżę widokową na Krakowej Górze w Borkowicach. Są już fundamenty

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wieża widokowa powstaje na jednym z najładniejszych miejsc w regionie radomskim – na Krakowej Górze w Borkowicach.
Wieża widokowa powstaje na jednym z najładniejszych miejsc w regionie radomskim – na Krakowej Górze w Borkowicach. Urząd Gminy w Borkowicach
W Borkowicach na Krakowej Górze jest budowana kamienna wieża widokowa. Zimą prace zostały wstrzymane, ale niedługo ruszą ponownie. Samo wzniesienie jest jednym z najwyższych na Mazowszu, więc w przyszłości widok z góry będzie wspaniały.

Na Krakowej Górze w Borkowicach powstaje wieża widokowa

Lokalne inwestycje otrzymały wsparcie finansowe z budżetu województwa mazowieckiego. Spośród wielu projektów Mazowsze wsparło projekty samorządu z Borkowic. Dzięki temu na Krakowej Górze w Borkowicach powstaje nowa wieża widokowa.

- W tej chwili są już fundamenty wieży. Można więc już teraz zobaczyć, w którym miejscu na Krakowej Górze powstaje wieża i jaki będzie obwód budowli. Ekipa na razie wstrzymała prace budowlane, ale jak tylko zakończy się zima roboty ruszą ponownie. Planujemy, że w maju wieża będzie już gotowa – powiedział Robert Fidos, wójt Borkowic.

https://echodnia.eu/radomskie/zbuduja-wieze-widokowa-na-krakowej-gorze-w-borkowicach-samorzad-mazowsza-wsparl-finansowo-inwestycje/ar/c1-17670213

Widokowe miejsce

Wieża w stylu średniowiecznej baszty obronnej jest budowana z kamienia naturalnego. Na jej szczyt będą prowadziły schody. Wsparcie samorządu Mazowsza, to blisko 316 tysięcy złotych. A całość prac i materiałów ma kosztować około 800 tysięcy złotych. Wieża na pewno będzie dużą atrakcją turystyczną, powstaje na jednym z najwyższych wzniesień na całym Mazowszu.

- Chcemy, żeby to była wieża o wysokości 12,5 metra, a taras ma być wyniesiony ponad korony drzew. Wysokość samej budowli może nie jest tak bardzo imponująca, ale trzeba pamiętać, że sama Krakowa Góra jest dużym wyniesieniem. Widać z niej Radom i przy dobrej pogodzie – olbrzymie tereny południowego Mazowsza – dodaje Robert Fidos, Wójt Gminy Borkowice.

Do budowy wieży widokowej jest użyty piaskowiec, bo taki materiał znajduje się też w geologicznych warstwach Garbu Gielniowskiego, gdzie znajduje się Krakowa Góra o wysokości 280 metrów nad poziomem morza. Krakowa Góra zajmuje powierzchnię prawie czterech hektarów i jest własnością Gminy Borkowice.

Legenda góry

Niespełna kilometr od Borkowic znajduje się jedno ze wzgórz Garbu Gielniowskiego o wysokości 280 metrów nad poziomem morza – Krakowa Góra. To ciekawe miejsce widokowe, można zobaczyć nie tylko kościoły w Przysusze, Skrzyńsku,i Wieniawie, ale też przedmieścia Radomia. Swoją nazwę wzgórze zawdzięcza legendzie związanej z pobytem króla Kazimierza Wielkiego, który wędrując, trafił na wzgórze, z którego widok przypomniał mu wzgórze wawelskie. Wśród miejscowych przyjęła się nazwa podana przez króla: Krakowa Góra.

Góra była miejscem, gdzie okoliczni mieszkańcy chronili się w czasie potopu szwedzkiego. Korzystali także z niego powstańcy styczniowi. W 1915 roku doszło tu do potyczki pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi, a w czasie II wojny światowej tu właśnie odbywały się szkolenia żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Ksiądz Jan Wiśniewski, znany kolekcjoner, krajoznawca i regionalista, w 1925 roku zorganizował na Krakowej Górze uroczystości. Na kopcu ustawiono krzyż z datą 1918–1925. W 1933 r. z okazji 250-lecia odsieczy wiedeńskiej zbudowano kaplicę Sobieskiego pod wezwaniem Matki Bożej i Przemienienia Pańskiego. W jej ścianach i ołtarzyku umieszczono ziemię z Ziemi Świętej i kamień z Góry Tabor.

Krakowa Góra jest nie tylko miejscem kultu religijnego, w którym od 2002 roku są organizowane majówki, ale także jest przystanią turystyczną, miejscem spotkań młodzieży i rodzin, wyposażonym w podstawową infrastrukturę – ławki, zadaszenia oraz punkt widokowy.

Krakowa Góra jest również osobliwością przyrodniczą − występuje tu zjawisko tak zwanego cienia opadowego, czyli mniejszej ilości opadów na zawietrznej stronie wzgórza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie