Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chip dla psa w Radomiu - gdzie, kiedy, za ile? Sprawdź!

Antoni SOKOLOWSKI [email protected]
- Założenie czipa psu trwa dosłownie chwilę, a zabieg jest bezbolesny dla zwierzęcia – mówi Martyna Futera – Gogacz, lekarz weterynarii w radomskim schronisku dla bezdomnych zwierząt.
- Założenie czipa psu trwa dosłownie chwilę, a zabieg jest bezbolesny dla zwierzęcia – mówi Martyna Futera – Gogacz, lekarz weterynarii w radomskim schronisku dla bezdomnych zwierząt. Antoni Sokołowski
Praktyczne informacje dla właścicieli psów. Akcja znakowania czworonogów już się zaczęła.

50 złotych

to szacunkowy koszt samego urządzenia, jego wszczepienia i dokumentacji zwierzaka. Tyle zapłacą ci, którzy nie zdążą otrzymać czipa z darmowej puli kupionej przez magistrat.

Co za brak czipa?

Co za brak czipa?

Aby oznakować psa u weterynarza, potrzebna jest książeczka zdrowia zwierzęcia i aktualne szczepienia. Po oznakowaniu dokumentację lekarz przekazuje do bazy danych Urzędu Miejskiego. Kontrolą oznakowanych psów zajmie się Straż Miejska. Strażnicy będą mieli czytniki i jeśli spotkają na ulicy psa, sprawdzą go w bazie danych. W razie braku czipa jeszcze do 1 czerwca strażnicy będą tylko przypominać właścicielom zwierząt o obowiązku oznakowania. Po tym terminie, właściciel psa, który nie oznakował swojego pupila, może już zostać ukarany mandatem.

Już za prawie dwa tygodnie, od 1 marca, każdy właściciel psa w Radomiu będzie musiał oznakować pupila wszczepiając mu elektroniczny czip. Teraz czipowanie zaczęło się w schronisku, gdzie już znakuje się psy.

- To trwa tylko chwilę, choć czasem psiak się denerwuje, trzeba go uspokoić, przytrzymać. Dla psa to jest zupełnie bezbolesne - pokazuje Martyna Futera - Gogacz, lekarz weterynarii.

Rzeczywiście, pies nawet okiem nie mrugnął, gdy czip został mu wszczepiony. Potem jeszcze tylko kontrola z czytnikiem: przystawiony do czipa wszczepionego pod skórę od razu wyświetlił numer przypisany psu.

KONTROLA ZWIERZĄT

Po co takie mikrourządzenia są zakładane psom? Przede wszystkim chodzi o kontrole. Zdarza się często, że po ulicach biegają bezpańskie zwierzęta i nie wiadomo do kogo należą. - Teraz do oznakowanego zwierzęcia wystarczy przyłożyć czytnik i będzie wiadomo czyj jest - mówią w schronisku.

Samorząd Radomia kupił cztery tysiące czipów. Z tej puli jedna czwarta trafiła właśnie do schroniska, a pozostałe otrzymają prywatne gabinety weterynaryjne w mieście (magistra niebawem ma ogłosić ich listę).

ZA DARMO CZY PŁATNIE?

- Chciałabym oznakować swoja suczkę Pestkę, bo słyszałam, że te czipy są za darmo - mówi pani Maria, mieszkanka Radomia.

Istotnie, cztery tysiące zakupionych przez miasto czipów właściciele otrzymają za darmo, ale są i inne koszty.

- Sam czip jest za darmo, ale dochodzą koszty usługi, czyli wszczepienia oraz sporządzenia dokumentacji. Szacuje się, że będzie to suma około 15 - 20 złotych - mówi jeden z radomskich lekarzy weterynarii.

STRAŻ SPRAWDZI

Wśród właścicieli psów zainteresowanie akcją jest duże, ale ludzie chcą skorzystać z darmowych czipów. Tu decyduje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Urządzeń na pewno nie wystarczy dla wszystkich, bo psów w mieście jest więcej. Gdy darmowa pula czipów się wyczerpie, właściciel dodatkowo zapłaci kolejne 15 - 20 złotych za czipa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie