Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenny obraz Jacka Malczewskiego w darze na stulecie dla Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Obraz Malczewskiego prezentują wicemarszałek Rafał Rajkowski i dyrektor Leszek Ruszczyk. Więcej na kolejnych  zdjęciach.
Obraz Malczewskiego prezentują wicemarszałek Rafał Rajkowski i dyrektor Leszek Ruszczyk. Więcej na kolejnych zdjęciach. Tadeusz Klocek
Cenny, bo warty ponad milion dwieście tysięcy złotych obraz Jacka Malczewskiego otrzymało w darze od Samorządu Mazowsza na swoje stulecie Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Uroczystość przekazania odbyła się w środę, 11 października.

Cenny obraz Jacka Malczewskiego trafił do muzeum w Radomiu

Symboliczne przekazanie "prezentu" - obrazu Jacka Malczewskiego "Umywanie nóg" namalowanego w roku 1887, odbyło się muzealnej Galerii Jacka Malczewskiego. Obraz już zdobi ścianę Galerii i dlatego mógł być podziwiany w naturalnym wnętrzu.

Uroczystość z udziałem wicemarszałków Samorządu Województwa Mazowieckiego: Rafała Rajkowskiego i Wiesława Raboszuka, jako ofiarodawców daru od Samorządu Województwa Mazowieckiego odbyła się w właśnie w Galerii na tle daru i innych obrazów Jacka Malczewskiego, w której powitał wszystkich Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum.

- To pierwszy tych rozmiarów obraz naszego patrona - mówił dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk. - Mam nadzieję, że muzeum wzbogaci się jeszcze o inne dzieła Malczewskiego, co sytuowało by go na trzecim miejscu pod względem posiadania dzieł tego artysty w Polsce. Dziękuję za szczodrość całemu zarządowi województwa mazowieckiego.

- Stulecie muzeum to okazja na przekazanie tego obrazu - podkreślił Wiesław Raboszuk. - Jacek Malczewski to wspaniały artysta. wszechstronnie wykształcony chciał, by całą tę wiedze przelać na płótno. Często pokazuje na nim rozpacz i smutek, rozpacz Polaków - wygnańców wywożonych na Sybir po powstaniach narodowych. Ten trudny czas stawał się często treścią dzieł sztuki. Tu inspiracją dla artysty był poemat Juliusza Słowackiego "Anhelli"... Zachęcamy do oglądania tego wspaniałego dzieła. Cieszę się, że samorząd miał możliwość jego kupna.

- Przekazanie obrazu Jacka Malczewskiego wpisuje się w obchody 100 lecia Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Możemy z dumą powiedzieć, że obchody 100 -lecia muzeum zapiszą się złotymi zgłoskami w historii naszego miasta i tej instytucji - mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski. - To jest najdroższe dzieło, które zostało zakupione do prowadzonych przez nasz samorząd obiektów muzealnych. Ale od początku chcieliśmy, by jubileusz miał charakter wyjątkowy. I taki ma.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak przekazywano obraz Malczewskiego

Obraz zakupiono na aukcji w Desie Unicum.

- Nie udało by się zdobyć tego dzieła, gdyby nie starania pracowników muzeum, a głównie panów dyrektorów. To dzięki tym staraniom udało się przekonać zarząd województwa do kupienia dzieła o niebagatelnej cenie: 1 miliona 250 tysięcy złotych - podkreślił Rafał Rajkowski.

-Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. To jest właśnie to dziedzictwo, które powinno nas wszystkich integrować, powinno czynić z nas większą i mocniejszą wspólnotę, która nam jest szczególnie w czasach obecnej Rzeczypospolitej, bardziej potrzebna - mówił Tomasz Śmietanka, radny województwa mazowieckiego.

Za przekazanie tak cennego daru samorządowi województwa mazowieckiego dziękował Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Jak przypomniał, ten obraz można było obejrzeć w radomskim muzeum na wystawie. „Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele” od grudnia 1998 do maja 1999 roku - Ten obraz z tyłu ma taką sygnaturkę, której nie widać: “Muzeum Okręgowe w Radomiu”.- ujawnił Duszyk.

- Trudno było wymarzyć sobie piękniejszy prezent na setne urodziny tak zacnej instytucji, niż ten obraz. Myślę, że założyciel naszego muzeum, ksiądz Jan Wiśniewski, byłby dzisiaj z nas dumny, że dbamy o nasze dziedzictwo - mówił Adam Duszyk. - Jak przypomniałem, obraz już kiedyś był na wystawie. A teraz wrócił do domu i już tutaj zostanie.

Obraz „Umywanie nóg” z 1887 roku to olej na płótnie o wymiarach: 197,5 cm x 139,5 cm.

O obrazie opowiedziała Paulina Szymalak - Bugajska, kierowniczka Działu Sztuki muzeum.

- Jest jednym z przynajmniej kilku studiów czy prac finalnie skończonych, które powstały do tematu umywania nóg - tłumaczyła. Temat został zaczerpnięty z romantycznego poematu Juliusza Słowackiego "Anhelli". Ta monumentalna kompozycja przedstawia postać młodej kobiety, którą podgląda Anhelli prowadzony przez Szamana przez syberyjską przestrzeń. Kobieta przygotowuje się do tej chwili, kiedy mąż wróci z ciężkiej pracy, a ona oczyści jego stopy. Ta czynność także nawiązuje do obmywania olejkiem stóp Chrystusa i mycia nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Obraz przywołuje także wiele innych konotacji.

- Zachęcamy wszystkich do oglądania tego dzieła - zaapelowali do radomian obecni na uroczystości.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak przekazywano obraz Malczewskiego

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie