Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Radomia 2018. Radni opozycji Rady Miejskiej byli za projektem prezydenta, ale na komisjach. Przez dwa miesiące złożyli 4 poprawki

Izabela Kozakiewicz
Radomska Rada Miejska nad budżetem miasta debatowała już dwa razy. Będzie trzecie posiedzenie, opozycja zapowiada, że uchwałę przyjmie ze swoimi poprawkami.
Radomska Rada Miejska nad budżetem miasta debatowała już dwa razy. Będzie trzecie posiedzenie, opozycja zapowiada, że uchwałę przyjmie ze swoimi poprawkami. Joanna Gołąbek
We wtorek odbędzie się trzecia już w Radomiu sesja budżetowa. Tym razem radni opozycji, którzy mają większość zapowiadają, że przegłosują go z własnymi poprawkami. Jest ich kilkadziesiąt. Podczas poprzednich posiedzeń opozycja zgłosiła... jedną poprawkę, a w czasie obrad komisji Rady zaledwie kilka.

Radni będą się zajmowali budżetem Radomia na 2018 rok. Podczas dwóch poprzednich posiedzeń projekt złożony przez prezydenta Radosława Witkowskiego nie zyskał aprobaty rajców. Tym razem opozycja postanowiła uchwałę zmienić według własnych propozycji.

Komisje były „za”

Projekt budżetu prezydent Radzie Miejskiej przedłożył 15 listopada ubiegłego roku. Od tego czasu nad dokumentem radni pracowali najpierw komisjach stałych. Odbywały się ich posiedzenia, podczas których można było na przykład wnosić poprawki.

Przejrzeliśmy wszystkie protokoły z komisji, które są już opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Każda z komisji wydała pozytywną opinię o budżecie. Z dostępnych protokołów wynika, że żaden radny nie zagłosował przeciw projektowi.

Trzeba wiedzieć, że we wszystkich komisjach swoich przedstawicieli mają zarówno Platforma Obywatelska, jak i opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość. Są w nich też oczywiście radni niezależni oraz reprezentujący Radomian Razem i Wspólnotę Samorządową.

Jedna poprawka od edukacji

Komisja edukacji podczas posiedzenia, które odbyło się 22 listopada 2017 roku do budżetu zaproponowała jedną poprawkę. Radni chcieli, żeby do budżetu Radomia na 2018 rok wpisać 75 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji projektowej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej numer 31. Za głosowało dwóch radnych, jeden wstrzymał się od głosu, a nikt nie był przeciw.

Komisja podczas tego samego posiedzenia pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu. Za tym głosowały cztery osoby, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. W komisji edukacji jest sześciu radnych, wyniki głosowania wskazują, że na posiedzeniu nie pojawiło się dwóch z nich.

Jedna karetka

21 listopada ubiegłego roku projektem budżetu zajmowała się komisja zdrowia, pomocy społecznej i rodziny. Tu też głosowano tylko jedną poprawkę. Wniosła ją radna Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz. Chodziło o 500 tysięcy złotych na zakup karetki dla radomskiego pogotowia. Czterech radnych było za, trzy się wstrzymały i jedna była przeciw.

Projekt budżetu komisja zaopiniowała pozytywnie. Pięciu radnych zagłosowało za, nikt nie był przeciw, ale trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Znowu sala gimnastyczna

Komisja sportu i turystyki budżet omawiała 20 listopada 2017 roku. Tu też wprowadzono poprawkę dotyczącą budowy sali gimnastycznej przy szkole numer 31. Później komisja głosowała projekt budżetu i wydała opinię pozytywną, za było siedmiu rajców, nikt nie był przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

W Biuletynie Informacji Publicznej jest jeszcze protokół z posiedzenia komisji do spraw spółek. Nie zgłosiła ona żadnych poprawek, ale budżet zaopiniowała pozytywnie.

Wszystkie odrzucone

Protokołów pozostałych komisji w Biuletynie jeszcze nie ma. Ale wszystkie poprawki zgłoszone podczas ich posiedzeń są jeszcze raz głosowane podczas obrad komisji budżetowej. Z protokołu wynika, że jedną poprawkę zgłosiła jeszcze tylko komisja gospodarki. Rajcy chcieli, aby w budżecie dopisać dodatkowe 50 tysięcy złotych dla schroniska dla bezdomnych zwierząt. Jak wyjaśnił radnym skarbnik miasta Sławomir Szlachetka, ta poprawka nie mogła być jednak głosowana, bo nie wskazano w niej źródła finansowania. Zapowiedział, że miasto poszuka dodatkowych pieniędzy dla schroniska.

Komisja budżetowa podczas posiedzenia 6 grudnia 2018 roku odrzuciła wszystkie poprawki radnych. Pozytywnie zaopiniowała zaś projekt budżetu miasta na 2018 rok. I znowu nikt nie był przeciw, jeden radny wstrzymał się od głosu, a trzech było za.

Film „Klecha” na sesji

Radni poprawki mogą zgłaszać też podczas sesji Rady Miejskiej. Podczas pierwszego posiedzenia budżetowego, które odbyło się 18 grudnia 2017 roku zgłosili tylko jedną poprawkę. Zaproponowali, żeby na produkcję filmu „Klecha” przeznaczyć z miejskiej kasy 900 tysięcy złotych. Wprowadzili zmianę do planu wydatków na 2018 roku. Po tym całą uchwałę budżetową już odrzucili.

Bez większości

Zapytaliśmy więc radnych, dlaczego wcześniej nie próbowali zmienić projektu budżetu, nie wnosili poprawek i czekali z tym do stycznia.

- Zgłaszaliśmy wiele poprawek, jak sama przedstawiałam ich naprawdę dużo - przekonuje Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz.

- Tylko że w protokołach nie ma po nich śladu - dopytujemy.

- Protokoły są nieważne - odpowiada radna Pastuszka - Chrobotowicz.

Poza tym radni opozycji tłumaczą, że nie mieli większości w Radzie i wiedzieli, że ich propozycje zostaną odrzucone. Byli o tym przekonani, bo o budżecie mieli rozmawiać z prezydentem podczas innych spotkań. - Poza posiedzeniami komisji, odbywały się też inne rozmowy - mówi Dariusz Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Radomskiej Rady Miejskiej. - My naprawdę zgłaszaliśmy wiele postulatów, ale były one odrzucane.

Z większością od grudnia

Sytuacja w Radzie zmieniła się już 18 grudnia. Prezydent stracił nieformalną większość. Wtedy z klubu Platformy Obywatelskiej wystąpiło dwoje radnych. Za budżetem nie zagłosował też przedstawiciel lewicy. W sumie więc już wtedy opozycja miała większość.

Co zresztą potwierdziła podczas posiedzenia z 15 stycznia. Wtedy budżet Radomia został odrzucony po raz drugi. Przed drugą sesją komisje nie zajmowały się uchwałą i nie było żadnych poprawek.

Opozycja przedstawiła je 19 stycznia tego roku podczas spotkania z wiceprezydentami Radomia. Wszystkie mają być głosowane 30 stycznia.

I to już jest wyścig z czasem. Bo zgodnie z przepisami Rada Miejska może uchwalić budżet do 31 stycznia. Jeśli tego nie zrobi, plan wydatków i dochodów miasta ustali Regionalna Izba Obrachunkowa. Wtedy może być problem z inwestycjami, bo Izba może nie wprowadzić nowych do budżetu. Te już rozpoczęte będą kontynuowane.

Nowe inwestycje będzie można jeszcze wprowadzić do planu, ale z każdą prezydent będzie musiał iść do Rady Miejskiej, żeby je przegłosowała. A to znowu oznacza stratę czasu.

ZOBACZ TEŻ: Konferencja radnych opozycji w Radzie Miejskiej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie