Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na wystawy Michała Puszczyńskiego "Z ziemi i z ognia" i Piotra Skiby „Snail Gods”

Barbara Koś
Barbara Koś
Rzeźby Piotra Skiby.
Rzeźby Piotra Skiby. Piotr Skiba instagram
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 3 lutego, o godzinie 14, do Galerii Oranżeria i Kaplica na otwarcie wystaw Michała Puszczyńskiego „Z ziemi i ognia”, a potem, o godzinie 15, Piotra Skiby „Snail Gods” ("Ślimakowi bogowie").

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza do Galerii Oranżeria i Kaplica na otwarcie wystaw Michała Puszczyńskiego „Z ziemi i ognia”, a potem, o godzinie 15, Piotra Skiby „Snail Gods”

Wystawę „Z ziemi i ognia” prezentuje prace Michała Puszczyńskiego, który od ponad 20 lat eksperymentuje z dalekowschodnimi metodami wypalania ceramiki drewnem. Teraz w Galerii Oranżeria, zaprezentuje swoje najnowsze rzeźby i instalacje.

Puszczyński sięga po inspiracje z natury, a jego abstrakcyjne formy często przywodzą na myśl spękane skały, kamienie czy uległe erozji elementy architektury. Rzeźby zrealizowane są w unikalnej technologii wypału ceramiki drewnem, gdzie osiąga się temperatury przekraczające nieraz 1350 st. C, a cały proces doprowadzany jest do momentu graniczącego z utratą kontroli nad materią.

Artysta wykorzystuje niepowtarzalne efekty tego działania, aby nadać swoim dziełom ekspresyjny charakter. Drugą część prezentacji stanowi cykl rzeźb, który tworzą monolityczne formy pokryte białym szkliwem, którym Puszczyński nadaje funkcję płócien pod działanie action painting w przestrzeni galerii.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno prace wykonane w Polsce, jak i te, które powstały podczas pobytu artysty na stypendium Fulbrighta w Northern Arizona University w USA oraz rezydencji w European Ceramic Work Center w Holandii.

Kuratorka: Anna Podsiadły.

W Galerii Kaplica Piotr Skiba, uczestnik 6. Triennale Młodych, powraca do Centrum Rzeźby Polskiej z wystawą zatytułowaną „Snail Gods”.( "Ślimakowi bogowie".)

Tym razem artysta skupił się na zjawisku rozmnażania ślimaków, występującym na terenie Parku Rzeźby w okresie wczesnego lata. Rzeźby porastały stopniowo ślimaczymi skorupami, tworząc swój własny ekosystem.

Dla Piotra Skiby – powłoki, skorupy, porzucone organiczne elementy stały się symbolicznym materiałem do budowania mikrohabitatu, nowego adresu ekologicznego dla lokalnych brzuchonogów.

Artysta bezpośrednio odniósł się do tego zjawiska, budując m.in. w podeszwach swoich butów i klapek kąpielowych elementy z porzuconych, delikatnych ślimaczych muszli i innych organicznych pozostałości.

Obiekty stworzone w charakterystycznej dla Piotra Skiby technice odlewów w brązie przypominają formą zaprojektowane modele niedużych osiedli dla małych stworzeń, właściwie są im dosłownie dedykowane.

Istotny jest fakt, iż zebrane materiały organiczne zostały poprzez spalanie w metalu „skremowane”, zachowując ostatecznie pamięć przetopionych biologicznych fragmentów, co można odnieść do rytualnych praktyk budowania starożytnych posągów.

Wystawa „Snail Gods” Piotra Skiby będzie prezentowana w Galerii Kaplica do 24 marca.

Kurator: Leszek Golec.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie