Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny paliw w Radomiu. Daleko jeszcze do normalności sprzed wybuchu wojny na Ukrainie

Janusz Petz
Janusz Petz
Takie ceny obowiązywały w sobotę 19 marca na stacji AMIC przy ulicy Wernera w Radomiu.
Takie ceny obowiązywały w sobotę 19 marca na stacji AMIC przy ulicy Wernera w Radomiu. Janusz Petz
Ceny paliw zaczynają spadać, ale daleko jeszcze do normalności sprzed wojny na Ukrainie. Eksperci mówią, że tankowanie powinno być coraz tańsze, ale trzeba się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

CENY PALIW NA LOKALNYCH STACJACH W RADOMIU[/przycisk]

Ceny paliw w Radomiu. Czy będziemy płacili mniej za tankowanie?

Na stacjach paliw w regionie radomskim wciąż jest duża rozbieżność cen na różnych stacjach sieciowych i na małych stacjach prywatnych. W Radomiu nieco taniej jest na stacjach przy centrach handlowych i niektórych lokalnych sieciach. Po dwóch tygodniach spektakularnego wzrostu cen paliw na stacjach, możemy nieco odetchnąć z ulgą, bo ceny przestały rosnąć.

Łódzka firma Reflex, która monitoruje rynek paliw podaje, że Od czasu inwazji na Ukrainę do 10 marca ceny benzyny w detalu wzrosły średnio o 1,50 złotego na litrze, a oleju napędowego o ponad 2,30 złotych na litrze. Korekta na rynku ropy naftowej w dół i umocnienie złotego spowodowały już, że ceny na krajowym rynku hurtowym spadły kompensując dużą część wcześniejszego wzrostu.

Na większe obniżki cen na stacjach musimy zaczekać. W tym tygodniu cena benzyny Pb95 spadły póki co średnio o 39 groszy na litrze, benzyna Pb98  o 50 groszy na litrze, oleju napędowego o 51 groszy na litrze, a za poszczególne paliwa płacimy: za benzynę bezołowiową 95 - 6,67 złotych za litr, bezołowiową 98 -7,00 złotych za litr,  za olej napędowy – 7,43 złotych za litr i autogazu – 3,80 złotych za litr.

Jednym paliwem, które drożeje także w tym tygodniu jest autogaz. Jego cena jest wyższa niż przed tygodniem o 15 groszy za litr. Sytuacja w przypadku tego paliwa jest zupełnie nietypowa, bo o tej porze roku autogaz zazwyczaj tanieje. W wyniku spadku cen w hurcie ceny paliw na stacjach powinny jeszcze spadać w kolejnych dniach, jednak nie wrócimy do poziomów cen sprzed inwazji na Ukrainę. Powinna się jednak zmniejszać różnica w cenach poszczególnych paliw w zależności od operatora.

Pojawia się ostatnio wiele pytań, dlaczego na niektórych stacjach ceny pozostają na poziomach dużo powyżej średniej krajowej. Zdaniem ekspertów z firmy Reflex jedną z przyczyn tego stanu jest mniejsza sprzedaż paliw przez stacje w porównaniu do sprzedaży w pierwszych dniach po inwazji na Ukrainę. Wówczas zwiększony popyt na paliwa wpływał na szybką rotację paliwa w zbiornikach stacji, a każda kolejna dostawa paliwa była znacząco droższa windując ceny do rekordowych poziomów.

Teraz sytuacja się odwróciła. Ceny paliwa zaczęły spadać, ale wielu użytkowników i odbiorców końcowych ma zatankowane zbiorniki. Stąd dzisiaj, mimo że ceny są korzystniejsze niż 10 marca, właściciele stacji nie są często w stanie wyprzedać konkretnej dostawy paliwa w ciągu jednego czy dwóch dni. Dziś, by sprzedać tę samą ilość paliwa, trzeba więcej czasu, a to powoduje, że ceny paliw na stacji nie spadają proporcjonalnie do obniżek w hurcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie