Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Radomia 2016: czy radomianie wesprą kulturę? Trwa głosowanie nad budżetem obywatelskim

Barbara Koś
Tak może wyglądać radomska muszla koncertowa.
Tak może wyglądać radomska muszla koncertowa. Wyższa Szkoła Handlowa
Teatr Powszechny złożył do Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 wniosek, dotyczący zorganizowania w naszym Teatrze Salonu Artystycznego. Społeczny komitet wspierania budowy muszli koncertowej w Parku Kościuszki zaprasza radomian, by wsparli ten projekt. Czy radomianie poprą te "kulturalne" pomysły?

Budżet obywatelski 2016 - jak zagłosować?

Głosowanie będzie trwało od 10 czerwca do 10 sierpnia. Może w nim wziąć udział każdy radomianin, który skończył 16 lat. Oddanie głosu następuje poprzez: wrzucenie karty do głosowania do urny, po uprzednim okazaniu dokumentu tożsamości, a w przypadku osób niepełnoletnich od 16 do 18 roku życia po okazaniu innego dokumentu ze zdjęciem oraz złożeniu zgody opiekuna prawnego i podpisu na karcie osób głosujących, oddanie głosu za pomocą formularza (karty) na portalu Konsultacje na stronie konsultacje.radom.pl. Urny i karty do głosowania są w stałych punktach, są to: Biuro Rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki 9, Biuro Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miejskim przy ulicy Kilińskiego 30, Centrum Komunikacji Społecznej (pokój 104) przy ulicy Żeromskiego 53 oraz Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga 1. Będą także urny mobilne. Będą ustawiane podczas ogólnodostępnych imprez plenerowych.

Celem projektu Salon Artystyczny teatru jest modernizacja przestrzeni przeznaczonej dla publiczności. Ma on powstać w obecnej galerii teatru na I piętrze, w której jest już galeria plastyczna. Duża sala jest jednak pusta. I właśnie tu dyrekcja teatru chciałaby zrobić eleganckie foyer dla publiczności.

- Inwestycja ta ma posłużyć uprzyjemnieniu widzom pobytu w naszym teatrze nie tylko w trakcie antraktów - mówi Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego. - Umożliwi bowiem wzbogacenie naszej oferty poprzez organizację spotkań z twórcami - w luźnej towarzyskiej atmosferze.

Palącym problemem teatru jest brak miejsca, w którym można by się spotykać się z artystami, usiąść podczas antraktu przed lub po spektaklu, skorzystać z bufetu, wypić kawę, porozmawiać, obejrzeć ciekawą wystawę.

- Chcielibyśmy uniknąć dalszego narażania widzów na niewygody spędzania czasu oczekiwania na spektakl w szatni, wąskim korytarzyku albo wręcz na schodach.- tłumaczy dyrektor Rybka. - Dlatego już kilka lat temu rozpoczęliśmy prace zmierzające do wygospodarowania przestrzeni przeznaczonej właśnie dla widzów. Własnymi siłami wyremontowaliśmy pomieszczenia, urządziliśmy w nim galerię.

Chcielibyśmy móc - przy państwa poparciu - dokończyć tego dzieła, "zorganizować" tę przestrzeń, co pozwoliłoby nam stworzyć dla naszych widzów przyjemną atmosferę i dałoby pełen komfort obcowania ze sztuką.
Obecnie radomski teatr odwiedza ok. 70 tys. osób rocznie.

O głosy radomian zabiega też Społeczny Komitet wspierania budowy muszli koncertowej w Parku Kościuszki. Marek Mieńkowski - jeden z pomysłodawców budowy muszli, proponuje postawienie jej przy alei biskupa J. Chrapka takiej wielkości jak była 65 lat temu.

- Muszla wypełniłaby lukę związaną z uprawianiem wysokiej kultury w centrum miasta, a poza tym byłaby miejscem promocji lokalnych artystów - tłumaczy Marek Mieńkowski. Jego zdaniem nasze miasto zasługuje, byśmy wrócili do tradycji dobrego i eleganckiego grania w parku.

Sam projekt muszli jest już gotowy od kilkunastu lat. Został opracowany przez Wojciecha Gęsiaka, który kiedyś wygrał konkurs na jej budowę. Do tego projektu należałoby jedynie wprowadzić pewne zmiany techniczne.

Z pieniędzy przeznaczonych na realizację projektu oprócz wybudowania muszli mają także zostać postawione ławeczki wokół niej. Zaplanowano także utwardzenie gruntu w tym miejscu.

Konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego rozpoczęły się 10 czerwca i potrwają do 10 sierpnia. Mieszkańcy Radomia zdecydują jak wydać 4,8 miliona złotych. Na wsparcie czeka aż 91 projektów.
W tym roku wprowadzono założenie, że wartość jednego zadania budżetowego nie może być wyższa niż 600 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie