Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu w Polsce zostaną zamrożone w 2023 roku. Sejm przyjął ustawę

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Sejm przyjął ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 roku.
Sejm przyjął ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 roku. Ludwik Kostus/Polska Press
Ustawa zakładająca zamrożenie cen prądu została w czwartek 29 września przyjęta przez Sejm. Wprowadzone w niej zmiany umożliwią m.in. złożenie drogą elektroniczną wniosku o zwiększenie limitu przez uprawnione do tego osoby.

Podczas czwartkowych obrad Sejm przyjął ustawę zamrażającą ceny prądu na poziomie z 2022 roku. Poparło ją 387 posłów, 1 był przeciw, a 26 wstrzymało się od głosowania. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Posłowie odrzucili poprawki złożone przez opozycję, zakładające m.in. podniesienie limitów zużycia prądu objętych niższą ceną, uwzględnienie małych firm i organizacji pozarządowych lub zróżnicowanie limitu zależnie od liczby członków w gospodarstwie domowym.

Wcześniej Sejmowa Komisja Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej z kilkoma poprawkami. Wprowadzone ostatnio zmiany umożliwiają składanie oświadczeń elektronicznych gospodarstwom ze zwiększonym limitem zużycia energii, czyli rolnikom, osobom niepełnosprawnym, a także posiadaczom Karty Dużej Rodziny.

Zamrożenie cen prądu – ile zapłacimy?

Ustawa zakłada zamrożenie cen prądu do limitu 2 MWh dla gospodarstw domowych w 2023 roku. W przypadku, gdy w gospodarstwie mieszkają osoby niepełnosprawne, limit ten wyniesie 2,6 MWh, natomiast rolnicy i osoby z Kartą Dużej Rodziny po złożeniu odpowiedniego wniosku będą mogły ten limit zwiększyć aż do 3 MWh.

Zdaniem ustawodawcy ogłoszony limit 2000 kWh to mediana średniego zużycia prądu w gospodarstwach domowych w 2020 roku. Jak informował GUS, podobną wartość zużycia energii elektrycznej odnotowano w ubiegłym roku. Wtedy średnia wartość w mieście wynosiła 1742 kWh, natomiast na obszarach wiejskich – 2452 kWh.

Jeśli dane gospodarstwo przekracza wybrane limity, może skorzystać z zamrożonych stawek do poziomu określonego w ustawie. Powyżej tej wartości obowiązywać będą stawki ustalone na dany rok. Ulga nie obejmie odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę energii i zawarli z nim umowę na stałe ceny za obrót energią w 2023 roku.

Na dodatkowy rabat mogą liczyć najbardziej oszczędne osoby, które w okresie od 1 października br. do końca grudnia 2023 roku zmniejszą zużycie energii w gospodarstwie o co najmniej 10 procent w porównaniu do okresu od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. W tej sytuacji spółka energetyczna doliczy 10-procentowy rabat do rachunków.

Opozycja chce zwiększenia limitów

W środę podczas sejmowej debaty poprawki złożyły również partie opozycyjne. Poseł KO Krzysztof Gadowski zaproponował, by ustawą objąć też średnie i małe przedsiębiorstwa, a dla osób niepełnosprawnych zwiększyć limit do 3,6 MWh.

Zdaniem Lewicy limit zużycia energii elektrycznej powinien wzrosnąć do 3 MWh dla każdego gospodarstwa domowego. Wyższy limit w wysokości 5 MWh został zaproponowany przez Polską 2050 i miałby dotyczyć gospodarstw, gdzie wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt medyczny, taki jak respiratory. Ustawie sprzeciwia się natomiast Konfederacja, podkreślając, że takie dodatki napędzają inflację i skorzystają z nich głównie osoby mieszkające samotnie.

Dodatek elektryczny – jaka będzie wysokość?

Ustawa, którą zajmowali się posłowie, zakłada również przyznanie specjalnego dodatku gospodarstwom domowym ogrzewanym prądem. Warunkiem umożliwiającym odebranie funduszy jest zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB-u.

Wysokość dodatku uzależniona będzie od wysokości rocznego zużycia prądu:

  • 1000 zł – zużycie 5 MWh w 2022 roku
  • 1500 zł – zużycie powyżej 5 MWh w 2022 roku.

Wnioski można składać od 1 grudnia br. do 1 lutego przyszłego roku. Dofinansowanie będzie wypłacane do 31 marca 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ceny prądu w Polsce zostaną zamrożone w 2023 roku. Sejm przyjął ustawę - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie