Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza finisaż aktualnie prezentowanych wystaw

Barbara Koś
Fragment wystawy "Struktury rozgałęzione. Studium przepływu" Jarosława Kozakiewicza.
Fragment wystawy "Struktury rozgałęzione. Studium przepływu" Jarosława Kozakiewicza. Materialy Centrum Rzeźby Polskiej
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza finisaż aktualnie prezentowanych wystaw. Tylko bowiem do 13 lutego zobaczyć można wystawy: „City Limits” z pracami: Yael Efrati, Asty Gröting i Moniki Sosnowskiej, pokaz Jacka J. Kolasińskiego „Archiwum Kreolskie: Królestwo La Gonȃve” oraz Jarosława Kozakiewicza „Struktury rozgałęzione. Studium przepływu”.

Finisaż połączony z oprowadzaniem odbędzie się właśnie w niedzielę, 13 lutego o godzinie 13.00. Dodatkową atrakcją tego dnia będą warsztaty rodzinne „Tajemniczy Pałac Józefa Brandta”, których początek zaplanowano na godzinę 14.00.

„City Limits” to międzynarodowa wystawa prezentująca prace trzech artystek-rzeźbiarek: Asty Gröting (urodzonej 1961, Niemcy), Moniki Sosnowskiej 1972, Polska) i Yael Efrati (1978, Izrael). Ekspozycja skupia się na różnych strategiach rekonstrukcji architektonicznej opartej na osobistych wspomnieniach artystek i stanowi spojrzenie na relacje pomiędzy człowiekiem a jego historycznym i kulturowym otoczeniem.

Punktem wyjścia dla prezentowanych prac jest nie tylko architektura, miasto i człowiek, ale także niezwykła zdolność obserwacji i wrażliwość na otoczenie. Wynika to z zainteresowania ich autorek hiperrealizmem i fotograficzną realizacją dzieł.(Muzeum Rzeźby Współczesnej).

"Projekt Archiwum Kreolskiego: Królestwo La Gonȃve" to dzieło Jacka Kolasińskiego, artysty mieszkającego w Miami na Florydzie w USA, który tworzy ciągle rosnący "Projekt Archiwum Kreolskiego (od 2016 – do teraz), który składa się z różnorodnych materiałów związanych z trudnymi powiązaniami Polski z Haiti.

Datują się one już na wczesny XIX wiek, kiedy byli polscy legioniści uzyskali obywatelstwo nowo utworzonej Republiki Haiti (1904). Kolasiński gromadzi w swoim archiwum elementy związane z fantastyczną, choć prawdziwą, historią związków Polski z szeroko rozumianą Ameryką jak koronowanie polsko-amerykańskiego żołnierza piechoty morskiej Faustin’a E. Wirkusa, którego w 1926 ludzie z wyspy Gonâve uznali za reinkarnację haitańskiego cesarza Faustin-Élie Soulouque.

Na wystawie Kolasiński przedstawia wybór ze swojego archiwum pokazujący jak w rzadko eksplorowanej polsko-atlantyckiej historii niewinność, naiwność i iluzje wspaniałości kolonialnej ekspansji prowadziły do chciwości, deprawacji i wyzysku. Jego "Archiwum Kreolskie" zaciera granice fikcji i dokumentu: zawiera ono modele obiektów, wydrukowane w 3D, materiały znalezione (fotografie, pisma, wojskowy ekwipunek) oraz druki ulotne.(Galeria Oranżeria).

Trzecia wystawa :"Struktury rozgałęzione. Studium przepływu" Jarosława Kozakiewicza, to wystawa rzeźb i rysunków będąca kontynuacją poszukiwań artysty, zgłębiającego od ponad dwóch dekad naturę relacji pomiędzy ludzkim ciałem a jego otoczeniem. Trzon wystawy stanowi seria niewielkich rzeźb, których konstrukcja opiera się na połączeniu ze sobą dwóch różnych struktur – geometrycznych i organicznych. Pierwsza z nich wynika z refleksji nad podstawowymi funkcjami fizjologicznymi człowieka.

Drugą grupę komponentów rzeźb, które Kozakiewicz wprowadza do swojego artystycznego słownika, stanowią formy o wyraźnie organicznych kształtach. Struktury te, odlane z półprzezroczystych, kolorowych żywic syntetycznych, sprawiają wrażenie żywych organizmów, rozgałęziających się w znanych tylko sobie kierunkach i inkorporujących na swojej drodze napotkane przedmioty.

Wystawę, zaaranżowaną w kameralnym wnętrzu dawnej kaplicy dworskiej w Orońsku, potraktować można jako prywatne laboratorium artysty, w którym rzeźby spełniają rolę modeli doświadczalnych, służących do opracowywania nowych układów relacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie