Centrum Usług Społecznych zostało otwarte w Kozienicach. W uroczystości wzięła udział minister Marlena Maląg

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Centrum Usług Społecznych zostało otwarte w Kozienicach w poniedziałek.
Centrum Usług Społecznych zostało otwarte w Kozienicach w poniedziałek. Urząd Miejski w Kozienicach
W poniedziałek 20 września otwarto Centrum Usług Społecznych w Kozienicach w nowej siedzibie przy ulicy Radomskiej. Nowa placówka powstała w miejsce Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, przejmując jego funkcje ale także znacznie poszerzając zakres jego działania.

W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli między innymi: Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej; Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak, posłowie na Sejm RP; Artur Standowicz, wicewojewoda Mazowiecki; Krzysztof Murawski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu; Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic i Krzysztof Wolski, starosta kozienicki.

Nowa jakość pomocy społecznej

– Centra Usług Społecznych to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, dzięki której wzrasta jakość i zakres usług społecznych świadczonych na poziomie lokalnym. Na pilotażowe tworzenie centrów przeznaczyliśmy 130 milionów złotych, dzięki którym powstaną 43 centra – mówiła podczas briefingu prasowego minister Marlena Maląg.

W centrach usług społecznych mają być skupione usługi z różnych systemów – pomocy społecznej, polityki rodzinnej, ochrony i promocji zdrowia, kultury, edukacji publicznej, ale też wspierania osób z niepełnosprawnościami. Mają oferować wsparcie wszystkim mieszkańcom – nie tylko osobom w trudnej sytuacji materialnej czy życiowej, ale też osobom starszym, niepełnosprawnym, rodzinom wielodzietnym, wszystkim mieszkańcom gminy.

Szefowa resortu rodziny mówiła też o polityce społecznej, prorodzinnej, senioralnej, o wsparciu osób z niepełnosprawnościami, a także o roli współpracy z samorządami w realizacji zadań na rzecz lokalnych społeczności.

Nowa, większa placówka

O kozienickim Centrum Usług Społecznych mówił burmistrz Piotr Kozłowski.

- Obiekt, w którym jesteśmy i projekt czyli Centrum Usług Społecznych, na który otrzymaliśmy dotacje 3,1 miliona złotych, taktujemy jako projekt poważny dlatego my jako Gmina Kozienice też dokładamy do tego. Obiekt, w którym się znajdujemy, był prawie doszczętnie zniszczony. Koszt jego remontu to było dwa miliony złotych, z czego 420 tysięcy było z programu Centrum Usług Społecznych, ale ponad 1,6 miliona złotych dołożyła Gmina Kozienice z funduszy własnych. Chodziło o poprawę warunków pracy pracowników służb pomocy społecznej, ale także obsługi interesantów. Warto wspomnieć, że Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia prawie 70 osób, które funkcjonowały w starym budynku na powierzchni około 400 metrów kwadratowych. Tutaj mamy prawie 1400 metrów kwadratowych i 60 pomieszczeń, które będą do dyspozycji Centrum Usług Społecznych - powiedział Piotr Kozłowski.

Centrum Usług Społecznych koordynuje funkcjonowanie: dziennego domu seniora, świetlic środowiskowych, opieki wytchnieniowej, asystenta osób niepełnosprawnych, teleopieki, czy usług złotej rączki dla seniorów. Gmina Kozienice otrzymała na utworzenie nowej jednostki ponad trzy miliony złotych z ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

- Te pieniądze, które tutaj trafiają, są naprawdę sensownie wydatkowane. One są inwestowane, a przecież dla każdego państwa najważniejszym kapitałem są ludzie i na to jest ukierunkowana nasza polityka rządowa - mówiła z kolei posłanka Anna Kwiecień.

- Wszyscy wiemy bardzo dobrze, że im bardziej komfortowe warunki naszej pracy tym więcej możemy dać drugiemu człowiekowi. Gratuluję tych warunków, bo bez wątpienia one są wspaniałe. Trzymam mocno kciuki za rozwój nie tylko tego dzieła, ale za wszystkie inne, które są tutaj udziałem również naszym, które obserwujemy i wspieramy - mówił poseł Andrzej Kosztowniak.

- Mieszkańcy znajdą tutaj kompleksową obsługę z zakresu szeroko rozumianej polityki społecznej. W jednym miejscu do którego się zgłoszą będą mogli uzyskać komplet informacji. Zyska także samorząd miejsce do obsługi, do koordynacji działań i zapewne też do lepszej organizacji pracy, do lepszego zarządzania zasobami, zarówno ludzkimi, jak i finansowymi, z korzyścią dla całej społeczności Kozienic - powiedział Artur Standowicz, wicewojewoda Mazowiecki.

Następnie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi, w czym uczestniczyli gospodarze oraz zaproszeni goście. Odnowiony budynek został także poświęcony, czego dokonał ksiądz kanonik Kazimierz Chojnacki, proboszcz parafii świętego Krzyża w Kozienicach.

Na koniec uroczystości obecni na spotkaniu mieli okazję spróbować pięknego tortu przygotowanego na tę okazję.

Przypomnijmy, że Centrum Usług Społecznych działa formalnie już od stycznia przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 3. Jak zapewnia burmistrz przeprowadzka do odnowionej siedziby przy ulicy Radomskiej nastąpi już w październiku.

Wkrótce będzie także Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

To nie jedyny projekt, który powstanie w Kozienicach dzięki rządowemu dofinansowaniu. Podczas spotkania minister Marlena Maląg wręczyła burmistrzowi Piotrowi Kozłowskiemu promesę na dofinansowanie utworzenia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, o wartości blisko 2,2 miliona złotych.

- W zeszłym tygodniu został rozstrzygnięty kolejny konkurs, dzięki któremu Kozienice znalazły się na naszej liście dofinansowań. Za 80 milionów złotych w skali kraju, powstanie 29 nowych Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych. W sumie będzie ich 69 na mapie całego kraju. Automatycznie, dzięki temu niwelujemy w województwach białe plamy. W kolejnych edycjach, będziemy się starali jeszcze pomagać. W tym roku chcemy ogłosić kolejny program na Centra Opiekuńczo-Mieszkalne, aby samorządy mogły się ubiegać o dofinansowania i jak najwcześniej realizować te zadania - mówiła minister Marlena Maląg.

Centrum obejmie wsparciem 15 dorosłych osób niepełnosprawnych, ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym 7 osób w ramach pobytu całodobowego i 8 osób w ramach pobytu dziennego.

Tego samego dnia minister Maląg odwiedziła Klub „Senior+”, gdzie spotkała się z uczestnikami zajęć.

Ostatnim punktem wizyty pani minister w Kozienicach była wizyta w żłobku. Został on rozbudowany między innymi dzięki środkom z programu „Maluch+”, który wspiera także funkcjonowanie miejsc dla najmłodszych dzieci.

Uroczyste otwarcie Centrum Usług Społecznych:

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie