MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe spotkanie w Resursie Obywatelskiej w Radomiu

Barbara Koś
Bernard Pająk, autor książki: “Ksiądz Józef Rokoszny w świetle listów i wspomnień”, to młody historyk. Studia na kierunku historii ukończył rok temu na UMCS w Lublinie.
Bernard Pająk, autor książki: “Ksiądz Józef Rokoszny w świetle listów i wspomnień”, to młody historyk. Studia na kierunku historii ukończył rok temu na UMCS w Lublinie. Barbara Koś
Postać księdza Józefa Rokosznego (1870 - 1931), osoby wielce zasłużonej dla Radomia, przypomniano w czwartek w Resursie Obywatelskiej podczas spotkania z cyklu "Historia cię szuka".

Spotkanie rozpoczął pokaz filmu Pawła Putona "Ksiądz Józef Rokoszny (1870-1931)", zrealizowanego przez Studio Filmowe Resursy w ramach cyklu “Radomskie Portrety”. Po filmie odbyła się promocja książki Bernarda Pająka “Ksiądz Józef Rokoszny w świetle listów i wspomnień” oraz spotkanie z obu autorami.

Ksiądz Józef Rokoszny, był kapłanem o rozległych pasjach, ogromnie zaangażowanym w życie społeczno-kulturalne. W 1887 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Kontynuował studia w Akademii Teologicznej w Petersburgu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1897 roku. Do roku 1914 wykładał w seminarium sandomierskim, gdzie założył bibliotekę publiczną i przeprowadził rekonstrukcje romańskiego kościoła św. Jakuba.

W roku 1915 przeniósł się do Radomia. Tu zorganizował i prowadził Archiwum Państwowe, został nauczycielem i wychowawcą a potem dyrektorem radomskiego Seminarium Nauczycielskiego. Do roku 1919 był rektorem kościoła pobernardyńskiego. Przewodniczył Komisji Szkolnej Ziemi Radomskiej.

Tworzył i przynależał do wielu stowarzyszeń i organizacji. Cieszył się niezwykła estymą w społeczeństwie radomian.

Działalnością społeczną, naukową i kapłańską zwrócił uwagę władz kościelnych i państwowych jako wszechstronnie uzdolniony bibliofil, konserwator zabytków, muzealnik, archiwista. Odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Zmarł 1 grudnia 1931 r. w Rzymie. Jego ciało w 1932 r. sprowadzono do Radomia i uroczyście pochowano w grobowcu rodzinnym na cmentarzu przy ul. Limanowskiego 72 w Radomiu. W dowód pamięci uczczony został zamieszczeniem epitafium w radomskiej katedrze.

Okazją do przypomnienia postaci księdza Józefa Rokosznego są rozpoczęte w 2015 r. obchody 100-lecia Komisji Szkolnej Ziemi Radomskiej – instytucji, którą kierował ksiądz Rokoszny i która dała podwaliny pod odrodzoną, niepodległą oświatę polską w Radomiu i regionie.

Wieczór uświetnił występ chóru I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu pod kierunkiem ks. Dawida Karasia.

Bardzo mnie interesują objawy dobra - pisał o sobie ksiądz Rokoszny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie