Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na dwie nowe wystawy w Galeriach Kaplica i Oranżeria

Barbara Koś
Barbara Koś
Jedna z rzeźb Stanisława Bracha.
Jedna z rzeźb Stanisława Bracha. CRP
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na dwie nowe wystawy w galeriach Kaplica i Oranżeria. Otwarcie - sobota, 25 listopada, godzina 14.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na dwie nowe wystawy.

Pierwsza z nich, znajdująca się w Galerii Kaplica, wystawa „POWRÓT. Chleba Wody Miodu” to okazja do poznania twórczości jednego z najbardziej interesujących polskich artystów współczesnych Stanisława Bracha.

- Tytuł wystawy „POWRÓT. Chleba Wody Miodu”, odnosi się do chętnego ponownego wniknięcia w świat nieco archaiczny, ale zarazem konstytutywny dla drogi twórczej artysty. Stałym elementem twórczości Bracha jest zakładana symbioza człowieka i natury.

W swoich pracach artysta często przedstawia świat pszczół, zboża, żywiołów, a także używa naturalnych materiałów - pisze kuratorka, Grażyna Tomaszewska - Sobko.

Na wystawie zobaczymy, między innymi, zasobniki ze zbożem i równocześnie porcelanowe płaskorzeźby przedstawiające odlane kłosy, film zatytułowany „Pokłosie” oraz narzędzia biorące udział w powtarzalnych rytuałach agrarnych. Nie może również zabraknąć zaprojektowanych przez artystę porcelanowych naczyń wypełnionych tym, co jak sam mówi, stanowi "podstawowe prawo człowieka do godnego życia, a co obecnie jest globalnym problemem ludzkości”.

Stanisław Brach,artysta rzeźbiarz urodzony 1972 r. w Gorlicach, jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP.

Wystawa druga prezentowana w Galerii Oranżeria, nosi tytuł „W głąb trapezu” Iwony Rozbiewskiej.

- Wystawa „W głąb trapezu” to obraz gry pomiędzy znaczeniem i materią. Nieoczywiste przedstawienia obiektów znanych naszej świadomości kulturowej stykają się z fakturą, kolorem i strukturą materii oraz formą, którą nadaje im artystka pize kurator wystawy Leszek Golec. - W pracach Iwony Rozbiewskiej wielościan przestaje być jedynie geometryczną formą, a staje się abstrakcyjnym dziełem sztuki lub niejako fragmentem ekscentrycznej architektury, w której organiczność i cielesność ukryte są w niepozornych elementach pracy. Artystka porusza w swoich pracach między innymi kwestie rozwoju, podświadomości i wspomnianej cielesności.

Iwona Rozbiewska jest współczesną artystką interdyscyplinarną dzielącą swoje życie pomiędzy Polskę i Niemcy. Głównymi źródłami inspiracji artystki są architektura, design, kultura, ale także sytuacje z życia codziennego. Twórczość Rozbiewskiej charakteryzuje się ciągłym artystycznym eksperymentowaniem z konkretnymi obiektami, koncepcjami czy materiałami. Jej prace cechuje często nacisk na symbolikę, przy wykorzystaniu intertekstualnych odniesień i metafor do badania relacji między materią a znaczeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie