Chora, ale mocna Częstochowa

Jerzy STOBIECKI [email protected]
Radomski blok, Grzegorz Kokociński (z lewej) i Marcin Owczarski, nie był w stanie powstrzymać wszystkich ataków Brooka Billingsa. J. Stobiecki
Jadar Sport Radom nie sprostał zdziesiątkowanej drużynie AZS Wkręt-Met Domex. Podopieczni trenera Dariusza Luksa przegrali 1:3
Dariusz Luks, trener Jadaru Sport: - Kolejny raz przychodzi mi gratulować zwycięstwa przeciwnikowi. Przy stanie po 1 w setach, pojawiła się iskierka
Dariusz Luks, trener Jadaru Sport: - Kolejny raz przychodzi mi gratulować zwycięstwa przeciwnikowi. Przy stanie po 1 w setach, pojawiła się iskierka nadziei, że uda się sprawić niespodziankę. Niestety, przespaliśmy początki kolejnych dwóch setów i przegraliśmy mecz.

Siatkarze Jadaru wygrali pierwszego seta na wyjeździe, ale przegrali piąty mecz z rzędu.
Częstochowianie na rozgrzewkę wybiegli w "dziesiątkę". Przeziębienia wykluczyły z gry wicemistrza świata, libero Piotra Gacka, atakującego Adriana Patuchę i przyjmującego Marcina Wikę. Radomianie stawili się w komplecie.

WYRÓWNANY POCZĄTEK
Osłabieni gospodarze od początku spotkania starali się narzucić własny styl gry. Radomianie do stanu po 9 dotrzymywali im kroku, jednak po ataku i punktowej zagrywce Brooka Billingsa, bloku miejscowych na Arkadiuszu Terleckim i błędzie naszych siatkarzy, częstochowianie zdołali odskoczyć na cztery punkty.

Ataki Marcina Owczarskiego i Grzegorza Kokocińskiego oraz blok dwóch eks-częstochowian Kokocińskiego i Marcina Kocika na Billingsie, pozwoliły podopiecznym Luksa zmniejszyć stratę do jednego punktu. Gospodarze szybko odpowiedzieli serią ataków i bloków, wychodząc na sześciopunktowe prowadzenie, którego nie oddali do końca seta. Partię zakończyło nieporozumienie rozgrywającego radomian Tomasa Malcika z Kokocińskim, po którym piłka nie trafiona przez środkowego spadła na boisko.

Harry Brokking, trener Częstochowy: - Obawialiśmy się tego meczu. Byliśmy po serii trudnych spotkań, trzech zawodników choruje, nie miałem więc zbyt
Harry Brokking, trener Częstochowy: - Obawialiśmy się tego meczu. Byliśmy po serii trudnych spotkań, trzech zawodników choruje, nie miałem więc zbyt dużego pola manewru. Ale zaczęliśmy bardzo dobrze i po „dołku” w drugim secie potrafiliśmy się zmobilizować i wygrać.

Harry Brokking, trener Częstochowy: - Obawialiśmy się tego meczu. Byliśmy po serii trudnych spotkań, trzech zawodników choruje, nie miałem więc zbyt dużego pola manewru. Ale zaczęliśmy bardzo dobrze i po "dołku" w drugim secie potrafiliśmy się zmobilizować i wygrać.

SET DLA RADOMIAN
Początek kolejnej partii wyglądał bardzo podobnie jak pierwszej. Walka "punkt za punkt", odważne ataki, efektowne i skuteczne bloki. Po drugiej przerwie technicznej, na którą radomianie schodzili z jednopunktowym prowadzeniem, miejscowi popełnili serię błędów. Zaowocowała ona czteropunktową przewagą radomian i zmianą rozgrywającego w zespole "akademików".

Po kolejnym ataku Owczarskiego i bloku radomian na Krzysztofie Gierczyńskim na tablicy pojawił się wynik 19:23 i zwycięstwo radomskich siatkarzy w tej partii stało się bardzo realne, a cztery akcje później stało się faktem.

BILLINGS KOŃCZY
Gdy wydawało się, że w kolejnej partii radomianie rzucą się na rywala, to gospodarze szybko uzyskali wyraźną przewagę i później pozostawało im jedynie kontrolować sytuację. W trakcie całego seta systematycznie powiększali przewagę i nie dali pograć radomianom, których zmusili do popełnienia szeregu błędów. Bardzo podobny przebieg miała kolejna, jak się okazało ostatnia partia, która rozpoczęła się od najdłuższej wymiany spotkania, zakończonej efektownym atakiem z krótkiej Roberta Szczerbaniuka.

Przy stanie 20:13 radomscy siatkarze zdołali poderwać się do walki i po okresie dobrej gry doprowadzili do wyniku 22:20. Końcówka partii należała jednak do "akademików". Mecz zakończył atak najskuteczniejszego na boisku Billingsa.