Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buziaki na powitanie w pracy? Radomianie są ZA!

Antoni SOKOŁOWSKI [email protected]
- Zawsze możemy dać sobie buzi na przywitanie - deklarują radomianki - Magda (z lewej) i Kasia.
- Zawsze możemy dać sobie buzi na przywitanie - deklarują radomianki - Magda (z lewej) i Kasia. Szymon Wykrota
Czy kolega może pocałować koleżankę? Może, ale nie co chwilę.

Jak całują inne narody

Jak całują inne narody

W każdym kraju obowiązują nieco inne zwyczaje odnośnie całowania na powitanie. Włosi i Hiszpanie witają się za pomocą dwóch pocałunków, po jeden na każdy policzek. Belgowie całują tylko raz, czyli w jeden policzek. Holendrzy podczas powitania całują trzy razy, podobnie jak w Polsce. Francuzi dają sobie buzi aż cztery razy. Amerykanie boją się jakiegokolwiek dotyku i dlatego... całują powietrze. Podczas powitania utrzymują fizyczny dystans i tylko udają, że się całują.

Jedno z niemieckich stowarzyszeń zaprotestowało właśnie przeciwko pocałunkom w miejscu pracy. Przeciwnicy całusów twierdzą, że to obcy zwyczaj. Okazuje się, że zdania są podzielone, ale spora część radomian, z którymi rozmawialiśmy, akurat chce całować się w pracy!

Stowarzyszenie z Niemiec chce, by buziaki zniknęły z firm, bo witać można się po prostu podając dłonie. Zainspirowało to nas do sprawdzenia jak w naszym regionie witają się pracownicy i czy zdarza się komuś pocałować kolegę lub koleżankę.

DYSKRETNA EROTYKA

Przeciwnicy pocałunków zauważają, że nie da się uniknąć erotycznego aspektu buziaków w firmie.

- Znam takich facetów, co chcieliby się witać co 15 minut, żeby tylko dostać całusa, rzekomo na powitanie - śmieje się 20-letnia sekretarka z pewnego urzędu, prezentując swój opalony dekolt.

Akurat tam całowanie się nie wchodzi w grę, podobnie jak w radomskim magistracie.

- Mamy przyjęty kodeks etyczny, ale nie ma tam mowy o całowaniu się na powitanie. Stosujemy ogólnie przyjęte zasady kultury, najczęściej jest to podawanie ręki. Zdarza się, że część panów całuje panie w dłonie. Jest to czasami dość kłopotliwe, jeśli petent koniecznie chce się dostać przed oblicze urzędniczki tylko po to, by cmoknąć ją w dłoń - mówi Katarzyna Piechota - Kaim, rzecznik prezydenta miasta.

CAŁOWAĆ Z NIEDŹWIEDZIEM?

Dzisiaj na powitanie całują się przede wszystkim młodzi ludzie, a wzorce przenieśli z zachodniej Europy, gdzie ludzie nie szczędzą sobie buziaków. U nas ten zwyczaj pojawił się od niedawna. Z samym całowaniem jest o tyle problem, że nie wiadomo jak całować. Raz, czy trzy razy? Nadstawiać policzek czy nie? Czy jeśli komuś rzucam się na szyję, jak to zachowanie oceni koleżanka czy kolega?

- Nie ma reguł, wszystko zależy od wyczucia. Ja swoje koleżanki całuję, ale szefa to już na pewno nie! - śmieje się Kinga z Radomia.

NIE TA OPCJA

Wyczucie jest rzeczywiście potrzebne, bo nawet długoletnia znajomość nie uchroni przed krytycznym spojrzeniem innych osób.

- Zdarzyło mi się na powitanie dawno nie widzianej znajomej ucałować ją. To koleżanka, która jest z innej opcji politycznej. Mimo, ze zdarzało się nam tak witać w przeszłości, to jednak wtedy wyczułem wtedy jakąś sztywność i teraz tak się już nie witam - przyznaje senator Stanisław Karczewski.

W polskiej kulturze przy powitaniu kobiety i mężczyzny ten ostatni zwykle całował panią w dłoń. Jednak w ostatnich latach ten zwyczaj odchodzi do lamusa. Senator Karczewski przyznaje, że całowanie pań w rękę bardzo mu odpowiada, bo nie jest tak kontrowersyjne jak całus w buzię.

A CMOKANIE W RĄCZKĘ?

Obrońcą zwyczaju całowania kobiet w rękę jest radomski piekarz Mariusz Fogiel.

- Zgodnie z porzekadłem, że są równi i równiejsi, ja całując kobiety w rękę podkreślam, że należy im się szacunek - dodaje z uśmiechem Mariusz Fogiel, przyznając, że ten stary, polski zwyczaj zamiera.

- Za to gdy jestem w Niemczech i tam przy okazji różnych kontaktów zawodowych, mam okazję pocałować panie w rękę, to widzę, jak bardzo je to cieszy. Niemki są tym zachwycone! - śmieje się Mariusz Fogiel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie