Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne odkrycie Muzeum. Ta mapa pochodzi z roku 1662 roku!

Barbara Koś
- Mapę wykonano w technice miedziorytu ręcznie kolorowanego gwaszem  na papierze – wyjaśnia Urszula Sierszyńska – Rogólska.
- Mapę wykonano w technice miedziorytu ręcznie kolorowanego gwaszem na papierze – wyjaśnia Urszula Sierszyńska – Rogólska. B. Koś
Mapę świata z Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oddano do pracowni konserwacji dzieł sztuki Muzeum imienia Jacka Malczewskiego dla "zrobienia ramy".

Mapa okazała się niezwykle cennym dokumentem, jednym z bardziej atrakcyjnych druków niderlandzkich XVII wieku.

- Do zbiorów muzeum w Czarnolesie mapa została zakupiona w roku 1984 - opowiada Piotr Rogólski, kierownik pracowni konserwacji Muzeum Malczewskiego. - Zakupy wzbogacane były wówczas z okazji obchodów rocznic urodzin i śmierci Jana Kochanowskiego. Nie ustalono dokładnie daty jej wykonania.

Muzeum w Czarnolesie nie było jeszcze wtedy oddziałem radomskiego muzeum tylko samodzielną jednostką. Obecnie "Malczewski" przygotowuje modernizację czarnoleskiego muzeum. Dlatego uważnie przegląda zbiory czarnoleskiej placówki. Mapę świata przywieziono do pracowni z prośbą o wykonanie nowej ramy.
Uznali potrzebę konserwacji całości mapy

- Stwierdziliśmy, że mapie należy się najpierw dokładna konserwacja - mówią Urszula i Piotr Rogólscy z Pracowni Konserwacji "Malczewskiego" - I że muszą się tym zająć konserwatorzy papieru, bo my nie mamy takiej specjalności ani aparatury. Wysłaliśmy mapę do pracowni konserwacji dzieł sztuki w Muzeum Lubelskim na Zamku.

Wiadomości, które przyszły stamtąd, okazały się rewelacyjne.
Mapa świata "Nova Orbis Tabula" wykonana została w Amsterdamie w roku 1662 a jej autorem był Frederik de Wit (1610- 1698) jeden z czołowych reprezentantów flamandzko - holenderskiej szkoły kartograficznej.

Jak wygląda mapa?

- To jeden z najbardziej atrakcyjnych druków w Niderlandach w XVII wieku - podkreśla Urszula Sierszyńska- Rogólska.

Na podwójnych półkulach mapy Kalifornia pokazana została jako wyspa a Australię namalowano tylko w ogólnym zarysie. Bieguny wstawione zostały do góry i na dole na osobnych półkulach. W narożnikach przedstawiono cztery grupy alegorycznych figur, prawdopodobnie czterech pór roku.

- Mapę wykonano w technice miedziorytu ręcznie kolorowanego gwaszem na papierze - wyjaśnia Urszula Sierszyńska - Rogólska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie