Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz się leczyć za państwowe pieniądze? Zapomnij!

/wit/
Do kardiologa pod koniec stycznia przyszłego roku, do okulisty za niespełna rok, endokrynologa i alergologa dziecięcego w maju.

kolejki

kolejki

Bożenna Pacholczak, rzecznik prasowy Szpitala na Józefowie: - Kolejki do specjalistów, na operacje i zabiegi planowe wcale się nie zmniejszają, bo Narodowy Fundusz Zdrowia zbyt mało płaci za punkt kontraktowy, a właśnie punkty składają się na określone procedury medyczne. Za nadwykonania na okulistyce i ortopedii Fundusz nam nie płaci, dlatego tak długo pacjent czeka na operację zaćmy czy wszczepienie endoprotezy.

Najgorzej pacjenci ocenili specjalistów
Z jednego z ostatnich badań CBOS wynika, że najmocniejszą stroną polskiego systemu ochrony zdrowia jest dostępność usług lekarzy pierwszego kontaktu. Najgorzej pacjenci ocenili dostępność do lekarzy specjalistów i do badań diagnostycznych. Najtrudniej dostać się do kardiologa, endokrynologa, neurologa dziecięcego, kardiologa dziecięcego, psychiatry dziecięco- młodzieżowego.

Tyle trzeba czekać, by dostać się w Radomiu do specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie lepiej jest w przypadku planowych operacji i zabiegów. Rekordem jest operacja zaćmy. Na Józefowie trzeba czekać ponad 500 dni.

W poradni kardiologicznej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego pierwszy wolny termin do kardiologa, to koniec stycznia.

- Przyjmuje tylko jeden lekarz - usłyszeliśmy w kartotece.

Tak jest od lat, a poszukiwanie dodatkowego specjalisty kończy się fiaskiem.

- Poszukujemy lekarzy z tą specjalnością, ale jak widać nie chcą oni pracować w poradni, nie odpowiadają im warunki finansowe jakie możemy zaproponować - powiedział w jednej z ostatnich rozmów Tadeusz Kalbarczyk, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa szpitala przy Tochtermana. W poradni Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego zapisy dom kardiologa na pierwsze półrocze dawno się skończyły.

- Będziemy zapisywać pacjentów dopiero na lipiec, ale są limity - informuje kartoteka.

Nie lepiej jest w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Polmedic". Przyjmuje dwóch kardiologów, do jednego zapisy prowadzone są na listopad, do drugiego na styczeń.

Do alergologa dziecięcego w poradni szpitala miejskiego zapisać się można w połowie maja.
- To dobry termin, przyjmuje dwóch lekarzy - słyszymy w kartotece.

Tak samo jest w przypadku endokrynologa, ale tylko dlatego, że specjalistów jest kilku.
Maj, jako termin przyjęcia wskazuje też endokrynolog w poradni szpitala na Józefowie i alergolog dziecięcy.

W "Mediconie" przyjmuje wielu specjalistów, ale jednym z najbardziej obleganych jest właśnie endokrynolog. Tu do końca roku wstrzymano zapisy, bo jest już komplet pacjentów. Podobnie jest w "Poliklinice" przy ulicy Orląt Lwowskich.

- Właśnie kończy mi się metizol, tabletki które biorę od tarczycy. Nie wiem co mam zrobić, bo do endokrynologa nie mogę się dostać, a lekarz rodzinny odmówił przepisania recepty - mówi spotkany w kartotece mężczyzna.

Na długie czekanie muszą naszykować się rodzice, którzy mają zaleconą konsultację dziecka u kardiologa. W obydwu radomskich przyszpitalnych poradniach przyjmuje tylko dwóch takich specjalistów.

- Na USG serca zapisałam córkę na początek 2014 roku. Wiadomo, że muszę znaleźć inne rozwiązanie, bo tu chodzi o serce i nie można czekać. Zapewne będziemy musieli wykonać badanie prywatnie - rozkłada ręce jedna z mam.

Kolejki ustawiają się też do neurologa dziecięcego i urologa dla dorosłych. Na maj prowadzone są zapisy do poradni ortopedycznej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Są i dobre wiadomości. Do wielu poradni zapisać można się też na bieżąco. Tak jest choćby w przypadku okulisty dziecięcego. W poradni szpitala miejskiego numerki wydawane są od poniedziałku do piątku od godziny 7.30.

Wielu pacjentów narzeka na dostanie się do okulisty. W poradni przy Tochtermana prowadzone są zapisy na przyszły rok, tak samo na Józefowie. Nieco lepiej jest na przykład w placówce "Polmedic", przy ulicy Okulickiego. Wizytę do jednej z lekarek wyznaczono na początek listopada.

Pod koniec marca rozpoczną się zapisy do okulisty w "Optimedzie" przy ulicy Bernardyńskiej.
Na rezonans magnetyczny w szpitalu przy Tochtermana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli bezpłatnie zapisać można się na 31 października. Prywatnie rezonans można wykonać w przeciągu tygodnia. Za jeden odcinek kręgosłupa pacjent musi zapłacić 350 złotych.

Minimum 300 dni trzeba czekać w szpitalu miejskim na zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Na Józefowie termin jest jeszcze dłuższy, ale rekordem jest tam operacja zaćmy - ponad 500 dni.

- Zdarza się, że pacjenci robią wywiad i wybierają te szpitale w kraju, gdzie na operację, bądź zabieg czeka się najkrócej - zaznacza Bożenna Pacholczak, rzecznik prasowy szpitala na Józefowie.

Ogromnym problemem jest dostanie się z dzieckiem do psychiatry dziecięco - młodzieżowego, bo takiego w naszym mieście nie ma. Od dawna nie działa jedyna Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Zawieszono także pracę oddziału psychiatrycznego dla najmłodszych w Szpitalu Psychiatrycznym. Powód? Brak psychiatry. W jego znalezieniu nie pomogła wynajęta specjalistyczna firma, ogłoszenia w prasie ani starania dyrekcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie