Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy leczyć się antybiotykami. Niepotrzebnie

/wit/
- Staram się unikać antybiotyków i ratować się swoimi sposobami - mówi pan Leszek. - One nie są lekiem na wszystko, nie można ich nadużywać.
- Staram się unikać antybiotyków i ratować się swoimi sposobami - mówi pan Leszek. - One nie są lekiem na wszystko, nie można ich nadużywać. Łukasz Wójcik
Zmienna pogoda, wahania temperatur sprzyjają infekcjom. Pacjenci coraz częściej proszą lekarzy o antybiotyk, wierząc, że to skuteczna, szybka a często jedyna droga leczenia. Tymczasem radomianie nadużywają antybiotyków a skutkiem tego jest uodpornienie organizmu na ich działanie.

To warto wiedzieć o antybiotykach

To warto wiedzieć o antybiotykach

Nie przerywaj leczenia w połowie, gdy poczujesz się lepiej, bo wszystkie zarazki trzeba zlikwidować, a nie tylko przytłumić ich aktywność. Leczenie tradycyjnymi antybiotykami nie powinno trwać krócej niż 5 dni, inaczej bakterie uodpornią się na zastosowaną substancję i cała kuracja na nic. Stosuj je zgodnie z zaleceniem lekarza i wskazaniami producenta. Ważne są godziny przyjmowania leku.

O tej porze roku infekcje górnych dróg oddechowych to nic nowego - mówią lekarze. Pacjentom skarżącym się na kaszel, katar i stan podgorączkowy zalecają preparaty łagodzące skutki przeziębienia, dostępne w aptekach bez recepty.

Coraz więcej osób z góry prosi jednak o antybiotyk.

- Wierzą, że to jedyna, skuteczna i szybka metoda na to być wrócić do zdrowia i aktywności sprzed choroby - mówi Teodora Słoń, lekarz internista.

Lekarka nie jest zwolenniczką wypisywania antybiotyku natychmiast, ale są przypadki, że jest on konieczny. - Jeśli zaatakowane są oskrzela, rozpulchnione gardło, odczyn węzłowy wówczas leczenie preparatami dostępnymi bez recepty nie pomoże - zaznacza doktor Słoń.

Wśród lekarzy rodzinnych krąży nawet pewna zasada. Dzielą pacjentów na tych którzy od razu proszą o antybiotyk zanim jeszcze choroba zostanie rozpoznana i tych co go unikają jak ognia.Rozważny w kwestii leczenia antybiotykami jest pan Leszek, mieszkaniec Radomia.

- Staram się unikać antybiotyków i ratować się swoimi sposobami - zaznacza. - One nie są lekiem na wszystko, nie można ich nadużywać. Ja osobiście staram się je zażywać w ostateczności.

Zdarza się, że w przypadku przeziębienia pacjent obiecuje leżeć w łóżku i opuszcza gabinet bez antybiotyku, ale w praktyce nie stosuje się do zalecenia. - Chodzi do pracy, do szkoły, nie oszczędza się. Zaraża wszystkich wokół, a choroba zamiast ustąpić zaostrza się. Wtedy znów przychodzi do przychodni i wszystko kończy się antybiotykiem i długą niedyspozycją - podkreśla Teodora Słoń.

O tym kiedy i jak sięgać po antybiotyk dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez radomski Sanepid i Narodowy Instytut Leków w Warszawie.

- Jeśli infekcję dokuczają często i powtarzają się, to warto zrobić posiew i antybiogram. Ta "operacja" pozwoli sprawdzić który antybiotyk zadziała na konkretną bakterię - zaznaczyła Lucyna Wiśniewska, lekarz, dyrektor radomskiego Sanepidu.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki, inspektorzy sanitarni i epidemiolodzy. Główna ich rada dla pacjentów, to: nie stosować antybiotykowej samowolki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie