Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Radomia 2016: prezydent zaprasza do głosowania na projekty

Izabela Kozakiewicz [email protected]
- Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu. Macie państwo możliwość zdecydowania, jak wydać pieniądze budżetu obywatelskiego - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
- Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu. Macie państwo możliwość zdecydowania, jak wydać pieniądze budżetu obywatelskiego - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Łukasz Wójcik
Od 10 czerwca do 10 sierpnia będą trwały konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego Mieszkańcy Radomia zdecydują jak wydać 4,8 miliona złotych. Na wsparcie czeka aż 91 projektów.

Budżet obywatelski 2016 - jak zagłosować?

Głosowanie będzie trwało od 10 czerwca do 10 sierpnia. Może w nim wziąć udział każdy radomianin, który skończył 16 lat. Oddanie głosu następuje poprzez: wrzucenie karty do głosowania do urny, po uprzednim okazaniu dokumentu tożsamości, a w przypadku osób niepełnoletnich od 16 do 18 roku życia po okazaniu innego dokumentu ze zdjęciem oraz złożeniu zgody opiekuna prawnego i podpisu na karcie osób głosujących, oddanie głosu za pomocą formularza (karty) na portalu Konsultacje na stronie konsultacje.radom.pl. Urny i karty do głosowania są w stałych punktach, są to: Biuro Rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki 9, Biuro Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miejskim przy ulicy Kilińskiego 30, Centrum Komunikacji Społecznej (pokój 104) przy ulicy Żeromskiego 53 oraz Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga 1. Będą także urny mobilne. Będą ustawiane podczas ogólnodostępnych imprez plenerowych.

W środę, 10 czerwca rusza głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. Wybierzemy te, które będą realizowane w 2016 roku.

Pięć plus jeden

Do podziału jest tym razem 4,8 miliona złotych. Miasto zostało podzielone na pięć okręgów, które mniej więcej odpowiadają tym wyborczym. Na każdy jest do rozdysponowania po 800 tysięcy złotych. Taką samą kwotę przeznaczono na projekty ogólnomiejskie.

- W tym roku wprowadziliśmy założenie, że wartość jednego zadania budżetowego nie może być jednak wyższa niż 600 tysięcy złotych - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

91 wniosków do wyboru

Tym razem będzie można wybierać spośród 91 wniosków. Jak zwykle radomianie wykazali się pomysłowością. Wśród projektów jest na przykład propozycja przeprowadzenia oprysków przeciw komarom i kleszczom w parkach. Ktoś inny chce wprowadzenia rowerów miejskich. Pojawia się pomysł odbudowy muszli koncertowej w parku Kościuszki i budowa hoteli dla pszczół. Wraca idea budowy ławeczki Leszka Kołakowskiego i wież dla jerzyków.

Są też tradycyjnie projekty budowy boisk, chodników, ścieżek rowerowych i siłowni na powietrzu.

40 projektów w pamięci prezydenta

W sumie radomianie do budżetu zgłosili 190 projektów. Te, które nie trafiły na karty do głosowania zostały odrzucone głównie z przyczyn formalnych. Ale miasto o nich nie zapomina.

- Jest wśród odrzuconych 40 takich zadań, na którymi nadal pracujemy w urzędzie, są ważne i potrzebne, ale nie od razu da się je zrealizować - zapowiada Radosław Witkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie