Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Radomiu, Komisja czeka na propozycje

ik
Do piątku 7 marca można zgłaszać wnioski do budżetu obywatelskiego. Do tej pory magistrat dostał około 140 pomysłów na wydanie miejskich pieniędzy. Wszystkie oceni specjalna komisja, później będziemy głosować.

Gdzie szukać wniosków?

Gdzie szukać wniosków?

Do 7 marca przyjmowane są wnioski do budżetu obywatelskiego na 2015 rok. Formularze można pobrać ze strony internetowej www.radom.pl lub znaleźć i złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca na parterze Urzędu Miejskiego, wejście od ulicy Kilińskiego; Biurze Rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki 9; Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga 1 (na tyłach "Resursy Obywatelskiej") i Centrum Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim.

W Radomiu budżet obywatelski będziemy mieli drugi rok z rzędu. Tym razem miasto oddaje do dyspozycji mieszkańców 4,2 miliona złotych.

NA PAPIERZE, PRZEZ INTERENT

Na pomysły, jak wydać pieniądze magistrat czeka jeszcze tylko do 7 marca. Wniosek można wypełnić i złożyć w formie papierowej. Albo wybrać drogę internetową.

- Mamy w sumie około 140 wniosków, mniej więcej połowa wpłynęła drogą elektroniczną - wylicza Katarzyna Piechota - Kaim, rzecznik prasowy prezydenta Radomia.

Wnioski są na bieżąco sprawdzane pod względem formalnym. Jeśli są jakieś braki urzędnicy proszą i ich poprawienie i uzupełnienie.

- Do poprawy odesłanych zostało około połowy - mówi Katarzyna Piechota - Kaim.

Później wszystkimi zajmą się odpowiednie wydziały w radomskim magistracie. Sprawdzą między innymi, czy koszt realizacji zadania nie przekracza 700 tysięcy złotych. Jeśli chcemy na przykład budowy placu zabaw ustalą, czy działka, na której ma być budowany ma uregulowany stan prawny. Jeśli chcemy nowego chodnika, trzeba sprawdzić, czy wcześniej nie należy wymienić instalacji podziemnych.

Wnioski, które spełniają warunki formalne oceni jeszcze komisja weryfikacyjna, w której skład wejdą między innymi urzędnicy i radni. Później zacznie się głosowanie. Te projekty, które uzbierają najwięcej głosów będą realizowane w 2015 roku.

BĘDĄ BUDOWAĆ

Cała procedurę przeszli już autorzy projektów do budżetu obywatelskiego na 2014 rok. Ich pomysły wkrótce będą realizowane. Miasto rozstrzygnęło już między innymi przetargi na budowę boisk przy szkołach. Na prace wyda pieniądze z budżetu obywatelskiego. Prace mają być prowadzone wiosną i latem.

Jest już także wykonawca remontu budynku przy ulicy Królowej Jadwigi 15. Przy ulicy Królowej Jadwigi 15 mieści się kilka instytucji, między innymi Przedsiębiorstwo Społeczne "Gospoda Jaskółeczka" utworzone przez Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego "Wzajemna Pomoc", Warsztat Terapii Zajęciowej utworzony przez Polski Związek Niewidomych oraz zespół pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest też firma, która wybuduje siłownię na osiedlu Południe.

To nie koniec przetargów w ramach budżetu obywatelskiego. Czeka jeszcze między innymi projekt Bractwa Rowerowego usprawnienia ruchu rowerowego w Radomiu oraz projekt szczepienia dziewcząt i kobiet przeciwko rakowi szyjki macicy.

Na wszystkie zadania budżetu obywatelskiego w tym roku są w sumie 3 miliony złotych. Jak już pisaliśmy po 500 tysięcy na każdy z obszarów (z grubsza odpowiadają one okręgom wyborczym) i tyle samo na projekt ogólnomiejski. Ten ostatni realizują już Radomski Bank Żywności i Giełdę Rolną "By nie rosła Góra Śmieci". Wolontariusze Banku zbierają żywność na giełdzie, głownie owoce i warzywa, które później trafiają do potrzebujących.

Budżet obywatelski

Budżet obywatelski tworzą mieszkańcy. Samorząd oddaje im do dyspozycji część pieniędzy i to oni decydują, na co je wydać. W tym roku miasto przeznacza na ten cel w sumie 4,2 miliona złotych. Po 700 tysięcy złotych na każdy z pięciu okręgów wyborczych oraz 700 tysięcy złotych na projekty ogólnomiejskie. Propozycje można zgłaszać do 7 marca. 12 maja, po weryfikacji, poznamy te, które zostaną poddane głosowaniu. Głosowanie będzie trwało od 19 maja do 10 września. Głos będzie można oddać w wyznaczonych miejscach oraz przy mobilnych urnach podczas miejskich imprez. Będzie też możliwość oddania głosu drogą elektroniczna, poprzez wysłanie maila z wypełnioną kartą. Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Radomia posiadający czynne prawo wyborcze oraz radomianie, którzy ukończyli 16 rok życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie