MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Krwiodawstwa w Radomiu czeka na nowych dawców

/wit/
Jeśli zdecydujesz się oddać krew w placówce przy Limanowskiego, przy rejestracji otrzymasz "Kwestionariusz dla krwiodawców”.
Jeśli zdecydujesz się oddać krew w placówce przy Limanowskiego, przy rejestracji otrzymasz "Kwestionariusz dla krwiodawców”. Tadeusz Klocek
Najtrudniej o krew Rh-, bo ma ją tylko 30 procent społeczeństwa. Z pomocą idą szkoły, uczelnie, parafie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu apeluje do mieszkańców o ten najcenniejszy z leków i zapewnia, że oddawanie krwi jest zupełnie bezpieczny dla zdrowia.

Gdzie oddać krew?

Gdzie oddać krew?

W ciągu tygodnia krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu przy ulicy Limanowskiego 42. Rejestracja jest czynna w poniedziałki i środy od 7 do 14, we wtorki od 7 do 18, czwartki i piątki od 7 do 13.
Listopadowe zbiorki wyjazdowe
13 (listopada) - V LO imienia Romualda Traugutta w Radomiu, ulica Traugutta 52 w godzinach od 8 do 13; 14 - LO w Grójcu ulica Poświętne 17 w godzinach 8.10-13 i Świerże Górne Elektrownia Kozienice w godzinach 9-13; 15 - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłży, ulica Błazińska 5 w godzinach 8-13; 16 - Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu, ulica Mokra 13/19 w godzinach 9-13; 17- Parafia w Groszowicach w godzinach 8.30-13.30; 18 - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach, ulica Żeromskiego 86 w godzinach 8-13; 20 - Zespół Szkół Rolniczo Technicznych w Zwoleniu, ulica Wojska Polskiego 78 w godzinach 8-13; 23 - Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu, ulica Mokra 13/19 w godzinach 9-13; 24 - Parafia w Zakrzewie w godzinach 9-13; 25 - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą, ulica Łoteckiego 24 w godzinach 8.15-13; 29 - Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu, ulica 25 Czerwca 66 w godzinach 8-13.

- O tym jak ważny to lek, ludzie przekonują się najczęściej w momencie, gdy krew jest potrzebna im samym lub ich najbliższym. Wtedy też często po raz pierwszy odwiedzają Centrum przy ulicy Limanowskiego, albo biorą udział w akcjach poboru krwi organizowanych w terenie - mówi Józef Waniek, dyrektor RCKiK w Radomiu.

Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi. Prawie wszystkie osoby ją oddające czują się prawidłowo w trakcie i po pobraniu.

Do rzadkości należy przejściowy krwiak (siniec) w miejscu ukłucia, chwilowe drobne dolegliwości żołądkowe lub zasłabnięcia (u około 2-3 procent dawców pierwszorazowych i 1-2 procent wielokrotnych) eliminowane całkowicie przez krótki odpoczynek.

- Występują one zwykle u osób nadwrażliwych, przemęczonych, po wypiciu alkoholu poprzedniego dnia lub będących na czczo. Nasz personel w razie ewentualnej niedyspozycji udziela fachowej i skutecznej pomocy - mówi Józef Waniek.

Najtrudniej o krew Rh-, bo ma ją tylko 30 procent społeczeństwa. Tu z pomocą idą szkoły, uczelnie, parafie w których systematycznie organizowane są zbiórki najcenniejszego z leków.

- Najtrudniejszym okresem dla placówek służby krwi są zawsze wakacje. Bardzo się cieszę i dziękuje wszystkim naszym krwiodawcom, że w tym roku nie trzeba było odwoływać nawet jednej planowej operacji ze względu na brak krwi. Nasze radomskie szpitale i te w regionie pracowały w normalnym trybie - podsumowuje ostatnie miesiące dyrektor Centrum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie